Recenzja książki: Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Od tysięcy lat ludzie zastanawiali się nad tym, jaki był początek wszechrzeczy. Skąd wzięły się Ziemia, Słońce i Księżyc. Jak na naszej planecie powstało życie i jakie były początki człowieka? Na pytania te znajdowali odpowiedź w legendach i mitach, które pomagały rozwiązać największe zagadki istnienia. Znana i lubiana polska pisarka Renata Piątkowska postanowiła zebrać najbardziej znane, ale też bardzo intrygujące mity o powstaniu świata i opowiedzieć je w sposób przystępny dla młodego odbiorcy. A dzięki jej współpracy z fantastycznym ilustratorem, Marcinem Minorem, powstała książka Jak to się zaczęło?

recenzja Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata

No właśnie – jak? Według niektórych mitów Ziemia istniała od zawsze, według innych na początku wszędzie panował chaos. Niektóre podania drobiazgowo opowiadają o powstaniu człowieka, inne z kolei mówią, że ludzie wywodzą się od... pcheł! Niezależnie od tego, jak mity o początku świata będą się od siebie różnić, każda z opowieści fascynuje i otwiera oczy na niesamowite wizje. Przepiękny jest mit australijski o powstaniu świata, który utkany został z wyśpiewywanych pieśni. Zaskakujący jest mit chiński, w którym z przedwiecznego chaosu z zagadkowego jaja wykluwa się świat. Pięknie opowiedziany został znany wielu osobom mit grecki, w którym zagłębiamy się w cudowność tej ponadczasowej mitologii. Świetnie zaprezentowany został mit słowiański, w którym diabeł próbuje rywalizować z Bogiem. Zaskakujący jest mit z Finlandii, opowiadający o kobiecie-jaskółce, pramatce wszystkiego. Ale chyba najbardziej egzotyczne okażą się dla czytelnika mity z Ameryki Środkowej i z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata to ponadczasowa publikacja, która spodoba się zarówno najmłodszym, jak i już całkiem dojrzałym czytelnikom. Renata Piątkowska, inspirując się mitologią z różnych stron świata, tworzy niedługie opowieści, które intrygują i zaskakują. Autorka złagodziła wymowę niektórych mitów, odarła je z pierwotnie brutalnych elementów i sprawiła, że wymowa każdej z opowieści jest nie tylko przystępna i zrozumiała, ale także dodatkowo dość subtelna w przekazie.

Nie sposób nie zatrzymać się także na chwilę przy zachwycającej szacie graficznej książki Jak to się zaczęło? za którą odpowiadał Marcin Minor. Zarówno okładka, jak i znajdujące się w książce ilustracje przykuwają wzrok wielobarwnością i dbałością o detale. Warto podkreślić, że kreska ilustratora zmienia się w zależności od mitu, który ilustruje. Rysunki obrazujące mit z Wybrzeża Kości Słoniowej przywodzą na myśl łagodność i spokój, z kolei w micie słowiańskim wyczujemy dynamikę i rodzący się spór. Znakomicie ogląda się ilustracje przy micie australijskim, a dech zapiera interpretacja graficzna mitu chińskiego.

Jak to się zaczęło? to świetna propozycja do wspólnej lektury dla dziecka i rodzica. Książka odpowie na wiele intrygujących dziecięcych pytań o początek świata, ale też rozwinie kreatywność najmłodszych i poszerzy ich horyzonty. To lektura obowiązkowa da wszystkich ciekawych świata.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata
Książka
Inne książki autora
Gang Swojaków. O tym, że przyjaźń ma moc.
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Gang Swojaków. O tym, że przyjaźń ma moc.

Zapraszamy wszystkie dzieci do lektury opowieści o wspaniałych zwierzętach z Gangu Swojaków. Spotkacie tu zwierzaki znane Wam z widzenia jak i te zagrożone...

Po prostu Mama
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Po prostu Mama

Mama – to często pierwsze słowo dziecka. Mama to ciepłe dłonie, osuszone łzy i całus, po którym stłuczone kolano boli znacznie mniej. „Bycie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy