Boska komedia

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2011-11-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375171907
Liczba stron: 394

Ocena: 5.23 (13 głosów)

Monumentalne dzieło stanowi odzwierciedlenie sytuacji człowieka późnego średniowiecza, czasów wielkich konfliktów - między cesarstwem a papiestwem, mieszczaństwem a szlachtą, a także upadku obyczajów, wiary, Kościoła. Dzieło Dantego, przedstawiające alegoryczną wędrówkę poety po zaświatach, poprzez Piekło, Czyściec aż do Raju, stanowi próbę ukazania zagubionemu w ciemnym lesie świata człowiekowi prawdziwej drogi do zbawienia. Jego wędrówka w poemacie jest wędrówką ku Bogu, a najwyższą formą poznania Stwórcy staje się miłość, co słońce i gwiazdy porusza: ta łącząca człowieka z drugim człowiekiem, a także ta, będąca pierwszą przyczyną życia, istotą Boga.

Kup książkę Boska komedia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Boska komedia

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-06-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Choć książkę tę czytałam bardzo długo - codziennie po jednej najwyżej dwie pieśni i sprawiła mi sporo trudności to nie mam wątpliwości, że zasługuje na najwyższą ocenę. W szkole omawiało się tylko fragmenty tego dzieła. Co prawda nie dziwię się, w tym okresie w ogóle nie potrafiłam po to sięgnąć. Mimo iż zawsze interesowałam się tematyką nieba, piekła, aniołów. Każdy mniej więcej wie o czym są pieśni. Dante wędruje po niebie, piekle, czyśćcu, opisuje ich schematy, osoby jakie tam spotkał, kary i nagrody jakie nas czekają. Im bliżej nieba tym wyczuwa się bardziej podniosły ton. Od strasznych po piękne rzeczy które należy sławić i wielbić. Dużo filozoficznych myśli. Szczegółowe przypisy bardzo się przydają w zrozumieniu treści. Ogólnie do czytania zachęciły mnie różne książki fantastyczne gdzie Boska Komedia jest wspominana/cytowana. Nie żałuję, że przez nią przebrnęłam. Zachwycił mnie język i opisane dziwy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 4, Przeczytałam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Może wstyd przyznać, ale dopiero "Inferno" D. Browna zmusiło mnie do sięgnięcia po "Boską komedię" i dokładnego się w nią wczytania. "Boska komedia" jest tak naszpikowana odniesieniami do filozofii i religii, że często należy tu czytać między wierszami, szukać ukrytych znaczeń. i przez to czyta się dość ciężko.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Katarzyna1987
Katarzyna1987
Przeczytane:2012-11-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Klasyka gatunku, do której z przyjemnością wracam raz na jakiś czas. Niezwykle barwne opisy zabierają nas w świat średniowiecznych wyobrażeń o czynach dobrych i złych oraz o karach lub nagrodach za nie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-01-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - Lilyanne
Lilyanne
Przeczytane:2020-01-02, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2020,

Oj długo, ja długo męczyłam książeczkę...

Odnoszę wrażenie, że średniowiecze było dziwną epoką literacką. Dużo łatwiej czytało mi się dzieła starożytnych poetów jak Horacy czy Homer niż tak chwalonego Dantego. Wizja Piekła i Czyśćca jest jeszcze w miarę zrozumiała i mimo trudności w odbiorze języku utworu naprawdę jestem skłonna te dwie części docenić. A Niebo... Tutaj sytuacja przedstawia się zgoła odmiennie. Gołym okiem widać, że poeta był zgorszony zachowaniem swoich rodaków i tekst w tym momencie miał wydźwięk mocno moralizatorski. Ponadto podział na równych i równiejszych... tia, hierarchia wśród dusz wiecznie radujących się w Niebie brzmi dziwnie. No i pozostaje zadra w duszy czytelnika jaką jest gloryfikacja Beatrycze. Dante porównuje ją do najwyższych świętych tylko na podstawie swojej płomiennej miłości do niej!

Nie mówię, że tekst jest na wskroś zły. Gdyby go rozebrać na części pierwsze i wybrać pojedyncze cytaty byłby to zbiór mądrości, jakimi powinien kierować się dobry chrześcijanin. Tak pozostaje wątpliwy, przydługi poemat o podejrzanej miejscami i nadętej treści.

Link do opinii
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2017-06-27, Przeczytałam,
Inne książki autora
Piekło. Boskiej Komedii część pierwsza
Dante Alighieri0
Okładka ksiązki - Piekło. Boskiej Komedii część pierwsza

"Powiedzmy to od razu - z chwilą publikacji przekład Agnieszki Kuciak z pewnością stanie się dla współczesnego odbiorcy najbardziej adekwatnym tłumaczeniem...

Descent into Hell
Dante Alighieri0
Okładka ksiązki - Descent into Hell

Many have made the journey. None have ever returned. Wandering through a dark forest, Dante finds himself at the gates to the underworld. Despite his...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Pokaż wszystkie recenzje