OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-4318-7
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:czytam
Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski, rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem 10 tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
O Wołyniu wiele już przeczytałam i obejrzałam, ale ta pozycja wnosi do tematu powiew świeżości. Najbardziej podobała mi się jej neutralność i wielowymiarowość. Poszczególne historie dobrano tak, by ukazać zarówno oprawców jak i ludzi, którzy narażając życie swoje i swojej rodziny, robili wszystko, by pomóc Polakom. Wstrząsająca i bardzo potrzebna książka.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,polskie czytanie,Z własnej biblioteczki,
Niesamowita książka, nie o złych Ukraińcach mordujących Polaków. Pan Szabłowski opowiada o tych, którzy ratowali Polaków z narażeniem swojego życia , ale również życia swoich najbliższych. Przez wiele lat lat jeździł po Wołyniu, przeprowadził wiele rozmów, wiele osób otwierało się przed nim, jeszcze więcej nie chciało z nim rozmawiać. mimo to powstała książka dowód na to, że nic nie jest czarno-białe i tak łatwe do opisania jak niektórym się wydaje.
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,
Polecam wszystkim! Niewiele jest takich książek, zazwyczaj przeżywamy jak to nas bezbronnych mordowano albo jak bohatersko Polacy w czasie wojny pomagali Żydom. Zapominamy, że i wśród nas byli ci źli, albo, że to nam pomagano z narażeniem życia. Nikt tym Ukraińcom nie podziękował, nawet uratowani nie pamiętają komu zawdzięczają życie. W książce Szabłowski kilka razy przytacza wspomnienia czeskiego pastora, jego słowa są niezwykle aktualne i każdy powinien je sobie zapamiętać, podkreśla on bardzo często, że to nie Polak, Ukrainiec, Żyd, Czech, katolik czy prawosławny zabija bądź potrzebuje pomocy tylko CZŁOWIEK, zawsze CZŁOWIEK. Bardzo często generalizujemy, oskarżamy o coś całe narody czy wyznania. a to przecież nigdy nie jest tak, że wszyscy ludzie konkretnej narodowości czy wyzwania są źli lub dobrzy.
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ZABIJĄ CIĘ CI, KTÓRYCH KOCHASZ

,,Dookoła sąsiedzi
Strach płakać
Strach wołać"
Strachy na lachy

Tak brzmią słowa piosenki Krzysztofa Grabowskiego ,,Ten wiatrak, ta łąka" i chociaż Grabaż śpiewa w niej o innej zbrodni, bo tej, do której doszło w Jedwabnem, trudno znaleźć lepiej oddające to, co działo się na Wołyniu. Czystki etniczne na Polakach doprowadziły do sytuacji, w której Ukraińcy mordowali swoje polskie żony, swoje polskie dzieci, swoich polskich krewnych. Ludzie nie bali się już tylko obcych, śmiertelnym zagrożeniem byli dla nich także i Ci najbliżsi - sąsiedzi, małżonkowie, rodzice... Ale wszystko ma swoją drugą stronę, a o tej postanowił opowiedzieć Witold Szabłowski w swojej wstrząsającej, a zarazem dającej nadzieję reporterskiej relacji o ludobójstwie.

Było lato roku 1943, kiedy ukraińscy nacjonaliści na dobre rozpoczęli masowe mordy na zamieszkujących ich tereny Polakach. W świecie, który oszalał, w świecie, w którym zabójcami potrafili być nawet najbliżsi, znalazło się jednak światełko w tunelu. Bo tam, gdzie zagłada, tam gdzie najgorsze ludzkie strony, istnieje także dobro, które sprzeciwia się wszechogarniającemu złu. Czy są to dezercje popełniane by uniknąć wykonywania nieludzkich obowiązków czy też otwarta pomoc w postaci zapewnienia schronienia, nadzieja wciąż się tli.
Tę nadzieję postanawia zgłębić w czasach obecnych Witold Szabłowski, ruszając na Ukrainę by porozmawiać z ostatnimi wciąż żyjącymi świadkami Rzezi Wołyńskiej i poznać historie ludzi, którzy pomogli Polakom...

Ta książka przeraża. Ta książka wstrząsa. Ale także fascynuje. I nikogo nie pozostawia obojętnym. Witold Szabłowski z jednej strony podchodzi do tematu z chłodnym reporterskim profesjonalizmem, jednocześnie pozwalając dojść do głosu ludziom i ich emocjom. To oni, wraz z zadawanymi przez niego pytaniami o zachowanie, kondycję człowieczeństwa i konsekwencje, są głównymi bohaterami ,,Sprawiedliwych zdrajców". Sama podróż pozostaje w tle, liczy się historia, liczy się opowieść o okrucieństwie, którego nie usprawiedliwia nawet wojna i o człowieczeństwie, jakie dochodzi do głosu w tych, którzy pozostali wierni swoim zasadom moralnym.

Szabłowski pisze, a właściwie relacjonuje, chociaż momentami z iście prozatorskim zacięciem, fakty i historie językiem prostym i nadającym się dla każdego odbiorcy. Królują emocje, uzupełnione zdjęciami wspomnienia, których nie zatarł czas oraz przerażająca prawda o nas samych bijąca ze stron.

,,Sprawiedliwi zdrajcy" to ważna książka. Daleka od uogólnień, daleka od propagandy, szczera, rzetelna i angażująca. Warta poznania, w szczególności na tle zbliżającej się premiery ,,Wołynia" Smarzowskiego.

,,Znad morza, zza morza
Nić urywa się z igły
Czy zapomnisz zapomnieć
Nie wrócisz tu nigdy"
Strachy na lachy

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/21/sprawiedliwi-zdrajcy-sasiedzi-z-wolynia-witold-szablowski/
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2016-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Literatura polska,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Sztuka oddechu
Danny Penman
Okładka - Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt
Matin Durrani , Liz Kalaugher
Okładka - Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Czasem trupy zmartwychwstają
Dobromir Makowski
Okładka - Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Papież, który zapalił świat
Gian Franco Svidercoschi
Okładka - Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Niksy
Nathan Hill
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów