Opis ksiązki
Kup Teraz

Ru

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-89933-29-4
Liczba stron: 156
Dodał/a książkę:Igara
'Ru' to napisana z liryzmem i zarazem reporterską ostrością współczesna odyseja uciekinierki z powojennego komunistycznego Wietnamu. Tak jak słynną Homerową Odyseję, tę książkę także przepaja pragnienie powrotu do domu. Domu rozumianego już jednak inaczej niż rodzinne strony, które się przed laty opuściło. Nguyễn An Tịnh, bohaterka 'Ru', poszukuje zagubionej drogi do siebie, do marzeń, do życia, które miałoby dobrą przyszłość. Jak czuje się człowiek z konieczności rzucony w całkowicie obcą mu kulturę? Długi czas jest głuchy i niemy, choć przecież wszystko słyszy i potrafi mówić. Brak jakichkolwiek punktów odniesienia rodzi strach i nieuniknione poczucie wyobcowania. W nowej przystani – Kanadzie – do której dociera Nguyễn An Tịnh ze swoją rodziną odmienne są nie tylko pejzaże, obyczaje, jedzenie i ubrania, tu ludzie śnią inne sny, mają inne pragnienia. Paradoksalnie jednak wszechobecny w narracji dystans i 'efekt obcości' sprawiają, że obrazy wietnamskich i amerykańskich przeżyć bohaterki na długo pozostają przed naszymi oczami. Zyskują one status sugestywnych, nośnych metafor.

Nguyễn An Tịnh w swojej tułaczce przemierza różne światy. Miejsca piekielne, jak przeludniony, otoczony drutem kolczastym i wypełniony cuchnącymi kloacznymi wyziewami obóz dla uchodźców w Malezji. I wysepki szczęśliwości, tylko, że je zawsze kiedyś trzeba opuścić. Za jedyną kotwicę ma ulubiony zapach, a za cały majątek walizkę pełną książek. Potrafi nie myśleć o tym, co zostawiła, utraciła. Dzięki swojej szeroko rozgałęzionej rodzinie, która odrodziła się jak feniks z popiołów, wie już, że 'za jednym horyzontem jest zawsze następny i tak aż do końca, aż do niewypowiedzialnej piękności odnowy, aż do nieuchwytnego zachwytu'. Czy zechce się gdzieś zatrzymać, zakorzenić?

Nguyễn An Tịnh od najmłodszych lat czuła się jak cień. Ci, których losy splotły się z jej losem, także są zazwyczaj w cieniu naszej uwagi. 'Ru' ma szansę to zmienić.

Urodzona w Wietnamie Kim Thúy przybyła do Quebeku w wieku 10 lat. Była krawcową, tłumaczką, adwokatem, prowadziła restaurację. Mieszka w Montrealu i zajmuje się pracą literacką. Jej pierwsza książka 'Ru' została przetłumaczona na 15 języków.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów