Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach

"Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach" to pomysłowa kontynuacja bestsellerowej książki "Śniadanie z Sokratesem". Tym razem w 19 krótkich esejach Robert Rowland Smith bierze na warsztat najbardziej znaczące wydarzenia ludzkiego życia: od narodzin, przez pierwsze kroki, szkołę, pierwszą miłość, pocałunek, po małżeństwo, kryzys wieku średniego, rozwód czy śmierć.

Autor zadaje zaskakujące pytania: Czy pierwsze kroki dziecka to wyraz jego oddzielenia od świata zwierząt? Czy szkoła jest krokiem w samorozwoju, czy raczej pierwszym ogniwem indoktrynacji i narzędziem opresji politycznej? Czy pocałunek to mechaniczne zetknięcie dwóch naskórkow, czy sposób na połączenie dusz? Czy egzaminy to fundament uniwersyteckiego wyścigu szczurów, czy raczej podwaliny do wieloletnich przyjaźni? Czy suknia ślubna jest symbolem czystości panny młodej, czy sposobem na zatarcie jej indywidualności?

W swych wszechstronnych, zabawnych i niezwykle pojemnych analizach sięga po myśli największych filozofów m.in.: Platona, św. Augustyn, Rousseau, Sartre'a, Ricoeura, Heideggerta, myślicieli: Einsteina, Chomsky'ego, Adama Smitha, artystów: Szekspir, Tołstoj, Michał Anioł, August Rodin, Doisneau itp. a także symbole popkultury, np. film "Thelma i Louise"... W "Podróż z Platonem" Robert Rowland Smith udowadnia, że filozofowanie nie jest dla elitarnego klubu wybrańców. Przede wszystkim jest to dobra szkoła życia, myślenia i znajdowania inspiracji, dzięki którym każdy może uwolnić się od nudy oraz rutyny.

Informacje dodatkowe o Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach:

Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach - opinie o książce

Avatar użytkownika - annia
annia
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Ludzkie życia od narodzin do śmierci według różnych filozofów. Ciekawe, chociaż nieco powierzchowne podejście do tematu ludzkiej egzystencji - na pewno nie należy się spodziewać poważnej, teoretycznej lektury, lecz raczej przyjemnej książki dla relaksu. Więcej na www.pudelka-zapaleg.blogspot.com