Johna F. Kennedy'ego. Idealizm bez złudzeń

Pierwsza praca poświęcona w całości myśli polityczno-prawnej Johna F. Kennedy'ego

John F. Kennedy (1917-1963) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon XX wieku. Trwale zapisał się zarówno w historii USA, jak i świata, mimo że jego prezydentura trwała niecałe trzy lata. Dziedzictwo Kennedy'ego rzadko kiedy kojarzone jest jednak z konkretną myślą polityczną. Stąd przez jednych był uznawany za polityka liberalnego, przez drugich - pragmatycznego, jeszcze innych - konserwatywnego. Dla wielu wreszcie był tylko charyzmatyczną, telewizyjną osobowością, do której lgnęły gwiazdy muzyki i filmu.

Oparta na licznych wystąpieniach i publikacjach Kennedy'ego książka Karola Wojciechowskiego uświadamia jednak, że poglądy 35. prezydenta USA składały się nie tylko na spójną myśl polityczno-prawną, ale także wyznaczyły niezwykle ważne kierunki myślenia w polityce amerykańskiej, zwłaszcza w takich sprawach, jak prawa obywatelskie, prawo imigracyjne, ekonomia i polityka podatkowa czy ochrona konsumentów.

Wiele z nich pozostaje aktualnymi, nie tylko w USA.

,,Lata 60. to bardzo dobry czas dla Ameryki. John F. Kennedy był głównym architektem tego sukcesu. Ta książka pokazuje, jak tego dokonał. To fascynująca historia, którą warto poznać".

- Ryszard Bugaj

,,John F. Kennedy, choć demokrata, reprezentował wiele poglądów naprawdę liberalnych. Dopiero później socjaliści z jego własnej partii ukradli liberałom ich nazwę i zaczęli ją stosować do poglądów, z którymi Kennedy by się nie zgodził. Karol Wojciechowski napisał o tym książkę naprawdę godną polecenia".

- Robert Gwiazdowski

,,John F. Kennedy był prezydentem w bardzo trudnych czasach, kiedy trzeba było dokonywać dramatycznych wyborów. Dziś, gdy świat stoi w obliczu wielkich wyzwań i problemów, warto przyjrzeć się na nowo tamtym doświadczeniom".

- Witold Orłowski

ISBN: 9788301191931

Kup książkę Johna F. Kennedy'ego. Idealizm bez złudzeń

Johna F. Kennedy'ego. Idealizm bez złudzeń - opinie o książce

Idealizm czy cynizm?

W polityce jednego z najbardziej popularnych, amerykańskich prezydentów. Mowa o fascynującej monografii Karola Wojciechowskiego, Johna F. Kennedy'ego idealizm bez złudzeń. Raczej nie ma takiej osoby, który nie słyszałaby o tym polityku. Jego zagadkowa i w zasadzie niewyjaśniona śmierć, po przeszło pięćdziesięciu latach wciąż jest przedmiotem wielu dyskusji i polemik.

Autor tej zajmującej pracy już w przedmowie omawia wyniki ciekawych badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Konkluzje są następujące: to właśnie 35 prezydent USA jest tym, którego ocenia się najwyżej. Wskazało na niego aż 74 procent respondentów. Drugie miejsce przypadło Ronaldowi Reaganowi, 61 %. Co istotne, pierwszy obywatel cieszył się również wysokim zaufaniem społecznym, miał 70 procent poparcia. Choć jego dystyngowana małżonka powiadała, że JFK pozostawał człowiekiem trudnym do określenia.

Z badań przeprowadzonych w 2000 roku wynika, iż Kennedy zajął drugą lokatę (tuż po Abrahamie Lincolnie) w rankingu najwięksi amerykańscy politycy.\

Johna F. Kennedy'ego idealizm bez złudzeń to nietuzinkowa i nieszablonowa pozycja charakteryzująca myśl polityczną i prawną dawnego kongresmana. Publikacja jest rozszerzoną wersją dysertacji doktorskiej Karola Wojciechowskiego (Uniwersytet Warszawski), ale nie zniechęcajcie się, bo ma multum walorów ( o tym za moment). Prawnik zapoznał się z wystąpieniami swojego bohatera, zna też jego najważniejsze dzieła.

Konstrukcja rozważań jest czytelna i obrazowa. Składają się z siedmiu rozdziałów i kilku podpunktów. Nie dostajemy suchych faktów ani biernego odtwarzania faktów. Styl autora jest przystępny. Zamieszczono też sporo zdjęć.

Doktor nadmienia o problemach, które nadal targają Ameryką: imigranci, kwestie rasowe, podatki...

Moją uwagę zwrócił rozdział czwarty o następującym tytule: Równouprawnienie kobiet i czarnoskórych Amerykanów, szczególnie zaś dwa podpunkty. Warto poznać faktyczny stosunek Kennedy'ego wobec praw dla kobiet i Afroamerykanów. I pastor Martin Luther King I have a dream...

Wytłumaczono również czym jest otwarte społeczeństwo, wskazano na źródła myśli polityczno-prawnej prezydenta.

Kolejną rzeczą godną uwagi są solidne przypisy i uporządkowana bibliografia.

John F. Kennedy. Lekcje dla współczesności
Karol Wojciechowski0
Okładka ksiązki - John F. Kennedy. Lekcje dla współczesności

Ponad pół wieku po śmierci Johna F. Kennedy'ego jego życie i działalność nadal wzbudzają spory i zainteresowanie. Jego działania w polityce krajowej...