Najciekawsze premiery książek w maju 2024. Co warto przeczytać?

Data: 2024-05-10 14:41:34 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Maj właśnie się rozpoczął! Na ten miesiąc wydawcy książek szykują dużo ciekawych premier. Wśród nowości nie brakuje zarówno kryminałów, jak i romansów oraz literatury obyczajowej, pięknej, czy faktu! Wybraliśmy dla Was kilka interesujących nowości!

Nowości książkowe w księgarni

Chociaż majówka właśnie się skończyła, to ciepłe dni wręcz zachęcają do tego, by spędzić kilka chwil na leżaku w cieniu. A jeśli tak – to koniecznie z dobrą książką u boku! Przed majowymi targami książki w Warszawie półki księgarń aż się uginają – co warto wybrać w gąszczu majowych premier? Koniecznie sprawdźcie, jakie premiery na nas czekają!

Premiera 7 maja 2024 roku

Panny na wydaniu – Katarzyna Maludy

Panny na wydaniu to pierwszy tom cyklu Saga warszawska tworzonego przez Katarzynę Maludy. Książka ukazuje się pod szyldem wydawnictwa Replika

W pierwszym tomie śledzimy losy panny Florentyny Glinickiej, która przyjeżdża do pałacu w Kiernozi z malowniczego Paryża. Ma ona pewną misję, ale najpierw będzie musiała poradzić sobie z niechęcią gospodarza – hrabiego Hieronima Żarskiego – i nieśmiałością jego córki. W pałacu znajduje się również pewien tajemniczy osobnik, którego obecność dla wszystkich mieszkańców jest niepożądana. Możliwe jednak, że to właśnie on przyniesie im szczęście. 

Akcja książki toczy się w latach dwudziestych XIX wieku. Powieść rozgrywa się w pałacu w Kiernozi, ale też w Walewicach, czy Warszawie. Polską włada rosyjski car Aleksander I, a na ulicach stolicy aż roi się od szpiegów. Będzie to miało ogromny wpływ na bohaterów, którzy muszą się jakoś odnaleźć w tej rzeczywistości. 

Premiera 8 maja 2024 roku

Serce pełne kwiatów. Flowerheart – Catherine Bakewell

Serce pełne kwiatów. Flowerheart to wciągająca powieść młodzieżowa z elementami romansu i fantastyki. Autorką książki jest Catherine Bakewell i w Polsce została ona wydana przez imprint wydawnictwa Illuminatio, czyli Young. 

Książka opowiada o Clary, której magiczne zdolności nagle stają się źródłem niebezpieczeństwa dla jej najbliższych. Niespodziewanie jej dotyk wywołuje trujące kwiaty w ciele ojca. By go uratować, potrzebne jest trudne i potężne zaklęcie. Dziewczyna będzie do tego potrzebować pomocy swojego dawnego przyjaciela, Xaviera.

Xavier nie jest już jednak tym, kim był kiedyś. Dziś stał się chłodny i zdystansowany. Będzie on wymagał od Clary ogromnej zapłaty za swoją pomoc. Wie, że dziewczyna zrobi wszystko by ratować swojego ojca. Ich układ będzie kolejnym z jego wielu mrocznych sekretów. W pewnym momencie jednak Clary odkryje źródło strasznej ciemności, która zagroziła całemu królestwu. Tylko jej magia może zatrzymać to zło. 

Premiera 9 maja 2024 roku

Odlecieć jak najdalej – Ałbena Grabowska

Ałbena Grabowska wraca z nową powieścią z gatunku literatury pięknej. Odlecieć jak najdalej to książka, której akcja toczy się w Warszawie w 1965 roku. 

W powieści śledzimy losy Oli Czerniawskiej, ambitnej i zdolnej uczennicy klasy maturalnej. Dziewczyna marzy o tym, by uciec na Zachód. Na co dzień żyje tylko z babcią, ojca nie pamięta, a matka w wyniku traumy po powstaniu trafiła do szpitala psychiatrycznego. Niespodziewanie obie bohaterki wzbudzają zainteresowanie organów ścigania. 

Autorka doskonale skonstruowała klimat lat 60. Pokazała ciężkie ślady wojny i powstania, które kładą się cieniem na życiu mieszkańców stolicy. Zobrazowane zostały również różnice między klasami społecznymi. Pomiędzy postaciami fikcyjnymi, pojawiają się także postaci autentyczne, takie jak ówczesny premier Józef Cyrankiewicz czy Jadwiga Grabowska, dyrektorka artystyczna Mody Polskiej. 

