STRES w pracy zawodowej nauczyciela

Czym jest stres?

Stałym elementem życia codziennego, od wczesnej młodości - a nawet dziecięctwa - do późnej starości. Ta ,,światowa epidemia współczesnych czasów", jak określiło zjawisko ONZ, przypadła w szczególnym udziale nauczycielom jako grupie zawodowej żyjącej w ciągłym stanie podwyższonej gotowości. Stres w pracy nauczyciela płynie z rozmaitych źródeł: psychicznych, umysłowych, emocjonalnych, a nawet fizycznych - sami pedagodzy obserwują jego działanie i zgubne skutki, z którymi zmagają się na co dzień, bez wsparcia ze strony społeczeństwa (co więcej: opinia społeczna, a raczej rządzące nią stereotypy, to kolejny czynnik stresogenny). I chociaż stres zawodowy pedagogów stał się przedmiotem dociekań naukowych już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, to polska bibliografia przedmiotu pozostaje wyjątkowo szczupła. Lukę tę znakomicie uzupełnia publikacja Stanisława Korczyńskiego, oparta na przesłankach metodologicznych, wykorzystująca współczesne teorie stresu i badania własne.

Informacje dodatkowe o STRES w pracy zawodowej nauczyciela :

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-09-15
Kategoria: Pedagogika

Kup książkę STRES w pracy zawodowej nauczyciela

STRES w pracy zawodowej nauczyciela - opinie o książce

Praca nauczyciela jako zawód w szkole do łatwych nie należy. Nauczyciel narażony jest na stres na każdym poziomie przekazywania swojej wiedzy uczniom. Stanisław Korczyński podjął to pedagogiczne wyzwanie i na łamach swej książki przedstawił z bliska zawód nauczyciela oraz związany z nim stres. Pierwszy rozdział książki dotyczył definicji stresu, źródła, czy Polacy są zestresowani, stres w środowisku pracy, następstwa stresu., odporność na stres, radzenie sobie ze stresem , syndrom wypalenia się zawodowego. Uwaga w rozdziale drugim została skupiona na zawodzie nauczyciela – literatura przedmiotu. Trzeci rozdział ma na celu zapoznać nas z postawami metodologicznych autora. Czwarty rozdział zawiera opis wyników badań opracowanych przez autora. Piąty rozdział umieszczone jest omówienie koncepcji stresu i radzenie sobie z nim podczas pracy zawodowej. Na podstawie własnego rysunku autora w ujęciu T. Tomaszewskiego stres został ujęty w sposób zrozumiały w sytuacjach trudnych: przeciążenie, zagrożenie, zakłócenie, deprywacja- źródło stresu. Dokonana analiza stresu, a zarazem informacje oparte zostały również na wiedzy psychologicznej, stanowiącą zakres pracy zawodowej nauczyciela w stresie jako element, który nie zawsze wpływa na pozytywny aspekt podczas pracy. Z punktu widzenia możemy zauważyć plus i minus pracy zawodowej nauczyciela. Autor wspomniał również o tym na łamach tej książki o tych czynnikach. Plusem pracy zawodowej nauczyciela jest to, że posiada motywację, w momencie kiedy widzi rezultaty swojej pracy w zespole wśród grupy koleżeńskiej i uczniów – rezultaty nauczania. Minusem pracy zawodowej nauczyciela jest to, że istnieje możliwość przeciążenia nowymi wymaganiami tzw. zmiany w reformach szkolnych, brak współpracy i wsparcia od innych grup nauczycieli, niespełnienie się zawodowe. Szczególną uwagę zwróciłam na rozdział III – badania własne autora- metodologia badań dotycząca stresu i jak on wpływa na funkcjonowanie pracy zawodowej nauczyciela. Wnioski można uzyskać po dokładnej analizie przedstawionych w rozdziale. Badania te potwierdzają wiarygodność tego faktu, że stres obecny nie tylko w życiu zawodowym, lecz w każdym zawodzie stawia przed nami pytanie: Czy unikniemy stresu? Odpowiedź znajdziemy w rozdziale ostatnim –piątym. Język przekazu książki jest przejrzysty, zrozumiały. Autor nie tylko przekazał w sposób merytoryczny swoją wiedzę, ale przybliżył nam z bliska jak wygląda praca zawodowa nauczyciela wykonywana w stresie. Wydawnictwo Impuls zaprosiło nas czytelników, przyszłych nauczycieli, doświadczonych nauczycieli do przełamania tego stresu dzięki autorowi, który zachęca nas aby samemu spróbować przeciwstawić się stresowi w pracy zawodowej nauczyciela. Drogi czytelniku jeśli w swoim życiu zawodowym miałeś styczność ze stresem to dzięki tej książce nie zawiedziesz się czytając ją. Zachęcam do jej przeczytania.

