Okładka książki - Frywolitki. Biżuteria, świąteczne ozdoby i inne dekoracje

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: czytam

Subtelność, romantyzm, elegancja – tak najkrócej można opisać koronki frywolitkowe. Ich głównymi elementami są różnej wielkości kółeczka, łuczki oraz pikotki wykonywane metodą wiązania węzełków za pomocą czółenek. Z kilku prostych splotów można stworzyć prawdziwe arcydzieła. Samodzielnie zrobiona frywolitkowa gwiazdka czy bombka nada świątecznemu drzewku wyjątkowy charakter. Maleńkie koronkowe buciki będą doskonałą pamiątką chrztu, a kolczyki, naszyjnik lub zakładka do książki - eleganckim i niebanalnym prezentem. Książka adresowana jest zarówno do tych, którzy chcą się nauczyć robienia frywolitek, jak i tych, którzy pierwsze kroki mają już za sobą, ale szukają interesujących pomysłów i inspiracji. Wszystkie projekty opisano i sfotografowano krok po kroku tak, by każdy mógł je wykonać. Pomocne będą również schematy wykonania poszczególnych koronek. Książka zawiera też informacje, jakich używać materiałów, jak wykonywać podstawowe wiązania i jak pielęgnować koronki frywolitkowe.

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 5, Przeczytałem,

Frywolitkowe szaleństwo

Koronka od zawsze kojarzyła się z elegancją, nostalgią i romantyzmem. Mimo upływu lat, jej popularność nie mija, znajduje ona coraz szersze zastosowanie w naszym życiu. Pojawia się w domach w postaci serwet czy różnego rodzaju ozdób, stanowi też ważny element naszej garderoby, a nawet biżuterii. Frywolitka - bo o niej mowa - zwana jest również koronką czółenkową – określenie to pochodzi od specjalnej metody wiązania węzełków za pomocą czółenek.

Tworzenie frywolitek było bardzo modne w XVIII wieku, chociaż prawdziwy rozkwit tej sztuki – bo chyba nikt nie może wątpić, że to prawdziwa dziedzina sztuki – nastąpił dopiero w XIX wieku, kiedy wynaleziono metodę wytwarzania łuków i ząbków, a wzory uległy znacznemu urozmaiceniu, stały się też bardziej wytworne, wręcz misterne.

Biorąc po uwagę, że amatorkami frywolitki były rumuńskie królowe Elżbieta i Maria, sięgając po książkę Frywolitki. Biżuteria. Ozdoby. Dekoracje praktyczniewkraczamy na salony. Równie bogate jak niegdyś pałacowe sale oraz zdobienia sukni może być i nasze otoczenie. Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło, autorka wielu książek poświęconych sztukom plastycznym, przenosi czytelników w świat koronek frywolitkowych i zachęca do samodzielnego ich wykonania.

Książka jest adresowana nie tylko do osób sprawnie posługujących się czółenkami i pragnących czerpać z publikacji nowe pomysły, ale również dla nowicjuszy, dla których będzie to pierwsze spotkanie z frywolitkami. To również doskonała propozycja dla tych, którzy zajmują się wyrobem biżuterii - dzięki koronkom frywolitkowym będą mogli włączyć do swojej oferty również biżuterię wykonaną właśnie z koronki.

Publikacja wydawnictwa RM podzielona jest na dwie części – pierwsza stanowi swego rodzaju samouczek, dzięki któremu poznamy sekrety tworzenia frywolitek oraz ich pielęgnacji. Znajdziemy tu wiele użytecznych informacji i rad, a także wykaz materiałów potrzebnych do rozpoczęcia pracy. Schematy frywolitkowe zostały przedstawione za pomocą symboli, których objaśnienia również zawarto w książce. Liczne zdjęcia przedstawiające sekwencje czynności prowadzących do wytworzenia danego elementu koronki frywolitkowej pozwolą samodzielnie wykonać wiązanie frywolitkowe, kółeczko, pikotkę na kółeczku i wiele innych elementów potrzebnych przy realizacji projektów.

Kiedy już poczujemy się na siłach i podejmiemy wyzwanie stworzenia własnoręcznie koronkowego cuda, możemy przejść do części drugiej. Autorka prezentuje ponad dwadzieścia projektów, których wykonanie wyposaży nas nie tylko w ręcznie roniona bransoletkę z koralikami, wiosenne kolczyki czy komplet ślubnych, ale i wniesie radość oraz wyrafinowaną elegancję do naszych domów.

Frywolitki. Biżuteria. Ozdoby. Dekoracje to książka pokazująca drogę do rozwoju zainteresowań, a także sposób na otoczenie się delikatnym pięknem koronki frywolitkowej. Staranne wydanie książki koresponduje z pieczołowitością, z jaką zostały stworzone frywolitki, zaś piękne fotografie wydobywają piękno wykonanych przez autorkę ozdób. I choć nikt nie obiecuje, że wykonanie frywolitek będzie proste, to warto włożyć nieco pracy, żeby osiągnąć taki efekt!

Link do recenzji
Ozdoby z masy solnej
Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło0
Okładka ksiązki - Ozdoby z masy solnej

Agnieszka Bojrakowska-PrzeniosłoOzdoby z masy solnejDo zrobienia ozdób w postaci lalki, kotka, kwiatów za płotem wystarczy mąka, woda i sól. Nie wierzysz...

Frywolitki. Biżuteria, świąteczne ozdoby i inne dekoracje
Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło0