Pożegnanie jesieni

"W tej szyderczej tragikomedii miłosnej Witkacy poddaje mistrzowskiej analizie zmienne stany umysłu i sprzeczne odruchy wynikające z perwersyjnej psychopatologii, będącej podłożem działań wszystkich jego postaci. Ich reakcje fizjologiczne i emocjonalne są wzajemnie splecione z wyznawanymi teoriami narządy płciowe, serce czy głowa - różne ośrodki władzy - często zdobywają przewagę w niespodziewanych i nieodpowiednich chwilach, niwecząc ludzką godność i prawość i doprowadzając do najbardziej groteskowych skutków" (Daniel C. Gerould)

Informacje dodatkowe o Pożegnanie jesieni:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2013-07-14
ISBN: 83-7384-401-5

Kup książkę Pożegnanie jesieni

Wiem, że jestem urodzonym tchórzem i że za takiego mnie pani słusznie uważa. Ale odwaga (…) nie polega na tym, żeby się nie bać wcale, tylko na opanowaniu strachu.

Pożegnanie jesieni - opinie o książce

Avatar użytkownika - DreamingTusi
DreamingTusi
Przeczytane:2022-09-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wciągający jest świat, jaki kreuje tutaj Witkiewicz junior. Czytelnik niemal zanurza się z głównym bohaterem w to zepsute i fermentujące od środka towarzystwo wyższych sfer. I tragiczna wizja świata, której spełnienia bał się straszliwie sam autor.

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2022-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2022, Miałam, Audiobooki,

Nie jest to napawajaca optymizmem ksiazka. Glowny bohater i jego kobiety przeżywają swoje male i duze dramaty. Ksiazka jest pelna przemyslen filozoficznych miedzy innymi na temat religii. Jest tez bardzo odwazna od strony erotycznej jak na czasy, w ktorych powstała.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:1987-01-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
W małym dworku
Witkiewicz Stanisław Ignacy0
Okładka ksiązki - W małym dworku

Widmo zmarłej matki nawiedza dworek i rodzinę, która w nim mieszka... Książka zawiera opracowanie ułatwiające pracę z lekturą....

Nienasycenie
Witkiewicz Stanisław Ignacy0
Okładka ksiązki - Nienasycenie

Seria przedstawia najciekawsze pozycje klasyki literatury polskiej. Wybitne utwory, które przez lata kształtowały świadomość Polaków, opracowane i opatrzone...