Poszukiwana

Jesień 1904r., Kraków. Witold Korczyński to człowiek o skomplikowanej przeszłości i wybitnych zdolnościach detektywistycznych. Ze względu na problemy finansowe przyjmuje zlecenie od znanego przemysłowca i filantropa Stanisława Wereszyńskiego, który poszukuje swojej zaginionej żony. Szybko okazuje się, że jest to człowiek bezwzględny i pełen tajemnic. Jeden z jego służących znika w zagadkowych okolicznościach. Przesłuchiwani świadkowie sprawiają wrażenie zastraszonych. W tym samym czasie krakowska policja odnajduje ciało młodego, najprawdopodobniej zamordowanego chłopca. Szantażowany Korczyński próbuje połączyć elementy układanki, a zarazem uchronić przed niebezpieczeństwem zarówno siebie, jak i najbliższych - przede wszystkim piękną szlachciankę, Emilię Hornowską.

"Poszukiwana" to pełen zwrotów akcji, mroczny kryminał osadzony w drobiazgowo naszkicowanym Krakowie na początku XX wieku. Pełen niebezpiecznych tajemnic, które nie zawsze powinny ujrzeć światło dzienne...

Informacje dodatkowe o Poszukiwana:

Poszukiwana - opinie o książce

Avatar użytkownika - candylove27
candylove27
Przeczytane:2013-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,

Jeżeli poszukujecie klimatycznej, wciągającej i emocjonującej książki, której akcja toczy się w Polsce, to mogę Wam polecić tytuł Poszukiwana. Przyznam szczerze, że zostałam oczarowana stylem autorki, a także zgrabnie nakreśloną akcją. Dawno nie oddałam się tak żadnemu dziełu naszego rodzimego pisarza, zatem nastąpił przełom.

Witold Korczyński jest rezolutnym, pewnym siebie i swoich racji mężczyzną. Charakteryzuje się dociekliwością i szybkością rozszyfrowywania wszelkich tajemnic. Od czterech lat mieszka w Krakowie i od tego czasu także współpracuje z tamtejszą policją. Tym razem jednak to nie policja poprosi go o pomoc. Stanisław Wereszyński, wpływowy człowiek, który nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć zakładany cel, zwrócił się do pana Witolda... a raczej zmusił go do zaangażowania się w poszukiwanie jego żony, Anny. Korczyński, pomimo ciągłych kontroli ze strony swojego klienta, nie daje się nastraszyć. Sprawa zaginięcia kobiety nie jest prosta, Wereszyńska wydaje się uciec z własnej woli. A pytanie brzmi, co zmusiło ją do tak drastycznych kroków? Także w trakcie śledztwa, główny bohater wpada w różne tarapaty, odkrywa pewne sekrety rodzinne i nie może czuć się bezpiecznie.

Małgorzata Kochanowicz całą akcję umieściła na początku XX wieku, co dodaje klimatu całej powieści. Historia jest zgrabnie przedstawiona, a postaci realnie wykreowane. Pomimo tego, że Witold Korczyński jest oschłym i niedostępnym człowiekiem, czytelnicy są w stanie go polubić, przede wszystkim za swoją wnikliwość i oddanie swojej pracy. Autorka ukazała nam interesujący obraz Krakowa, raczej ten mroczny, pełen ciemnych alejek i czającego się za rogiem niebezpieczeństwa. Całość, czyta się lekko, szybko i nie wiadomo kiedy, jesteśmy już w ostatniej, zaskakującej części powieści. Zwrotów akcji jest tutaj niemało, pisarka doskonale wie, jak zatrzymać czytelnika na dłużej i czym może go zaciekawić.

Osobiście polecam, przede wszystkim za wątek kryminalny a także fantastycznie przedstawioną główną postać. Podczas tej lektury nie ma czasu na nudę, a autorka gwarantuje nam ogrom wrażeń i emocji.

Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2013-06-26, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
Mroczne tajemnice Krakowa naprawdę wciągają. Typy spod ciemnej gwiazdy, skomplikowana intryga, alkohol kawa i krew płynące strumieniami, do tego ciekawy detektyw sprawiają, że zagadki piętrzące się z każdą kolejną stroną nie pozwalają się oderwać.
Avatar użytkownika - moniczyta
moniczyta
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Lubicie kryminały retro? Ja owszem, ale to już chyba wiecie :) Szczególnie seria Alibi wydawnictwa Erica zawładnęła moim sercem, a w szczególności wyobraźnią. Nie wiem jak to się dzieje, ale choć bardzo lubię ten gatunek to jednak do każdego tytułu podchodzę z pewną rezerwą. Po namyśle stwierdzam, że to tak jak z moją ukochana fantastyką, tytułów jest wiele, teoretycznie jest w czym wybierać, jednak wiele książek to mimo wszystko olbrzymie rozczarowanie. Dokładnie tak samo jest z kryminałami, czy to klasycznymi czy tymi retro. Sama nie wiem ile już razy zdarzało mi się odkładać książkę na bok i już do niej nie wracać. Na szczęście "Poszukiwanej" do takich książek zaliczyć nie można. I choć spotkałam się z różnymi zarzutami - że przegadana, że detektyw jakiś niemrawy to jednak nie mogę się z nimi w pełni zgodzić. W sumie powieść Małgorzaty spełnia wszystkie kryteria powieści detektywistycznej. Jest detektyw, jest zbrodnia (i to niejedna) , jest aura tajemniczości, ciekawe dochodzenie oraz wisienka na tym książkowym torcie, czyli rozwiązanie zagadki. Właśnie bohatera uważam za duży atut książki - inteligentny i nietuzinkowy Witold Korczyński. I choć jest świetnym detektywem to nie jest idealny, ale dzięki swoim wadom jest bardziej prawdziwy. W trakcie dochodzenia Korczyński przewartościowuje nieco swoje dotychczasowe życie i zaczyna dostrzegać pewne sprawy w zupełnie innym świetle. Książka niewątpliwie wciąga. Pomysł na fabułę jest świetny - niebanalny, nie zanadto zagmatwana ale i niezbyt łatwa do przejrzenia. W dodatku kiedy wydaje się, ze już wiemy, że już sami rozwiązaliśmy zagadkę... BUM! Kolejny zwrot akcji i znowu zaczynamy mieć wątpliwości :) Język powieści jest prosty, nawet bardzo prosty dzięki czemu książka ma szansę trafić również do mniej wymagających czytelników. Na plus zaliczam również ciekawe dialogi, w które książka naprawdę obfituje. Dzięki temu "Poszukiwaną" czyta się naprawdę przyjemnie. Polecam każdemu kto lubi literaturę lekką i przyjemną. Mnie lektura "Poszukiwanej" sprawiła radość i chyba o to w tym wszystkim chodzi.
Avatar użytkownika - agamaxo
Przeczytane:2013-08-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Krok w ciemność
Małgorzata Kochanowicz 0
Okładka ksiązki - Krok w ciemność

Mroczne tajemnice i morderca grasujący w krakowskich zaułkach – ten kryminał w stylu retro wciąga intrygującą historią i pozwala wczuć się w dekadencką...

A może jutra nie będzie
Małgorzata Kochanowicz 0
Okładka ksiązki - A może jutra nie będzie

Wojna niszczy wszystko, co piękne… Czy miłość może uratować zagubione dusze? Pierwsza wojna światowa. Trwa bitwa o Łódź. Do dworku, którego...