Czerwcowe wybory lekturowe. Co warto wziąć ze sobą na urlop?

Data: 2024-06-11 17:32:20 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

chłopak czytający książkę

Czerwiec to czas, kiedy pogoda za oknem wręcz zachęca do tego, by spędzić czas na świeżym powietrzu. Czerwiec to także początek od dawna wyczekiwanych wakacji! Wraz z letnimi urlopami pojawia się więcej czasu na rozrywkę: chodzenie na koncerty, oglądanie zaległych filmowych hitów, ale też… czytanie książek! Jeśli poszukujecie propozycji lekturowych, które sprawdzą się na hamaku czy nad Bałtykiem, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł do końca!

Powieściowe propozycje dla dorosłych

Przede wszystkim jeśli wybieramy się na urlop, warto zajrzeć na półki w poszukiwaniu ciekawych powieści: może na dokończenie czeka nasza ulubiona seria, a może któryś z tytułów leży na czytelniczym „stosie hańby” zdecydowanie zbyt długo? Zajrzyjcie więc na swoje regały i najpierw dokonajcie literackiej diagnozy problemu. Jeśli zaś zdecydujecie, że na pewno nie ma tam nic, co chcielibyście wziąć ze sobą na urlop, zdajcie się na nas!

A co konkretnie warto przeczytać? Pod uwagę warto wziąć na pewno gatunki, jakie lubimy czytać. Jeśli zaś poszukujecie naprawdę dobrej lektury, to spośród tytułów, które warto wziąć pod uwagę, zdecydowanie należy zajrzeć do twórczości Amora Towlesa, amerykańskiego pisarza, autora „Dobrego wychowania”.  W 2017 roku w Polsce ukazała się powieść „Dżentelmen w Moskwie”, która szybko wdarła się na listy bestsellerów na całym świecie. Książka opowiada o losach hrabiego-poety, który traci na luksusy, gdy przez jeden ze swoich wierszy zostaje skazany przez bolszewicki sąd.

A może rozwój osobisty?

Urlop i wakacje to także dobry moment na rozwój. I mowa nie tylko o ćwiczeniu zamawiania lodów po włosku w aplikacji do nauki języków obcych czy codziennym joggingu i siatkówce plażowej. Chodzi także o rozwój w sferze emocjonalnej i duchowej. W tym przypadku z całą pewnością przydatne okażą się publikacje z zakresu rozwoju osobistego. Co możemy polecić Wam w tej kategorii?

Jedną z takich propozycji jest książka autorstwa Stephena R. Coveya, mówcy motywacyjnego i trenera przywództwa, który przed laty był wykładowcą akademickim, a później założył własną firmę związaną ze szkoleniem przyszłych leaderów. Książka, o której mowa, to publikacja „7 nawyków skutecznego działania”, która po raz pierwszy ukazała się pod koniec lat 80. i sprawiła, że jej autor stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki pod koniec ubiegłego tysiąclecia. Publikacja ukazała się łącznie w 40 językach, a kopii książki sprzedało się już ponad 20 milionów. Na polskim rynku pojawiła się w 2003 roku i od tego czasu nie schodzi z księgarskich półek.

Stephen R. Covey zaprezentował w swojej książce siedem zasad, które jego zdaniem prowadzą do harmonii życia osobistego oraz zawodowego. „7 nawyków skutecznego działania” to jednak nie tylko suche teorie, ale przede wszystkim przykłady jak zmienić swoje życie, by codzienność przynosiła nam satysfakcję, a nie zmęczenie.

Dla zainteresowanych – w kolejnych książkach Covey rozwijał swój pomysł 7 nawyków, prezentując, jak pozytywnie wpłynąć mogą one także na rozwój rodziny, nastolatków i zarządzania czasem.

Lekturowe propozycje dla najmłodszych

W czasie wakacji warto także przekonać do lektury najmłodszych. Lato to bowiem doskonały czas na to, żeby pokazać pociechom interesujące książki. Wspólne czytanie dziecka i rodzica to nie tylko doskonała zabawa, ale też sposób na zbliżenie się do siebie, na co nie zawsze jesteśmy w stanie pozwolić sobie przy codziennej, domowej krzątaninie.

Latem warto wybrać dla dziecka powieści o lekkiej, lecz frapującej fabule. Właśnie do nich należy książka „Skrzynia Władcy Piorunów”, czyli pierwszy tom skierowanej do młodszych czytelników serii „Detektywi na kółkach”, która napisana została przez Marcina Kozła, autora popularnych książek z udziałem Wombata Maksymiliana, książek z serii „Stajnia pod tęczą” czy publikacji o pieskach „Psyjaciele”.

Na początek przygody z książkami autora, warto przyjrzeć się jego pisarskiemu debiutowi. „Skrzynia Władcy Piorunów” to opowieść o Julii, czternastolatce, która wraz z dwojgiem swoich przyjaciół: Tomem oraz niezwykłym labradorem Biszkoptem trafiają na trop przygody. Pierwsza ze spraw, którą musi zająć się ta trójka, jest odnalezienie ojca Toma, który został porwany. To, co interesujące jest w powieści autora, to fakt, że dziejąca się współcześnie akcja łączy się z wydarzeniami sprzed 150 lat, kiedy to rodzi się Nikola Tesla, konstruktor i tytułowy „Władca Piorunów”.

Pierwsza część serii „Detektywów na kółkach” w 2017 roku wpisana została jako lektura uzupełniająca w szkole podstawowej dla klas 4-6. Poza pierwszym tomem, na serię składają się także powieści „Tajemnica przeklętej harfy” i „Gwiazda Blachonosego”.

A Wy jakie lektury wybierzecie na wakacje?

Tagi: sponsorowany,

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje