Kłamstewka i kłamstwa

Przed czujnym okiem doktor Alicji nie skryje się żadna przyjaźń, zdrada, drobna radość ani duży kłopot.

Na krakowskiej sadybie szeregówek i bliźniaków doklejonej do starej uliczki życie toczy się jak wszędzie. Z jednym wyjątkiem. „Tu” jest wnikliwie obserwowane przez panią Alicję, dla której sprawy sąsiadów są znacznie bardziej interesujące niż własne. Bartek i Lena – młode małżeństwo – nie mogą spać w jednym łóżku, bo nie zgadza się na to ojciec dziewczyny. Wykształcona, niezależna Sylwia z dnia na dzień porzuca narzeczonego dla Zbyszka, postrzeganego jako osoba z marginesu. Policjantka Elwira wprowadza się do swojej babci, katoliczki, wraz z partnerem. Lidka zmaga się z lękiem przed porzuceniem swojego adoptowanego synka.

Ciepła i zabawna historia – jakby żywcem wyrwana z naszej rzeczywistości - w której odnajdziemy znajome twarze, miejsca i odwieczne waśnie.

Informacje dodatkowe o Kłamstewka i kłamstwa:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2013-01-22

Kup książkę Kłamstewka i kłamstwa

Kłamstewka i kłamstwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-01-26, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Uwaga, uwaga! Wielki Brat a może Wielka Siostra czuwa! Śledzi każdy Wasz krok w dostępnym dzięki elektronice zakresie. Dlaczego? Może dlatego, że w jej życiu czegoś brakuje. To Wy zastępujecie jej rodzinę, znajomych, seriale. Tym bardziej, że potraficie dostarczyć jej niezłej rozrywki, dzięki typowo polskim wadom, kompleksom i rozterkom. Potraficie ją też zaskoczyć swoją solidarnością w trudnych chwilach, a więc mieszkańcy krakowskiej sadyby - miejcie się na baczności!
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jeżeli mieszkasz na obrzeżach Krakowa to sięgnij po tę książkę. Porównasz wówczas czy akcja książki i twoje doświadczenia życiowe są porównywalne czy też nie. A może uzmysłowisz sobie, że i w twoim otoczeniu może istnieć taka "doktor Alicja", która z nudów podgląda sąsiadów.
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2013-05-28, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Kłamstewka i kłamstwa" Moniki Orłowskiej to książka prozaiczna. Prozaiczna w swej wymowie i w odbiorze. To historia 3 miesięcy z życia małej społeczności. Społeczności, gdzie zderzają się dwie mentalności: starych, od lat osiadłych tu mieszkańców i nowo osiedlonych. Starzy mieszkańcy postrzegani są jako element co najmniej podejrzany, mający kontakty z półświatkiem, podejrzewany o wszelkie zło, które ma miejsce w tym mikroświecie. Nowi mieszkańcy to ludzie uważający się postawionych wyżej w hierarchii społecznej, wykształceni, kulturalni. Czy oba te, tak różne, światy można pogodzić??? Czy mogą one koegzystować??? Czy możliwe jest harmonijne współżycie tych społeczności??? Z początku wydaje się to niemożliwe, niewyobrażalne wręcz. Z czasem jednak ludzie poznają się coraz lepiej. Drobne gesty, uprzejmości, wspólne problemy zaczynają zbliżać ludzi. Zagrożenie ze strony tajemniczego wandala konsoliduje społeczność. Powieść mogłaby się wydawać nudna.... z początku. W miarę postępu akcji czytelnik zaczyna kibicować co barwniejszym postaciom powieści. Śledzimy więc rozwój małego biznesu Remka Cieślika, perypetie i dylematy młodych matek, rodzące się miłości i miłostki, rosnącą samoorganizację społeczności. W powieści tej nie znajdziemy wartkiej akcji, fajerwerków uczuć,wielkich dramatów i rozczarowań. Znajdziemy prozę dnia codziennego, cykl życia podmiejskiej ulicy, dyskusje o życiu codziennym, jego trudach, bolączkach i radościach. Mankamentem książki w moim odczuciu są dygresje polityczne. Rozumiem, że polityka również jest elementem codziennego życia, ale odniosłem wrażenie, że autorka określiła się politycznie po jednej ze stron i to spowodowało pewien dysonans. Sądzę, że dla zwolenników naturalizmu powieść ta będzie ciekawą lekturą obrazującą codzienną egzystencję współczesnego społeczeństwa przedmieść wielkich miast.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Samotna, pięćdziesięcioletnia pani doktor z ukrycia obserwuje toczące się na krakowskiej sadybie życie mieszkańców. Matki z dziećmi na spacerze i miłośników psów z pupilami. Opisując ich sprawy wspomina upływający czas, porównuje czas przeszły z teraźniejszą egzystencją. Taka sobie opowieść, nie zachwyciła mnie.
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2018-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52/2018,

Rozminięci
Monika Orłowska0
Okładka ksiązki - Rozminięci

Ostrożnie, Anno, ostrożnie. Stąpasz po kruchym lodzie. Główni bohaterowie, Ana i Ed, zostali mocno doświadczeni przez życie, nim los ich połączył....

Adam i Ewy
Monika Orłowska0
Okładka ksiązki - Adam i Ewy

Ślub z Adamem wywrócił świat Ewy do góry nogami. Z jednej strony, młoda tłumaczka dostała wszystko, o czym kobiety mogą tylko śnić –...