Opis ksiązki
Okładka - Oczy smoka
Kup Teraz

Oczy smoka

Ocena ( 13 osób )
4.7
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-01-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788378858058
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:dona
Recenzja - Oczy smoka

Kiedy w królestwie Delain ginie dobry król Roland, o otrucie władcy zostaje oskarżony jego syn Peter, następca tronu. W rzeczywistości winny zbrodni jest królewski czarnoksiężnik Flagg, jeden z największych żyjących magów. Człowiek, który tysiąc lat swego życia spędził na studiowaniu Wielkiej Księgi Zaklęć. Flagg zrobi wszystko, by władzę objął młodszy syn Rolanda Thomas. Peter zostaje aresztowany, osądzony i skazany na uwięzienie przez resztę życia w celi na szczycie Iglicy. Flagg obejmuje stanowisko doradcy nowego króla - Thomasa. Szepcząc młodzieńcowi na ucho, spiskując i knując, zły czarodziej przejmuje stopniowo władzę nad całym państwem. Z lubością oddaje się swoim ukochanym rozrywkom: prowokuje konflikty, przygląda się rozlewowi krwi... Do czasu, gdy prawowity następca tronu ucieka z wieży, by stawić mu czoła. Tylko Peter może ocalić Delain od horroru, jaki szykuje sadystyczny mag. Jeśli mu się nie uda, drugiej szansy nie będzie...

Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2011-04-07, Na półkach: Przeczytałem,Stephen King,

Stephen King, autor kojarzony przede wszystkim ze znakomitymi powieściami grozy, dostarczył – i to niejednokrotnie – doskonałej rozrywki także fanom gatunku fantasy. „Oczy smoka” to wciągająca i zaskakująca opowieść o walce i dążeniu do władzy dwóch rywalizujących ze sobą królewskich synów. Historię spowija aura tajemniczości, seria nieprawdopodobnych zdarzeń oraz liczni, pochodzący z pozaświatów bohaterowie. „Oczy smoka” to prawdziwa gratka i lektura obowiązkowa dla amatorów cyklu „Mroczna Wieża”

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ElzbietaDega plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiązek 2016,
Czytało się bardzo szybko, ksiązka jest niezwykle wciągająca. Byłam nastawiona na kolejny horror z których słynie King, ale jednak powieść idzie w innym kierunku- bardziej przypominała mi baśń.
pabelkopablo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Utwór bardzo godny pochwalenia i uwagi, gdyż to jest chyba jedyna baśń Kinga! Jeżeli chodzi o tematykę utworu: Każdemu z nas znane są losy różnych królów, monarchów, etc. Wiecie czego się spodziewać.
hanka04 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Opowieść zaczyna się trochę Jak baśń dla dzieci. Z każdym rozdziałem coraz ciekawsza. W połowie ciezko sie Juz oderwać.
Ciekawa historia królów i ich niekoniecznie szczęśliwych losów. Opowieść o władzy, przyjaźni, poddanstwie.
Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,

Stephen King jest zdecydowanie jednym z moich ulubionych pisarzy. Dotychczas znałam go głównie od strony literatury grozy i choć w jego horrorach często pojawiają się wątki paranormalne, to ciężko było mi wyobrazić sobie ów pisarza jako twórcę fantasy, a co więcej - bajarza! 


W „Oczach Smoka” król horroru przenosi nas do baśniowego królestwa Delain, nad którym rządy sprawuje niezbyt mądry, ale za to dobroduszny król Roland. Niestety, jak to bywa z władcami, którym brakuje inteligencji, większość decyzji dotyczących królestwa podejmuje za niego doradca, czarnoksiężnik Flagg, któremu niezaprzeczalnie nie brakuje drygu do intryg i siania zła. Flagg przyczynia się między innymi do śmierci ukochanej żony Rolanda, Sashy, a także królobójstwa, za które winą obarcza starszego syna Rolanda, Petera. Niewinny chłopak zostaje skazany na dożywocie na szczycie iglicy. W ten sposób czarnoksiężnik pozbywa się jedynej przeszkody na swojej drodze do władzy. Wykorzystując zaufanie młodszego syna, Thomasa, Flagg wprowadza krwawe rządy, które powstrzymać może jedynie prawowity spadkobierca tronu. Czy Peterowi uda się przechytrzyć  królewskiego czarnoksiężnika?


