Opis ksiązki
Kup Teraz

Muza Claudela

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-08-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308053904
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Muza Claudela

Słynny francuski poeta i dramaturg oraz Polka, córka gorliwego patrioty, jednego z dowódców w powstaniu styczniowym. Zakazana miłość w biograficznej opowieści o Paulu Claudelu i Rosalie Ścibor-Rylskiej.

 

Poznała go na statku w drodze do Chin, dokąd płynęła z mężem, kupcem herbacianym, a Claudel miał zostać konsulem. W Chinach zostali kochankami, Rosalie w ciąży z córką Claudela powróciła do Europy, w drodze poznała mężczyznę, który potem został jej drugim mężem. Drogi Claudela i Rosalie rozeszły się na długie lata. Claudel ożenił się, miał kilkoro dzieci. Kochankowie spotkali się po latach w Paryżu, Rosalie była już po drugim rozwodzie i miała następnego syna z drugiego małżeństwa, Claudel ją odwiedzał, zajmował się córką, utrzymywał obie, opiekował się jej synami, pomagał im znaleźć pracę. Ale miłość, która ich łączyła, pozostała platoniczna.

 

Thérese Mourlevat - historyk literatury, specjalistka od twórczości Paula Claudela. Przyjaźniła się z Louise, córką pisarza i Rozalie ze Ścibor Rylskich, była wykonawcą jej testamentu.

Recenzja
Beata Linia koment
Przeczytane:2014-09-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Francuska badaczka życia i twórczości Paula Claudela - pisarza nazwanego „pierwszym po Dantem poetą chrześcijaństwa” - stworzyła fascynującą opowieść o bardzo pięknej, wytwornej i dumnej Polce, która stała się femme inspiratrice, czyli kobietą natchnioną i będącej natchnieniem. Muza Claudela była uosobieniem charakterystycznego typu kobiety dla epoki, w której żyła

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
majkanew plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2014,


Elizabeth Siddal, wielka miłość oraz natchnienie poety i malarza, Rosettiego, uwieczniona została na większości jego obrazów. Miłosny cykl wierszy, jeden z najpiękniejszych w polskiej poezji, nie powstałby, gdyby Baczyński nie pokochał Basi Drapczyńskiej. Polską muzą paryskich artystów była Misia Sert, której dom pozostał otwarty dla miłośników sztuki. Kobiety od zawsze stanowiły źródło inspiracji, w znacznej mierze będąc szarymi eminencjami sukcesów wybitnych twórców. Wydawnictwo Literackie zadbało, by polski czytelnik poznał kolejną z wielkich muz – dotąd mało znaną, Rosalie Ścibor-Rylską.

 

Therese Mourlevat, specjalistce od twórczości Paula Claudela, udało zaprzyjaźnić się z córką poety i dramaturga, Louise Vetch. Lata znajomości kobiet, szybko rodząca się zażyłość oraz zaufanie zaprocentowały wielogodzinnymi rozmowami i wspomnieniami o niezwykłych rodzicach. Louise mówi chętnie, dużo i szczerze. Choć Mourlevat musi wszystkie informacje przefiltrować, zbadać ich wiarygodność, „oczyścić” z sentymentów i półprawd utrwalanych w rodzinie, podejmuje się tego wyzwania. Badaczka z pewnością jest dumna z efektu swojej kilkunastoletniej(!) pracy. Jej staranność, rzetelność oraz jakość robią imponujące wrażenie.


Życiową misją Louise Vetch, tej strażniczki rodzinnych wspomnień, było opowiedzieć historię dwojga niezwykłych ludzi. Szalenie zdolnego, zatracającego się w uczuciach i pasji, Paula Claudela, oraz tej, dzięki której artysta pozostawił tę twórczość, Rosalie Ścibor-Rylskiej, córki Angielki i polskiego powstańca. Genealogia rodzinna przywoływana w pamięci Louise sięga czasów dziadka Rosalie, a więc czytelnik zyskuje nie tylko świadomość budowanej latami tożsamości Ściborów, ale i ogląd przeszłości, sumiennie traktowaną historię kraju, który na zawsze w sercu głównej bohaterki pozostanie ukochaną ojczyzną przodków. Mourlevat w bardzo malowniczy sposób kreśli tło swojej opowieści, wiernie oddaje wszelkie niuanse dotyczące obyczajowości czy tradycji wspomiananych okresów.


Rodzina Agnes Vetch i Władysława Ścibora-Rylskiego to obywatele świata. Z wieloma krajami łączyło Rosie coś wyjątkowego, ale to jednak ojczyzna ojca stała się tą mityczną Arkadią, której obraz hołubiła w swoim sercu. Polska wyryła się nie tylko w duszy bohaterki, ale także i Claudela, garściami czerpiącego inspirację słowiańskim państwem.


Wydaje się, że Rosie – symbol namiętności, uosobienie piękna, pożądana przez mężczyzn, wzbudzająca zazdrość kobiet, jest panią własnego losu, może mieć wszystko, czego zapragnie. Ta biografia pokazuje, jak uparcie bohaterka dążyła do szczęścia i luksusu oraz jak bardzo mijała się ze swoimi marzeniami. Kroczyła ścieżkami już wydeptanymi i eksplorowała te dziewicze, często wpadając w pułapki swoich namiętności. Dotarła na szczyt i poznała gorzki smak życia blisko dna. Była podziwiana, kochana, opiewana, a jednak wciąż jej czegoś brakowało do tego, by móc poczuć się całkowicie spełnioną. Rosalie to przede wszystkim ofiara własnych pragnień. Była kobietą oryginalną, a jej przeżycia, rozkosze, małe szczęścia i wielkie dramaty to interesujące studium życia ludzkiej jednostki, targanej namiętnościami i determinowanej pogonią za spełnianiem życzeń, często kosztem uczuć bliskich.


„Muza Claudela” to biografia, ale to również analiza twórczości, to reportaż, melodramat, powieść z wątkami sensacyjnymi, historycznymi czy przygodowymi. Niezwykłe bogactwo gatunkowe sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie odczuwa znużenia. Jeśli akurat wrażenia na nim nie robią opisywane zdarzenia, to z pewnością zaskakuje go styl. Autorka pokazała fakty z życia Rosie i ich literackie odpowiedniki w dziełach Claudela, jego poezję i uczucia, na których ona wyrosła. Jest tu też wiele rodzinnych anegdot, pełno informacji-drobiazgów, zręcznie wplecionych w opowieść, pozornie błahych, ale to dzięki nim portrety postaci nabierają głębi i ostrości. Dołączone zostały fotografie bohaterów, aneks (zawierający m.in. chronologię życia Rosalie, drzewo genealogiczne, obszerną bibliografię).


W na poły reporterskim, na poły gawędziarskim stylu Therese Mourlevat zabiera czytelnika w podróż niemal dookoła świata, usadzając pośród najbardziej ciekawych towarzyszy, jakich mogliśmy sobie wymarzyć. Swój oryginalny styl doprawia poezją Claudela, magią, subtelnością oraz podkreśla wielką inteligencją, wyczuciem potrzeb czytelnika, a nawet dyskretnym humorem. Świetnie napisana „Muza Claudela” sprawia, że książka o kobiecie, której jeszcze sekundę przed lekturą nie znaliśmy, staje się jedną z najważniejszych pozycji w domowej biblioteczce.

Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-11-23, Na półkach: Przeczytałem,
Beata Linia koment
Przeczytane:2014-09-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów