Okładka - Europa w działaniu

Data wydania: 2007
Kategoria: Polityka
ISBN: 978-83-7459-049-5
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
W istniejącej scenerii społecznej - szczególnie przy słabości lokalnych środowisk, którym bliskie są idee Oświecenia, racjonalizmu, postępu społecznego - jedyną nadzieją na zmiany, jaka jawi się na polskim horyzoncie, jest Europa. (...) Dlatego warto postawić wiele pytań dotykających spraw zasadniczych dla Europy i jej przyszłości: - Czy Unia Europejska ma być tylko wspólnym rynkiem ekonomicznym, czy też wspólnotą polityczną broniącą zdobyczy długich walk, reform i zmagań społecznych minionych wieków i starającą się zdobycze owe poszerzać? - Jak rolę Europa ma odgrywać we współczesnym świecie? - Czy i gdzie są jej granice? - Z jakich źródeł Europa czerpie inspiracje dla swojej misji? - Jaki ma być ład instytucjonalny Eruopy? Książka częściowo odpowiada na te wątpliwości, ale jednocześnie stawia wiele innych kwestii. Zadawanie trudnych i prowokujących pytań jest bowiem szczególnie potrzebne w momentach, kiedy istniejące mechanizmy szwankują i nie są w stanie poradzić sobie z realnymi problemami.