Recenzja książki: Dom na szczycie klifu

Recenzuje: Justyna Gul

Pozostała jeszcze nadzieja…

Pandora była pierwszą kobietą na Ziemi, którą Zeus zesłał jako karę dla ludzi za to, że Prometeusz wykradł z Olimpu ogień. W posagu otrzymała ona szczelnie zamkniętą beczkę, którą Epimeteusz i Pandora nierozważnie otworzyli, wypuszczając tym samym na świat wszelkie nieszczęścia. Na dnie beczki pozostała jednak, zgodnie z wolą Zeusa, nadzieja i to ona niejednokrotnie trzyma przy życiu - szczególnie wówczas, kiedy los wyjątkowo nas doświadcza.

Rodzinę Tide`ów poznajemy dzięki Hannah Richell, autorce opublikowanej przez wydawnictwo Prószyński i S-ka książki Dom na szczycie klifu. Powieść jest historią dwóch pokoleń, na których ciąży piętno tragedii, jaka rozegrała się w Dorset, w pobliżu ich posiadłości Clifftops, zaś czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń i zbiegów okoliczności, prowadzących nieuchronnie do katastrofy. Dzięki Dorze Tide, dwudziestoparoletniej pracownicy agencji reklamowej, obecnie mieszkance Londynu, cofniemy się w przeszłość, aby odkryć przyczyny  obecnego zachowania naszej bohaterki, źródeł jej niechęci do posiadania dziecka szukając w wypadku, jaki miał miejsce przed laty i w skomplikowanych relacjach rodzinnych.

W głębi duszy Dora nie wierzy, że zasługuje na szansę u boku rzeźbiarza Dana, nie wierzy, że może być dobrą matką. Wszak przed laty zaginął oddany pod jej opiekę młodszy brat Alfred, a jego śmierć stała się przyczyną  rozpadu rodziny i wzajemnych oskarżeń oraz pretensji.

Powrót do przeszłości, jaki Dora odbywa, by ostatecznie zamknąć za sobą pewien rozdział w życiu, ujawnia wiele nowych faktów, niekiedy bolesnych, ale ich poznanie i pogodzenie się ze zmiennością losu jest konieczne, by znów mogła zacząć oddychać pełną piersią.

Czy rodzina, rozrzucona niczym puzzle i pełna wzajemnych pretensji, ma jeszcze szansę stanowić jedność? Czy Dora zdecyduje się urodzić dziecko i da sobie prawo do życia i szczęścia? Wszyscy czworo przeżyliśmy zbyt wiele lat w poczuciu winy i żalu, nie sądzisz? Lecz cała nasza tęsknota, cały żal i cierpienie … żadne z tych uczuć nam go nie zwróci. Nie zmienią jednego jedynego momentu tamtego dnia (…) – te słowa wkłada Hannah Richell w usta bohaterki, uświadamiając czytelnikom, że nie nad wszystkim możemy mieć kontrolę, a pewne rzeczy stać się po prostu muszą.

Dom na szczycie klifu jest powieścią wypełnioną bólem i cierpieniem, powieścią, której oddech porusza emocje. Dramat, jaki przeżyła rodzina Tide`ów, nie dotyczy tylko jej członków, a postawy, jakie reprezentują, są czytelnikom niezwykle bliskie. Śmierć dziecka jest ciosem dla rodziców, nierzadko staje się powodem rozpadu związku, którego strony nie potrafią uporać się z własnym bólem, atakując partnera. Richell przekonuje, że o wiele lepszą drogą jest wsparcie i wybaczenie. Nawet wówczas, kiedy serce krwawi…

Kup książkę Dom na szczycie klifu

Zobacz opinie o książce Dom na szczycie klifu
Dom na szczycie klifu
Hannah Richell
Sekrety letniego ogrodu
Hannah Richell0
Okładka ksiązki - Sekrety letniego ogrodu

Opowieść o zakazanej miłości i rodzinnych tajemnicach bestsellerowej autorki "Domu na szczycie klifu" Pełna sekretów posiadłość, która skrywa...