Premiera 14 maja 2024 roku

Rok szarańczy – Terry Hayes

Rok szarańczy to najnowsza powieść Terry'ego Hayesa, który jest autorem bestsellerowego Pielgrzyma. Jego kolejna książka także ukazuje się pod szyldem Wydawnictwa Rebis

W powieści obserwujemy losy ludzkości, która właśnie stanęła na rozdrożu. Czeka ją albo świetlana przyszłość, albo zagłada. Jednym z bohaterów książki jest Kane, czyli tajny agent oraz specjalista od Regionów Niedostępnych. Wykonuje on misje w niezwykle trudnych miejscach. 

Chociaż jego nadrzędnym celem jest bezpieczny powrót, to jednak nie zawsze jest to takie proste. Są takie miejsce, gdzie zasady po prostu nie obowiązują, a przemoc jest jedyną szansą na przetrwanie. To właśnie tam bohater spotka się z mężczyzną, który jest w stanie spowodować globalną katastrofę. 

Premiery 15 maja 2024 roku

Berdo – Remigiusz Mróz

W połowie miesiąca na półki księgarń trafi najnowsza powieść Remigiusza Mroza, czyli Berdo. Jest to 9 tom cyklu o komisarzu Wiktor Forst. Książka została wydana przez Wydawnictwo Filia.  

Wiktor Frost trafił w Bieszczady, gdzie znalazł azyl i miał odpocząć. Pewna stara kobieta zaoferowała mu schronienie w zamian za przejęcie opieki nad gospodarstwem i starą chatą. Mężczyzna zdecydował się tam zaszyć i rozpamiętywać minione wydarzenia. 

Wiktor marzy już tylko o tym, by świat raz na zawsze o nim zapomniał. Jego spokój jest jednak chwilowy. Wszystko się zmienia, gdy w okolicy znalezione zostają ciała. Między oczami każdego z trupów znajduje się dziwny symbol. Chociaż policja podejmuje się śledztwa, to jednak Forst czuje, że on jako jedyny może pomóc. 

ABBA. Historia kultowego zespołu – Carl Magnus Palm

ABBA. Historia kultowego zespołu to nowa książka Carla Magnusa Palma, która skupia się na doskonale wszystkim znanym szwedzkim zespole. Za publikację odpowiada Wydawnictwo Znak

ABBA to zespół, który w 1974 roku zwyciężył Konkurs piosenki Eurowizji. Po wygranej szybko zyskali oni popularność i wkroczyli na światowe sceny. Ludzie niezwykle chętnie uczęszczali na ich koncerty, czy kupowali płyty. 

Fani zespołu z roku na rok domagali się nowych hitów, ale też dokładnie śledzili to co działo się za kulisami. 

Idealny czas na smuteczek – Nanae Aoyama

Idealny czas na smuteczek to japońska literatura piękna. Książka została napisana przez uznaną pisarkę i laureatkę wielu prestiżowych nagród – Nanae Aoyama

Jest to poruszająca powieść, która została podzielona na cztery części odpowiadające czterem porom roku. Książka obala stereotypy dotyczące skomplikowanych relacji międzypokoleniowych. Autorka w przejmujący sposób, acz z humorem, pisze o dorastaniu.

Jedną z bohaterek książki jest dwudziestoletnia Chizu, która decyduje się wyrwać z domu rodzinnego i przeprowadzić do Tokio. Zamieszkuje ona u ponad siedemdziesięcioletniej pani Ginko, w której domu znajduje się całe mnóstwo kotów. Obie kobiety powoli zaczynają się docierać, stając się dla siebie prawdziwym wsparciem. 

Premiera 23 maja 2024 roku

Sycylijki – Gaetano Savatteri

Sycylijki to włoska książka opowiadająca o kobietach pragnących raz na zawsze odmienić swój los. Została ona napisana przez dziennikarza Gaetana Savatteriniego

Autor stara się przełamać utrwalony przez literaturę i kino obraz stereotypowej Sycylijki. Przygląda się on mieszkańcom wyspy i oddaje im głos. 

W książce możemy więc przeczytać biografie prawdziwych oraz fikcyjnych Sycylijek i zobaczyć, jak naprawdę może wyglądać się ich portret. Mamy szansę poznać bohaterki odważne, niezależne i zdeterminowane, które potrafią się przeciwstawić patriarchalnemu światu. 

Tagi: premiery książek, literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Panny na wydaniu. Saga warszawska
Katarzyna Maludy0
Okładka książki - Panny na wydaniu. Saga warszawska

Panna Florentyna Glinicka przyjeżdża z Paryża do pałacu w Kiernozi z niełatwą misją. Żeby ją wypełnić, musi sobie poradzić z niechęcią gospodarza, hrabiego...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje