Chudszy

Billy Halleck to dobry mąż wspaniały ojciec i człowiek sukcesu. Zarabia coraz więcej jako adwokat, ma wygodny dom, kochającą rodzinę, ale ma także pięćdziesiąt funtów nadwagi i lekarz nieustannie przestrzega go przed zawałem. Pewnego dnia samochód Billy`ego potrąca starą Cygankę, której ojciec niezadowolony z wyroku sądu, sam postanawia wymierzyć karę...

Informacje dodatkowe o Chudszy:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: Thinner
Tłumaczenie: Robert Lipski

Kup książkę Chudszy

Chudszy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-02-20,

Richard Bachman/Stephen King "Chudszy"
Prawnik, Billy Halleck pewnego dnia potrąca Cygankę. Dotychczasowe, wspaniałe życie przemienia się w koszmar, gdy ojciec zabitej, niezadowolony z wyroku sądu dotyka Billy'ego palcem i mówi "Chudszy". Mając nadwagę, po tym incydencie zaczyna chudnąć. Halleck myśli, że to klątwa starego cygana. Czy to doprowadzi głównego bohatera do obłędu?
Pomysł na fabułę ciekawy, choć jak dla mnie mogłoby być więcej dreszczyku. Lekka proza. Zwróciłam uwagę na postać gangstera, który w lekturze jak "typowy gangster" się nie zachowywał.
Najlepszy cytat z tej książki:
"Świat to jedno wielkie gówno, ale potrafi być również piękny. To zależy, jak na niego spojrzeć."

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Młody prawnik, Billy Halleck, ma problemy z nadwagą. Śmiertelnie potrąca starą Cygankę. Nie wie jeszcze, że jego własne życie zamienia się właśnie w pasmo nieszczęść. Nie przeczuwa tego nawet wtedy, gdy po rozprawie uniewinniającej go (dobry sędzia - stary przyjaciel, który nie pozwoli, aby jego kumplom stała się krzywda) stary Cygan dotyka go w policzek i wymawia tylko jedno słowo - chudszy. Od tej chwili Billy przestaje mieć problem z nadwagą. Pojawia się natomiast inny, znacznie gorszy...

Jest to świetnie napisana historia i naprawdę dopracowana. Może nie jest to znakomity horror pod względem klimatu, ale bardzo fajna powieść. Trzyma w napięciu może nie od samego początku, ale King wykonał kawał dobrej roboty.

Wydaje się, że z nadwagą człowieka jako motywem w utworze nie  da się wiele zrobić. Zwłaszcza, że oglądało się film Davida Finchera - "Siedem", jednak King udowodnił, że jeśli dorzuci się szczyptę wydarzeń nadprzyrodzonych pomieszaną z cygańska klątwą, może wyjść z tego bardzo ciekawa mieszanka. Osoby, które są podatne na działania wyobraźni, po tej lekturze mogą mieć obawy z wejściem na wagę. O to w końcu chodzi.

Jest to jedna z najlepszych powieści Kinga. Autorowi udało się stworzyć coś ciekawego, innego - z niczego. To ceni się najbardziej - umiejętność przekłucia wszystkiego na interesującą książkę. Zmiany zachodzące w głównym bohaterze - fizyczne jak i psychiczne - zasługują na szczególne względy. Widać zmiany zachodzące w organizmie i nic tu nie jest dziełem przypadku.

Oprócz świetnie napisanej książki czytelnik może liczyć na dreszczyk emocji. Jest szansa na szybkie przeczytanie tej książki. Polecam, bo warto!

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-08-13, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2017, 52 książki 2017,

To jest coś w co ja tak nie do końca wierzę więc nie bardzo mnie zachwyciła....czy można rzucić na kogoś urok? ... nie wiem i obym się nigdy nie przekonała na własnej skórze :)

Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2020,
Billy Halleck wiedzie, wraz z żona i córką, spokojne życie w jednym z miasteczek w stanie Connecticut. Jest adwokatem, ze sporą nadwagą. Jego życie ulega diametralnej zmianie w chwili, kiedy do jego miasteczka przybywają Cyganie. Pewnego dnia Billy spowodował bowiem śmiertelny wypadek, w którym ofiarą była stara kobieta, córka cygańskiego wodza. Billy jest prawnikiem, zna więc cały sądowy światek Fairview. Na rozprawie sądowej zostaje oczyszczony z zarzutów. Wychodząc z gmachu sądu zostaje jednak dotknięty przez ojca ofiary, który go przeklina. Klątwa powoduje szybkie chudnięcie i wyniszczanie organizmu Hallecka. Z czasem okazuje się, że ludzie powiązani ze sprawą wypadku, którzy przyczynili się do uniewinnienia sprawcy, również zapadają na dziwne dolegliwości... Billy zostaje sam, bo wszyscy się od niego odwracają i uważają za obłąkanego, ale postanawia działać... Podąża tropem Cyganów, chcąc spotkać się z ich wodzem. Z pomocą przychodzi mu znajomy gangster..... Ta powieść to moje drugie spotkanie z twórczością S. Kinga. Gdyby nie nudne opowieści na temat tego, wzdłuż jakich dróg podążał Byilly, książka byłaby bez zarzutu. Zakończenie nieprzeciętne, zaskakujące. Pomysł na historię - świetny. I choć fani Kinga twierdzą, że jest to jedna z gorszych powieści tego autora, mi się podobała. Końcowa ocena - mocna 4 :)
Avatar użytkownika - kocik83
kocik83
Przeczytane:2015-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Stephen King,
Super książka,wciągająca i ciekawa.Mój ukochany autor i tym razem mnie nie zawiódł.Billy Halleck jest wziętym adwokatem który zmaga się z nadwagą.Pewnego dnia powoduje wypadek w którym ginie stara cyganka.Billemu z pomocą sędziego i szefa policji udaje się uniknąć kary.Niezadowolony z tego ojciec ofiary rzuca na całą trójkę klątwę.Od tej chwili Billy szybko chudnie i nie potrafi zatrzymać tego procesu.Na domiar złego żona uważa że postradał zmysły więc nie ma w niej żadnego wsparcia.Postanawia odnaleźć starego cygana aby ten cofnął klątwę.Jednak stary cygan ani myśli tego zrobić.Z pomocą przyjaciela postanawia go do tego zmusić.
Avatar użytkownika - KasiaiDaniel
KasiaiDaniel
Przeczytane:2003-01-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 2001-2004, @Blog, Ulubione,
Całkiem przypadkiem trafiła w moje ręce książka pod tytułem "Chudszy"... Wydana już pod nazwiskiem Stephena Kinga przez wydawnictwo Zysk i S-ka... Jednakże pierwsze wydanie było z 1984 napisane pod pseudonimem Richard Bachman... Jej głównym bohaterem jest Billy Halleck, amerykański człowiek sukcesu z ogromną nadwagą, pracujący jako adwokat... On to właśnie jest sprawcą wypadku, w którym ranna zostaje stara Cyganka... Jako adwokat o nieposzlakowanej opinii zostaje śmieszny wyrok... Z wyroku tego nie zadowolony jest ojciec potrąconej, która sam wymierza sprawiedliwość... Rzuca on klątwę na Billy'ego, które zaczyna niknąć w oczach... Jak zakończy się klątwa starego Cygana i co spotka Billy'ego dowiecie, gdy sięgniecie po tę pozycja... Ja powiem, że warto po nią sięgnąć... Ciekawe opowiadanie... Oczywiście znam lepsze w dorobku Kinga (Bachmana), ale gorsze także... Polecam fanom obu tych panów... Ocena: 7/10 Recenzja opublikowana na moim blogu: http://danwaybooks.blogspot.com/2012/09/cyganie-i-klatwa.html
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Lubię literaturę Kinga, więc sięgając po tę książkę, miałam już określone oczekiwania. Może był to błąd - książka nie zachwyciła mnie, a miejscami wręcz nudziła na tyle, że kilkukrotnie powstrzymywałam się przed jej porzuceniem. Najbardziej podobało mi się zakończenie, nie rekompensuje ono jednak przydługich opisów i momentów, w których akcja praktycznie się nie toczyła. Niemniej każdy fan Kinga i jego sposobu prowadzenia fabuły czy połączenia rzeczywistych miejsc z nierzeczywistymi zdarzeniami będzie zachwycony. Bohater tak przerysowany, że czytelnik może go w pewnym momencie po prostu przestać lubić, skupiając się na innych postaciach - cierpiących nie mniej, niż on, a w rezultacie ponoszących jeszcze większe konsekwencje tego, co się stało.
Avatar użytkownika - ConnieHabitet
ConnieHabitet
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,
W szczególności nie polecam.

Historię tą znałem już wcześniej z ekranizacji, tak jak kilku innych książek Kinga. Opowieść w niej zawarta jest typowa dla tego autora mimo wydania jej pierwotnie pod pseudonimem myślę, że wiele jego fanów posądzało tutaj kopiowanie stylu pisarza. Całość stylu historii jest przełamana postacią, gangstera i zarazem przyjaciela Williama niejakiego Ginellego, który to dodaje tutaj motyw sensacyjni kryminalny, książkę ogólnie oceniam za w miarę udaną.

Avatar użytkownika - anula44
anula44
Przeczytane:2018-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

Zakończenie książki jest naprawdę zaskakujące. Widzimy jak wszelkie starania głównego bohatera na końcu spełzają na niczym. Ponownie musi przyjąć na siebie klątwe, jednak sam pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy. Poruszenie temetu cyganów i ich kultury to strzał w dziesiątkę.

Avatar użytkownika - kiznaiver667
Przeczytane:2019-12-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 2019,
Po zachodzie słońca
Stephen King0
Okładka ksiązki - Po zachodzie słońca

Najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru, Stephena Kinga, zawiera 13 krótkich tekstów, w tym wiele nowych, nigdy dotąd niepublikowanych...

Przebudzenie
Stephen King0
Okładka ksiązki - Przebudzenie

W niedużej miejscowości w Nowej Anglii, ponad pół wieku temu, na małego chłopca bawiącego się żołnierzykami pada cień. Jamie Morton podnosi głowę...