Avatar użytkownika - Pawel8
Pawel8
Przeczytane:2017-03-16, Przeczytałem,

Stres – to słowo niestety jest dobrze znane każdemu z nas! Wszyscy bowiem się stresujemy i to z najróżniejszych, czasem nawet absurdalnych powodów... Najpierw stresujemy się w szkole – głównie ocenami, następnie w pracy, a później już wszędzie – nawet podczas wakacji!

Możecie uznać, że przesadzam... Ale po lekturze tej książki wiem, że Polacy są narodem bardzo zestresowanym. Ma na to wpływ przede wszystkim pośpiech, w jakim musimy żyć – ciągłe zmiany, brak czasu, wiele obowiązków, nowe wyzwania.... Nasze życie jest pełne niespodzianek, ryzyka i właśnie stresu! Autor dokładnie wyszczególnia, jakie wydarzenia w życiu sprawiają, że jesteśmy zestresowani oraz pokazuje, jak należy ze stresem walczyć.

Dodatkowo książka opowiada o tym, że stres może powodować znaczące zmiany w psychice człowieka, a nawet prowadzić do chorób psychicznych. Wpływa on również na funkcjonowanie naszych organizmów i może sprawiać, że nagle zaczniemy chorować! Każdy z nas na pewno pamięta jak przed egzaminem bolał go brzuch czy głowa, a ręce się trzęsły i pociły! Wypadanie włosów, osłabione paznokcie czy blada skóra również mogą być spowodowane długotrwałym stresem. Warto również zauważyć, że stresujące są także te pozytywne wydarzenia z życia człowieka, takie jak wyjazd na wakacje, nowa praca czy małżeństwo! Autor prezentuje nam pewnego rodzaju skalę – wiele wydarzeń, które mogą mieć miejsce w życiu człowieka (śmierć kogoś bliskiego, rozwód, wakacje, małżeństwo itp.) zostały tutaj opisane i przyporządkowane do liczby, która ma wskazywać na natężenie stresu. Osoba (starsza), która zbierze ponad 300 punktów może być narażona na chorobę psychiczną! Wśród młodszych osób duże natężenie stresu jest normalne... Ich życie jest bowiem pełne zmian (szkoły, pracy, miejsca zamieszkania), a każdej zmianie towarzyszy stres. Jego duże i długotrwałe natężenie również prowadzą do powstawania wielu niekorzystnych zmian w organizmie, które zostały tutaj dokładnie opisane.

Książka Stanisława Korczyńskiego opowiada jednak przede wszystkim o stresie w pracy zawodowej nauczyciela! Autor pokazuje nam tutaj świat pedagogów i uświadamia, jak wiele stresu spotyka ich na drodze zawodowej. Warto tutaj zauważyć, że autor przeprowadził bardzo wnikliwe badania na ów temat! Informacje o stresie nauczycieli nie są zatem „wyssane z palca", tylko poparte dokładnymi liczbami. Cieszę się, że książka jest przepełniona danymi i wykresami – dzięki temu znacznie łatwiej zinterpretować wyniki badań i odnieść je do własnego życia zawodowego. Bardzo wyraźnie widać, że autor włożył w badania wiele czasu, energii i przede wszystkim serca!

Autora trzeba tutaj pochwalić za wiele rzeczy – przede wszystkim za spostrzegawczość, wnikliwość i brak patetyzmu. Stanisław Korczyński uczy nas najpierw czym jest stres, cierpliwie tłumaczy jakie są jego źródła, następstwa i rodzaje, a później nawet sugeruje, jak powinniśmy sobie z owym stresem radzić. Wszystkie te informacje są zaczerpnięte z badań innych pedagogów i psychologów.

Autor porusza również trudny temat wypalenia zawodowego... W pracy nauczyciela jest to niestety bardzo częste zjawisko! Dzięki tej pozycji możemy się bronić przed wypaleniem zawodowym i szukać takiej drogi, która zawsze będzie nam dawać satysfakcję.

Jestem bardzo zadowolona z tej lektury i wiem, że zawarte w niej informacje na pewno mi się przydadzą! Warto być świadomym tego, że żyjemy w czasach pełnych stresu, napięcia i pośpiechu... Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak sobie należy z nim radzić.