Pielgrzym

Data wydania: 2003-09-01
ISBN: 978-83-247-1024-9
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Pielgrzym
Historia oparta na osobistych przeżyciach pisarza, który pielgrzymując do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela, odkrył drogę zwykłego człowieka. Bohater książki wyrusza w drogę, którą po śmierci Jezusa szła Maryja wraz ze św. Jakubem apostołem. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik. Pod okiem pielgrzym osiąga kolejne poziomy wtajemniczenia - wraz z nim i my rozpoznajemy swego anioła i demona, uczymy się uwalniać od cierpień miłosnych, przekonujemy się, że w praktyce "strome podejścia są łatwiejsze niż by się wydawało".
Recenzja
tunia Linia koment
Na półkach:

Tytułowy Pielgrzym jest w nas, nie odnajdujemy siebie w Nim, lecz Jego w sobie. Śledząc każdy fragment książki pokonujemy jak jedno ciało kolejne odcinki legendarnej Drogi Mlecznej. Przekonujemy się, że niezwykłe napotkać można na drodze zwykłych ludzi.

Ta specyficzna podróż jaką jest pielgrzymka uczy nas pokory, wytrwałości, a także posłuszeństwa Przewodnikowi, w podejmowaniu Dobrej Walki. Można zarzucić autorowi jedynie prosty język, jednak biorąc pod uwagę, fakt iż jest to debiut powieściowy Paulo Coelho, jest to błąd wybaczalny, wręcz przeradzający się w atut

just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Jedna z najbardziej osobistych książek Paula Coelho, w której autor przemierza szlak pielgrzymów Santiago de Compostela. Bynajmniej nie w sposób stricte chrześcijański (wtedy to Coelho należał do Zakonu Ram, który nie posiada ani siedziby ani jakiejś tajemnej wiedzy, jednak którego główną zasadą jest nauka poprzez samodzielne kroki naprzód). W owej podróży towarzyszy mu Pectus - duchowy przewodnik, który pomaga mu poznać samego siebie i kolejne etapy wtajemniczenia (nie, to nie jest przewodnik o tym jak żyć). W czasie tej podróży w bohaterze dokonuje się wewnętrzna przemiana, a on sam poprzez poszukiwanie własnego "ja", pracę nad swoim charakterem a przede wszystkim poprzez pokonywanie własnych słabości staje się u kresu pielgrzymki innym człowiekiem.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2011,Mam,
Książka ta opowiada o tym, że w każdym człowieku zawsze pozostaje jakaś cząstka do odkrycia. Wiele dróg nadal jest jeszcze nieodkrytych, dla kogoś, kto pragnie wciąż głębiej poznawać siebie.
Pisarz czerpie w tej powieści ze swoich osobistych doświadczeń.
mysha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Niesamowite, duchowe przeżycie. Pozwala skupić się na swoim wnętrzu. Najlepiej nie czytać jej szybko, lecz powoli, skupiać się na każdym zdaniu. Warto po nią sięgnąć.
Shayen6 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Duchowe przeżycie.
aleksa6 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-24, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Powieści Coelho zaczęłam czytać bardziej od końca niż początku. "Pielgrzym" to powieść dzięki której pisarz zyskał sławę - ta z początków "kariery". Jak to się stało, że mnie nie zachwyciła jak inne jego książki? Pielgrzymka bohatera usłana "dziwnymi" przygodami. Nic więcej nie mogę napisać.
MamaMuchomorka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Jedna ze starszych książek, ale i jedna z najlepszych. POLECAM
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
książka ciekawa aczkolwiek bardzo monotonna. daje 5.
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Pielgrzym" to jedna ze starszych powieści Paulo Coelho, w której opisuje on podróż do Santiago de Compostela. Powieść oparta jest na osobistym doświadczeniu autora, który w 1968 roku odbył pielgrzymkę do słynnego hiszpańskiego sanktuarium. Towarzyszy mu duchowy opiekun i przewodnik- Petrus. Celem jego pielgrzymki jest odnalezienie miecza, który pozwoli mu wejść na wyższy stopień wtajemniczenia życiowego.Książka zawiera również opisy wielu rytuałów, które zmieniają życie na lepsze. Można w niej także odnaleźć wiele życiowych sentencji i wskazówek. Jest bogata w osobiste refleksje autora. Ukazuje ona jak czynić życie lepszym poprzez udoskonalanie samego siebie. Coelho zwraca uwagę na rzeczy oczywiste, prawdy i wartości uniwersalne, jednak ukazuje je z zupełnie innej strony.Coelho ukazuje, jak ważna jest wiara we własne siły i miłość. Uczy także, by wyciągać wnioski z każdej lekcji, jaką daje nam życie. Czytając utożsamiamy się z bohaterem, razem z nim wędrujemy do Santiago de Compostela. Ukazuje ona doskonałą przemianę człowieka i przekazuje uniwersalne wartości.Pielgrzym wraca ze swojej podróży odmieniony, a także bogatszy o nowe doświadczenia. Zaczął dostrzegać to, co do tej pory było dla niego mało istotne. Bo czasem to, czego szukamy jest bardzo blisko nas. Polecam wszystkim, a szczególnie tym, którzy wierzą w magię.
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
reks30 Linia koment
Przeczytane:2007-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
godmyt Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane wcześniej,
szamiran Linia koment
annaart Linia koment
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Macy Linia koment
piszek1 Linia koment
Przeczytane:0201-10-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,obyczajowo-psychologiczne,
Olena Linia koment
Okładka - Pielgrzym Rzeczy, które czynimy z miłości
Kristin Hannah
Okładka - Pielgrzym Życie po ocaleniu. Testament Jurka
Katarina Bader
Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej
Pan Smrodek
Pierwszy bilans po apokalipsie