Matura z języka polskiego 2024: Co zabrać na egzamin? 

Data: 2024-05-06 19:53:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Przed nami tegoroczny egzamin maturalny – w tym roku zdawany od wtorku, 7 maja 2024 r. Jak co roku, sesja egzaminacyjna rozpocznie się od egzaminu z języka polskiego. Co warto wziąć ze sobą na salę egzaminacyjną, a czego lepiej się wystrzegać? Sprawdźcie nasz poradnik już teraz!

Co zabrać na maturę z języka polskiego 2024

Egzamin maturalny jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Często związany jest też z ogromnym stresem i choć wielu nauczycieli i tutorów radzi, by zachować spokój i czysty umysł – wcale nie jest to łatwe. Jeśli w ostatnim momencie przed egzaminem zastanawiacie się jeszcze, czy niczego nie zapomnieliście, koniecznie przeczytajcie nasz poradnik „Co zabrać na maturę z polskiego 2024”! 

Matura 2024 język polski – co zabrać ze sobą? 

Zacznijmy od tego, co można wziąć ze sobą na egzamin maturalny z języka polskiego. Przede wszystkim na salę egzaminacyjną musicie zabrać ze sobą dowód osobisty. Dzięki niemu potwierdzicie swoją tożsamości i otrzymacie arkusz. A co jeśli w ostatnim momencie zgubimy dowód osobisty? Jaki inny dowód tożsamości wziąć ze sobą? Czy można wziąć ze sobą paszport? Odpowiedź brzmi: TAK. Paszport również jest dowodem tożsamości uznawanym w trakcie matury. Natomiast NIE wejdziecie na maturę, mając przy sobie TYLKO legitymację szkolną czy prawo jazdy.

Przeczytaj także: Uwielbiany przez czytelników księgarz stracił pracę po 20 latach. Klienci: "Fantastyczny człowiek"

Równie ważny są także DŁUGOPISY lub PIÓRO. Jeśli na co dzień korzystacie z długopisów – weźcie ze sobą właśnie je, w przeciwnym razie pióro może sprawić Wam niemało problemów. W przypadku długopisów warto mieć ze sobą kilka sztuk, na wypadek, gdyby któryś z nich przedwcześnie Wam się wypisał. Pamiętajcie, by długopisy miały CZARNY tusz. Także pióro powinno mieć czarny atrament. 

Przeczytaj także: Skandal na TikToku. Influencerka przyznała, że recenzje pisało jej AI 

Na salę egzaminacyjną podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego możecie wnieść także małą butelkę wody mineralnej, do kieszeni warto schować także chusteczki higieniczne. Na nadgarstku może znaleźć się zegarek – najlepiej jednak, by był to klasyczny, tarczowy zegarek.

Matura 2024 – czego nie wolno wziąć na egzamin? 

Czego z kolei nie wolno wnosić na salę podczas egzaminu z języka polskiego? Przede wszystkim: żadnych pomocy dydaktycznych, takich jak lektury, opracowania i… ściągi! To zdecydowanie przedmioty niedozwolone w trakcie egzaminu. 

Przeczytaj także: Nela Mała Reporterka już nie taka mała. W tym roku zdaje maturę!

Na salę egzaminacyjną lepiej nie wnosić zegarków elektronicznych ani tym bardziej smartwatchy. Podczas trwania matury żadne urządzenie elektroniczne nie powinno wydać nawet dźwięku – dlatego lepiej dmuchać na zimne i tym razem założyć klasyczny zegarek. 

Przeczytaj także: Powieść Colleen Hoover „Verity. Coraz większy mrok” zostanie zekranizowana!

Podobnie w przypadku telefonów – teoretycznie wyłączony telefon można mieć w torebce czy kieszeni, jednak – na wszelki wypadek – lepiej zostawić je w domu. Złośliwość rzeczy martwych może sprawić, że jednak… telefon wyda dźwięk, kiedy przyjdzie powiadomienie ze Snapchata, Instagrama czy TikToka. 

Czytaj również: Przed nami matura 2024. Pierwsze przecieki? Google Trends wskazuje, co wyszukują maturzyści

Na egzamin z języka polskiego nie wolno wnosić także żadnych dodatkowych przyborów. W przeciwieństwie do matury z matematyki – na egzamin z matematyki w 2024 roku można zabrać linijkę, cyrkiel i kalkulator prosty.

    Tagi: matura 2024, matura, edukacja,

    REKLAMA

    Zobacz także

    Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

    Reklamy
    Recenzje miesiąca
    Upiór w moherze
    Iwona Banach
    Upiór w moherze
    Jemiolec
    Kajetan Szokalski
    Jemiolec
    Pożegnanie z ojczyzną
    Renata Czarnecka ;
    Pożegnanie z ojczyzną
    Sprawa lorda Rosewortha
    Małgorzata Starosta
    Sprawa lorda Rosewortha
    Szepty ciemności
    Andrzej Pupin
    Szepty ciemności
    Gdzie słychać szepty
    Kate Pearsall
    Gdzie słychać szepty
    Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
    Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
    Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
    Zróbmy sobie szkołę
    Mikołaj Marcela
    Zróbmy sobie szkołę
    Siemowit Zagubiony
    Robert F. Barkowski ;
    Siemowit Zagubiony
    Pokaż wszystkie recenzje