King bez wątpienia jest królem tworzenia klimatu, a w „Oczach Smoka” pokazał tego najwyższy poziom. Wciela się tutaj bowiem w rolę gawędziarza, który opowiada nam o wydarzeniach w Delain. Było to dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem, gdyż owy zabieg przywołał mi na myśl wspomnienia z dzieciństwa, w których to kochana mama opowiada mi baśnie na dobranoc.


Nie wspominając o tym, że wiele wtrąceń narratora jest doprawdy kluczowych i nadaje całości bajkowego posmaku, który wręcz wielbię w wszelakiej literaturze. Miało to jednak i swoją wadę – chwilami odnosiłam wrażenie, jakoby autor starał się nam odrobinkę narzucić swoją opinię o danych bohaterach. I właściwie to jedyna wada „Oczu Smoka”, bo choć bohaterowie nie są pierwszej klasy, to wśród nich panuje niezaprzeczalna różnorodność i barwność charakterów. 


Król Roland na swój sposób przywoływał mi na myśl podstarzałego, krzywonogiego wikinga, bo jego zachowanie było iście skandynawskie, Peter – ponad przeciętnie inteligentnego księcia na białym rumaku, bez którego nie ma szans na szczęśliwe zakończenie, natomiast Thomas – akurat do tej postaci mam najbardziej mieszane uczucia i ciężko mi o nim cokolwiek powiedzieć, nie zdradzając ważnych elementów fabuły. Za to Flagg bez wątpienia jest najciekawszą postacią w całym kanionie twórczości Kinga, gdyż spotkałam się z nim już w innych powieściach króla horroru – m.in. w „Bastionie” i cyklu „Mroczna Wieża” – i zawsze budził we mnie wstręt, strach i odrazę. Tak było też w tym przypadku. Oczywiście, w „Oczach Smoka” występuje znacznie więcej postaci, choćby urocza Naomi, czy wyjątkowa suczka Frisky, ale najlepiej będzie, gdy poznacie je „osobiście”. 


Wracając do tytułowych Oczu Smoka - mają one bardzo istotny wpływ na całość powieści, a przede wszystkim na postać Thomasa.  King wspaniale dzięki nim rozwinął akcje, a także nasunął mi na myśl drobną refleksję na temat osób, które na pozór „znamy”, a konkretniej masek jakie na co dzień przywdziewamy. Tylko w samotności tak naprawdę jesteśmy w pełni sobą, bo nie ogranicza nas nic – ani etykieta, ani strach przed osądzaniem przez inne osoby. 


Ludzie rzadko wyglądają korzystnie, gdy są sami. Zazwyczaj w takich chwilach odkładają na bok maski grzeczności, dobrego wychowania i kultury. A co się znajduje pod spodem? Jakiś porośnięty brodawkami potwór? Coś tak obrzydliwego, że ludzie z krzykiem uciekaliby na jego widok? Może czasami, ale zwykle nie jest to nic tak strasznego. Zazwyczaj ludzie po prostu śmialiby się, zobaczywszy nas bez masek – śmiali, krzywili z obrzydzenia albo jedno i drugie.


Na koniec, krótko podsumowując, King po raz kolejny pokazał, że potrafi pisać, a „Oczy Smoka” są tego niepodważalnym dowodem. W powieści tej nie brakuje zwrotów akcji, autor niemalże na każdej stronie zaskakuje czytelnika, a emocje jakie towarzyszą lekturze są niedopisania!


„Oczy Smoka” polecam fanom literatury króla grozy, a także miłośnikom fantastyki, baśni i wszelkich intryg, przez które niejeden włos jeży się na głowie.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
wronxxx Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
zaczytanamimi Linia koment
Przeczytane:2014-12-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
sitt20 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
aurora16 Linia koment
Przeczytane:2011-09-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nutka Linia koment
Przeczytane:2014-07-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2014-03-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
agusia97 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
betxp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Oczy smoka Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Oczy smoka Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Oczy smoka Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Oczy smoka Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - Oczy smoka Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów