Książkowe prezenty dla nastolatków na Dzień Dziecka. Co wybrać? 

Data: 2024-05-07 20:46:40 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Dzień dziecka zbliża się coraz większymi krokami. Chociaż standardowo na to święto dzieciom sprawiamy miłą drobnostkę, to czasem – chcemy je zaskoczyć. A co, jeśli nasze dziecko nie ma już kilku, lecz kilkanaście lat? I na dodatek uwielbia czytać książki? Sprawdźcie koniecznie nasze propozycje prezentowe! 

Książkowe prezenty dla nastolatkówfot. ilustracyjna / Pexels

Co roku o tej samej porze – czyli na kilkanaście dni przed 1 czerwca – rodzice rozpoczynają gorączkowe poszukiwania dobrego, a przy tym niedrogiego prezentu dla swoich dzieci. Dzień dziecka to świetna okazja, by spędzić dobre chwile z dzieckiem. Nawet wówczas, gdy nasza pociecha niebawem otrzyma swój własny dowód osobisty. Co zrobić jednak, jeśli mamy problem z wyborem prezentu dla nastolatka? Wtedy… warto zajrzeć na półki księgarń, bo tam kryją się prawdziwe skarby! A kilka z nich pokażemy Wam właśnie dziś! 

Dla fanów kryminałów 

Jeżeli nastolatek, którego chcemy obdarować, jest fanem prozy kryminalnej, to warto sprawdzić, jakie tytuły najczęściej podczytuje. Czy są to opowieści Artura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie, klasyczne kryminały Agathy Christie czy też – zupełne nowinki z wydawniczego rynku. Warto wcześniej zorientować się także, czy nastolatek woli polskich, czy zagranicznych autorów kryminałów. 

Jeśli tych pierwszych – tutaj pole do popisu znaleźć można m.in. w twórczości Remigiusza Mroza. Oczywiście, to propozycja dla tych, których „dzieci” są już raczej wchodzącymi w życie młodymi dorosłymi! Spośród popularnych powieści autora wybrać można między innymi serię o Joannie Chyłce czy komisarzu Forście, ale także – równie interesującą książkę Listy zza grobu. To opowieść o patomorfologu Sewerynie Zaorskim, który powraca do sennego, rodzinnego miasteczka. Szybko wplątuje się w wielką kryminalną intrygę, jednocześnie nawiązując bliską relację z przyjaciółką sprzed lat – Kają Burzyńską. 

Okazuje się, że Kaja od lat otrzymuje listy od swojego zmarłego przed laty ojca. Przekonana, że ten zawczasu zaadresował do niej listy i zlecił komuś ich wysyłkę, uznaje, że to nietypowa forma pamiątki po zmarłym. Do momentu, kiedy w kolejnym roku list nie przychodzi. Tymczasem Zaorski rozpoczyna swojego nowego domu. Domu, który przed laty należał do rodziny Burzyńskich. Podczas pracy w garażu odkrywa sekret, który zmienić może losy Kai. 

Thrillery? Czemu nie! 

Równie popularne, co literatura kryminalna, a przy tym bardzo do niej zbliżona jest również literatura z gatunku thrillerów. W Polsce swoją popularność przeżywająca od dobrych kilkunastu, a może nawet i kilkudziesięciu lat. Jeśli thrillery zadomowiły się również na półce Twojego nastolatka, to koniecznie wybierz dla niego książkę z tej kategorii. 

A jaki tytuł polecamy? Warto zwrócić uwagę między innymi na powieści spod pióra Riley Sagera, którego książki od dobrych kilku lat pojawiają się w polskim przekładzie. Do wartych polecenia powieści jego autorstwa należy Dom po drugiej stronie jeziora, który w ubiegłym roku ukazał się nakładem Wydawnictwa Mova. 

Dom po drugiej stronie opowiada o losach aktorki, Casey Fletcher, która po stracie męża postanawia zrezygnować z blasku fleszy i zaszyć się na jakiś czas w rodzinnym domu zlokalizowanym na brzegu jeziora. Chociaż ma nadzieję na to, że powrót w dawne strony ukoi jej nerwy, sama nie potrafi wysiedzieć bezczynnie. Dlatego też zabija czas, podglądając za pomocą lornetki życie swoich sąsiadów: dawną modelkę, Katherine i jej męża, Toma. 

W momencie, w którym Katherine znika, poukładana codzienność składająca się z butelki alkoholu i serialu widzianego w okularach lornetki runie jak domek z kart. A by ją odzyskać, Casey postanawia dowiedzieć się, co wydarzyło się z jej sąsiadką. Nie wie, że odkryje mroczne sekrety, które mogą sprowadzić na nią wielkie niebezpieczeństwo. 

Propozycja young adult fantasy 

Co natomiast kupić, jeśli półki naszego nastolatka (lub nastolatki!) uginają się od powieści typu young adult? Chociaż w ostatnim czasie szczególnie popularne były książki typu Rodzina Monet czy seria Students, może warto zwrócić uwagę młodych czytelników i czytelniczek także na inne tytuły. Spośród powieści dla młodzieży dziś wyróżnić można wiele podgatunków, w tym m.in. młodzieżową fantastykę. 

To właśnie do young adult fantasy należy nasza trzecia propozycja – powieść Okrutny Książę autorstwa arcypopularnej wśród młodzieży autorki Holly Black. To jedna z najważniejszych książek w dorobku amerykańskiej pisarki. Opowiada o siedemnastoletniej Jude. Przed dekadą w brutalny sposób straciła mamę oraz tatę, a następnie wraz z siostrami uprowadzona została przez tajemniczego, ponadnaturalnego mężczyznę do magicznej krainy – Elysium. 

Bez pojęcia, dlaczego jej rodzice musieli zginąć, dziewczyna musi na nowo nauczyć się żyć w świecie, w którym stanowi anomalię. Oprócz niej i jej sióstr wokół nie ma żadnych innych ludzi, a jedynie okrutne elfy, wyznaczające zupełnie inne zasady moralne niż te, które wpoili Jude rodzice. 

Po latach Jude musi podjąć trudne decyzje, by ochronić siebie i swoich najbliższych. Jedną z nich jest zbliżenie się do Cardana – najmłodszego z książąt z linii królewskiej, który rządzi światem Elysium. Cardana, który jest szczególnie okrutny. 

Okrutny książę to pierwsza z powieści z serii Holly Black. W kolejnych latach na serię złożyły się również powieści Zły król, a także Królowa niczego

 

Tagi: sponsorowany,

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje