Przed nami matura 2024. Pierwsze przecieki? Google Trends wskazuje, co wyszukują maturzyści

Data: 2024-05-07 08:31:49 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

O godzinie 9:00 rozpoczną się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia egzaminów maturzyści zmierzą się z arkuszem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sprawdzamy, co na kilka minut przed rozpoczęciem poszukiwali maturzyści w sieci. 

Matura 2024 przecieki

Co roku o tej samej porze robi się aż gorąco od pierwszych maturalnych przecieków. Choć większość z nich jest niczym innym, jak fake-newsem, warto przyjrzeć się, jakim ostatnio wyszukiwanym frazom dotyczącym lektur szkolnych przyglądali się abiturienci. 

Matura 2024 język polski – przecieki na Google Trends

Jednym z popularniejszych w ostatnich 24 godzinach tematów było… Wesele. Dramat Stanisława Wyspiańskiego uplasował się na pierwszym miejscu według trendów wyszukiwania w ciągu ostatnich 24 godzin w Google Trends. Przypomnijmy, że Wesele już w przeszłości pojawiało się na maturze – m.in. była to jedna z lektur, o którą w swoich pracach pisemnych musieli zahaczyć maturzyści w 2020 roku. 

Przeczytaj także: Najciekawsze premiery książek w maju 2024. Co warto przeczytać? 

W ostatnich godzinach przed egzaminem maturzyści zastanawiali się także, czym jest błąd kardynalny i czy łatwo go popełnić. To wyszukiwanie znalazło się na trzecim miejscu zestawienia. 

Przeczytaj także: Uwielbiany przez czytelników księgarz stracił pracę po 20 latach. Klienci: "Fantastyczny człowiek" 

Częściej niż dzisiejszą Eurowizję wyszukiwano także streszczeń powieści Fiodora Dostojewskiego Zbrodnia i kara. To jedna z lektur, które omawia się pod koniec nauki w liceum. Pośród szkolnych lektur znalazła się również Balladyna – dzieło, które część uczniów poznaje jeszcze na etapie szkoły podstawowej. To słuszny trop, bo choć dramat Słowackiego czytało się dość dawno, to jednak – twórcy egzaminu maturalnego z języka polskiego mają prawo, by zapytać o niego na maturze.

Przeczytaj także: Skandal na TikToku. Influencerka przyznała, że recenzje pisało jej AI  

Oprócz tego do fraz „Zyskujących popularność” trafiła sztuka Williama Szekspira Makbet. To także jedna z lektur, które omawiane są w liceach. Maturzyści w wyszukiwarce Google poszukiwali także informacji na temat Boskiej komedii Dantego oraz… środków stylistycznych.

Na ostatniej prostej maturzyści przygotowywali się również z Biblii – w tym przypadku uwagę zwrócono na wyszukiwania dotyczące Księgi Koheleta, a także Księgi Hioba. Pojawiły się również zapytania dotyczące tego, czym jest topos. 

Matura 2024 język polski: przecieki - jakie były zadania?

A jak wygląda sprawa w przypadku maturalnych przecieków? Tych niemało jest na Twitterze, jednak brak jest potwierdzenia co do autentyczności publikowanych zdjęć czy tematów wypracowania. Na prowadzonym na Twitterze profilu „Matura 2024” znaleźć można kilka różnych potencjalnych tytułów rozprawki, jak:

  • Egoizm – droga do zagłady czy sukcesu?
  • Czy moralność jest pojęciem subiektywnym?

Ostatecznie na egzaminie maturalnym pojawiły się dwa inne tematy:

  • Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
  • Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

W obu przypadkach należało się odwołać do jednej z lektur obowiązkowych, a taże innego dowolnego utworu literackiego i wybranych kontekstów.

Tagi: matura 2024, matura, edukacja,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje