Recenzja książki: Siemowit Zagubiony

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Postać księcia Polan Siemowita (istnieje bogata debata historyków na temat jego istnienia bądź nieistnienia), pradziadka Mieszka I, nie należy do powszechnie znanych. Takiemu stanowi rzeczy próbuje zaradzić Robert F. Barkowski, oddając do rąk czytelnika drugi tom powieściowego cyklu PrzodkowieSiemowit Zagubiony (tom pierwszy – Siemowit Burzliwy).

recenzja Siemowit Zagubiony

W publikacji Wydawnictwa Bellona fakty historyczne obficie przeplatają się z wydarzeniami fikcyjnymi oraz magią, czemu trudno jest się dziwić, skoro o Siemowicie (pierwszym polańskim księciu z dynastii Piasta, którego losy splatają się z losami całego narodu) pisze w swoich kronikach jedynie Gall Anonim. Zamieszczony na początku książki wykaz występujących w powieści postaci (historycznych i fikcyjnych) pozwala zorientować się, kto jest kim, jaką misję ma do spełnienia oraz dlaczego los rzucił go w konkretne miejsce. Tak więc czytelnik, przeniesiony do początku wieku IX, wyjątkowo niespokojnego okresu w dziejach, wraz z Siemowitem i jego podwładnymi planuje batalie, prowadzi rozpoznania, mobilizuje wojowników, uczestniczy w bitwach, zawiera rozejmy, towarzyszy wodzom i naczelnikom. Jest świadkiem walk między plemionami oraz wrogiego nastawienia przywódców sąsiednich grodów. Na każdym kroku styka się z nielojalnością, kłamstwami oraz mrocznymi intrygami, ale i niezawodną wiernością przyjaciół, na których zawsze można liczyć. Przemierza połacie ziemi w poszukiwaniu legendarnego skarbu Popiela, wreszcie – podąża na spotkanie z Lubomirem (władca kilku lędziańskich grodów) i Nawojką (księżna Wkrzanów).

Siemowit Zagubiony jest lekturą obszerną, obfitującą w szczegóły, wymagającą skupienia. Obrazowe opisy (scen bitewnych, ale i tortur) pobudzają wyobraźnię, umożliwiając tym samym udział w barwnych wydarzeniach. Nieustanne bitwy pozostawiają nieco miejsca na opisy codziennego życia ówczesnej społeczności. Jest w lekturze mnóstwo danych historycznych, geograficznych oraz strategicznych; są przejawy wiary w siły nadprzyrodzone oraz ofiary składane bogom i boginkom; nie brak nie tylko walki o władzę (wraz z trucizną i tragiczną śmiercią), ale również wglądu w wartości i obyczaje sprzed wieków. Język przekazu, stylizowany na starodawny, wymaga uważnej lektury.

Książka Siemowit Zagubiony to przekazany czytelnikowi fragment historii Polski piastowskiej, który, przedstawiony w postaci powieści historyczno-obyczajowej, uzupełnia wiedzę nabytą podczas nauki szkolnej.

Tagi: historyczne

Kup książkę Siemowit Zagubiony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Siemowit Zagubiony
Książka
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Inne książki autora
Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich

Porywająca powieść historyczna z czasów piastowskichTrwająca od wielu lat wojna między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II kończy się zwycięstwem...

Paryż 885-886
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Paryż 885-886

Publikacja opowiada o losach wielkiej armii wikingów, od chwili jej wylądowania w 885 r. na frankijskiej ziemni, po jedenastomiesięczne oblężenie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy