Recenzja książki: Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Kultura ludowa górali od początku przepełniona była magią, a co za tym idzie – przekonania i wierzenia odzwierciedlały się w postępowaniu mieszkańców gór. O ich wpływie na codzienne życie, ale i roli duchowości w funkcjonowaniu góralszczyzny na przestrzeni wieków opowiadają Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich.

Informacje związane z ludową magią Katarzyna Ceklarz oraz Urszula Janicka-Krzywda zebrały z wielu źródeł (również archiwalnych) i jako 237. tematycznych haseł ułożyły w porządku alfabetycznym. We Wstępie autorki, sięgając do roku 1100 p.n.e. oraz powołując się na osiągnięcia naukowe wielu badaczy kultury i rządzących nią praw, najpierw zajęły się etymologią słowa magia, po czym omówiły jej istotę, strukturę, cele, funkcje, zasady, nurty, założenia oraz zagrożenia. Zapisane w Leksykonie… tematyczne hasła dotyczą zwyczajów i wierzeń, rytuałów, zjawisk przyrodniczych, praktyk magicznych, zaklęć, ochrony przed demonami, czynności zapobiegawczych, zachowań mających na celu zarówno pomoc, jak i szkodzenie. Wyczerpujące wyjaśnienia dotyczą ludzi, zwierząt, roślin, rzeczy, żywiołów i symboli, a także magicznych dat, liczb, maści oraz ziół. Czytelnik, który dzięki lekturze dotrze na rozstajne drogi czy w progi domostw, pozna magiczne zwroty i nieznane mu do tej pory słowa (np. gieleta, nietota, koszar, inkluz, sosręb, podłaźnik czy zawaternik). Dowie się, dlaczego jałowiec posądzano o związki ze złymi mocami, gdzie ukryto zbójeckie dukaty, na czym polegały mediacyjne właściwości nietoperzy i komu dawano do wypicia wodę z gotowanego łańcucha. Dowie się jeszcze więcej, wystarczy tylko, że sięgnie po Góralskie czary.

Wyczerpująca treść publikacji Tatrzańskiego Parku Narodowego przedstawiona została w sposób bardzo interesujący. Czarno-czerwona kolorystyka, gdzie kolor czarny uosabia noc, zniszczenie i szatana, czerwony zaś sygnalizuje niebezpieczeństwo oraz potrzebę zdecydowanej reakcji, doskonale wpasowała się w tematykę: mocne „szatańskie” ilustracje Aleksandry Czodżak odzwierciedlają magię przekazywanych treści. Nazwom roślin i zwierząt przyporządkowano ich nazwy ludowe (jeśli takie są używane) i łacińskie (kursywą), zwroty obcojęzyczne przetłumaczono na język polski. W wielu hasłach znalazły się odsyłacze do haseł kolejnych (strzałka). Naukowe spostrzeżenia etnologów, antropologów, socjologów, filologów oraz historyków kultury i literatury przeplatają legendy, ludowe powiedzenia, fragmenty utworów literackich. Pomocą służą przypisy, a także zamieszczone na końcu książki dodatki: słowniczek, bibliografia (wraz z archiwaliami), alfabetyczny spis haseł, wykaz skrótów oraz lista informatorów (od roku 1960 do 2013). Dwie wstążeczki (czerwona i czarna) ułatwiają odnalezienie interesującego hasła. Twarda okładka przedłuża żywotność książki.

Warto sięgnąć po Góralskie czary, by poznać kulturę ludową mieszkańców Podtatrza i Beskidów Zachodnich.

Tagi: legendy podania

Kup książkę Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Książka
Inne książki autora
Zwyczaje, tradycje, obrzędy
Urszula Janicka-Krzywda0
Okładka ksiązki - Zwyczaje, tradycje, obrzędy

W archaicznej kulturze wierzono, że o ludzkim losie decydują planety, żywioły, czy zjawiska atmosferyczne. Dlatego ważnym momentom życia towarzyszyły magiczne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy