Morderstwo w Savoyu

Maj Sjöwall i Per Wahlöö (…) utalentowanych „dzieci” doczekali się cały zastęp, a jednym z  najbardziej obiecujących bez wątpienia był Stieg Larsson.

„Polityka”

Szósta powieść z Martinem Beckiem z serii, która według Henninga Mankella odmieniła oblicze literatury kryminalnej

W „Zamku z piasku, który runął” Larsson chyba najmocniej skorzystał z wzorca kryminału publicystycznego, który wypracowali Sjöwall i Wahlöö.

„Polityka”

W letni wieczór do ekskluzywnej restauracji w ekskluzywnym hotelu wchodzi niczym nie wyróżniający się mężczyzna. Jednym celnym strzałem zabija potentata przemysłowego Viktora Palmgrena i spokojnie wychodzi.

Sprawę dostaje komisarz Martin Beck. Nie jest zachwycony - właśnie wyprowadził się od żony, wynajął przytulne mieszkanko i wieczorny telefon zakłóca miły nastrój parapetówki. Co gorsza może się pożegnać z planami na wakacje. I sam (bo koledzy są na urlopach) musi rozwiązać sprawę, w której morderstwo jest zaledwie początkiem zagadki…

Wielcy klasycy literatury kryminalnej, szwedzkie małżeństwo Maj Sjöwall i Per Wahlöö, to twórcy 10-tomowej serii z Martinem Beckiem, przetłumaczonej na 35 języków, sprzedanej w ponad 10 milionach egzemplarzy i ciągle wznawianej. Najsłynniejsza powieść cyklu, Śmiejący się policjant, została nagrodzona Edgar Award i zekranizowana. Imieniem Martina Becka nazwano jedną z najważniejszych szwedzkich nagród dla literatury kryminalnej.

Powieści Sjöwall i Wahlöö - z barwnymi bohaterami i wyrafinowaną intrygą demaskującą ciemne strony na pozór spokojnego i praworządnego społeczeństwa - złamały stereotyp obowiązujący wcześniej w literaturze kryminalnej. Na kryminałach skandynawskich mistrzów wzorują się najwięksi dzisiejsi twórcy. Słynna trylogia Millennium Stiega Larssona – gdzie intrydze kryminalnej towarzyszy społeczna krytyka – miała być w zamierzeniu autora 10-tomową serią, a tytuły kolejnych powieści Larsson wzorował na pomyśle Sjöwall i Wahlöö (np. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet czy Zamek z piasku, który runął przypominają konstrukcją tytuły Mężczyzna, który rozpłynął się w powietrzu czy Wóz strażacki, który zniknął).

Informacje dodatkowe o Morderstwo w Savoyu:

Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-01, Przeczytałem,
Ciekawa, solidna lektura.
Mężczyzna, który rozpłynął się w powietrzu
Sjöwall Maj, Wahlöö Per0
Okładka ksiązki - Mężczyzna, który rozpłynął się w powietrzu

Wezwanie ze Sztokholmu przerywa komisarzowi Beckowi wątpliwe rozkosze zasłużonego urlopu u boku wiecznie niezadowolonej małżonki. Ma odszukać dziennikarza...