Opis ksiązki
Kup Teraz

Dom na szczycie klifu

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-05-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-155-5
Liczba stron: 560
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Dom na szczycie klifu

Powrót do domu to zaledwie początek…

Życie dwudziestoparoletniej Dory to z pozoru sielanka. Robi karierę w agencji reklamowej, mieszka w modnym lofcie wraz ze swoim partnerem, szybko zdobywającym uznanie rzeźbiarzem – i właśnie odkryła, że jest w ciąży. Dziewczyna jednak nie wydaje się szczęśliwa, wręcz przeciwnie, przytłoczona ciężarem odpowiedzialności zastanawia się nad aborcją.

Przyczyna kryje się w wydarzeniach z jej dzieciństwa. Dziewięcioletnia Dora wraz z rodzicami – architektem Richardem i nauczycielką akademicką Helen – oraz starszą siostrą Cassie i trzyletnim braciszkiem Alfiem mieszkała w staroświeckim domu na skraju klifu. W ostatni dzień wakacji matka poleciła dziewczynkom zaopiekować się bratem. W chwili nieuwagi malec zniknął bez śladu. Prawdopodobnie utonął, ale ciała nigdy nie odnaleziono, a tragedia stała się przyczyną całkowitego rozpadu rodziny. Dora dochodzi do wniosku, że nie zdoła podjąć decyzji o dalszym życiu, dopóki nie uporządkuje spraw z przeszłości. Odwiedza matkę i ojca, a w końcu odszukuje siostrę, chcąc usłyszeć ich wersję wydarzeń. Odsłaniają się przed nią rodzinne sekrety skrywane przez wiele lat…

Hannah Richell urodziła się i spędziła pierwsze lata życia w Kanadzie, lecz dorastała w Buckinghamshire w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu uniwersytetu Nottingham rozpoczęła karierę zawodową w branży wydawniczej, po czym w roku 2005 wyemigrowała z mężem do Australii. Przez jakiś czas pracowała dla wytwórni filmowej Universal Pictures, by następnie wrócić do świata wydawniczego jako opiekun marki w Hachette Australia. Mieszka z mężem i dwojgiem dzieci w Sydney, lecz kiedy to tylko możliwe, wraca do Zjednoczonego Królestwa, by spędzać czas z rodziną i rozkoszować się widokiem zielonych traw.

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Pozostała jeszcze nadzieja…

Pandora była pierwszą kobietą na Ziemi, którą Zeus zesłał jako karę dla ludzi za to, że Prometeusz wykradł z Olimpu ogień. W posagu otrzymała ona szczelnie zamkniętą beczkę, którą Epimeteusz i Pandora nierozważnie otworzyli, wypuszczając tym samym na świat wszelkie nieszczęścia. Na dnie beczki pozostała jednak, zgodnie z wolą Zeusa, nadzieja i to ona niejednokrotnie trzyma przy życiu - szczególnie wówczas, kiedy los wyjątkowo nas doświ

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),
Pozostaje w pamięci bez dwóch zdań!
Jak łatwo jest uciekać przed ludźmi, którzy wywołują w nas poczucie winy... i jak trudno z tym poczuciem winy sobie poradzić... Jak bardzo niedopowiedzenia, bądź wręcz kłamstwa są w stanie doprowadzić do tragedii....
Mocna historia, dobrze napisana. I ta nadzieja....
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,wypożyczone z biblioteki,
Książkę chciałam przeczytać już od jakiegoś czasu, ponieważ zachęcił mnie opis: tajemnice rodzinne i dramat z przeszłości to jest mój ulubiony motyw, do tego piękna okładka. Sporo czasu musiałam czekać na książkę w bibliotecznej kolejce, jednak w końcu się udało.
Wydarzenia o rodzinnej tragedii stopniowo poznaje się dzięki retrospekcjom,można się dowiedzieć jak każdy bohater widzi sytuacje. W czasie lektury nasuwają się pytania na które trudno znaleźć odpowiedź: Co by było gdyby każdy z członków rodziny postąpił inaczej? Czy mały Alfie by nie zaginął? Irytowało mnie to, że Helen o dramatyczne wydarzenie obwinia córki, ale siebie już nie. A przecież wiadomo jako matka też była odpowiedzialna za synka, nie tylko Dora i Cassie.
Właściwie jej też współczułam,bo nie czuła się nigdy do końca szczęśliwa mieszkając w posiadłości Clifftops,jednak poświęciła się dla rodziny. Książka pochłania, jednak uważam za niepotrzebny i wrzucony na siłę wątek homoseksualny, fragment gdzie Cassie zaczynająca studia jest określana jako "dziewczynka". Bardzo raził mnie ten fragment, bo to w końcu już młoda kobieta oraz nieco rozwlekły ostatni rozdział. Męczyłam się niesamowicie,myślę, że jakby autorka skróciła pewne opisy to akcja byłaby szybsza. Książka o tym jak kłótnia niszczy rodzinę i pokazuje, ze tylko zgoda może być szansą na nowe i lepsze życie. Mimo tych wad książka mi się podobała, tym bardziej, że to debiut autorki i liczę, że niedługo ukaże się jej kolejna książka. Pozycja warta przeczytania o której tak szybko się nie zapomina.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
Autorka pisząc o sprawach trudnych, nie sili się na niepotrzebny sentymentalizm, wzniosłość, skrajne emocje i łatwe rozwiązania. W subtelny sposób pokazuje nam, jak łatwo jednym wydarzeniem i kilkoma kłamstwami można pogubić się w świecie, jak łatwo stracić wiarę i nadzieję w siłę rodziny. Z powieści bije ból i cierpienie, ale wszystko to prowadzi do uzdrawiającej mocy wybaczenia i wsparcia, nawet wtedy, gdy o to bardzo trudno.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
annakp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2012-03-03, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Faledor Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Dom na szczycie klifu Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Dom na szczycie klifu Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Dom na szczycie klifu Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Dom na szczycie klifu Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Dom na szczycie klifu Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów