OPIS KSIĄŻKI:

Tytuł oryginału: Thirteen Reasons Why
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa

Nie możesz zatrzymać przyszłości ani przewinąć przeszłości, musisz wcisnąć klawisz "play" - to jedyny sposób, żeby poznać sekret. Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości... Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa. Finalista Borders" 2007 Original Voices Program.

ola0034 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Clay Jensen,wracając do domu,znajduje pod drzwiami dziwną paczkę.W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez jego koleżankę Hannah.Hannah,która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo..Istnieje trzynaście powodów,przez które dziewczyna odebrała sobie życie.Clay jest jednym z nich..

Chłopak przez cały dzień słucha nagrań i stara się wczuć w sytuację i odwiedza miejsca,o których wspomina Hannah.Staje się świadkiem bólu i osamotnienia dziewczyny.Dowiaduje się prawdy o sobie jak i innych osób,o których jest mowa w taśmach.

Ludzie są wobec niej brutalni i jedno wydarzenie,jedna plotka,pociąga za sobą ciąg wydarzeń.Nagrania są skierowane do osób,które wpłynęły na decyzję odebrania sobie życia.Każda z osób zrobiła coś do czego nie chce się przyznać.Jednak Clay nie ma pojęcia,dlaczego występuje w tych nagraniach.

Zapewne wielu z was słyszało,bądź też oglądało serial 13 powodów,który powstał właśnie na podstawie tej książki.Słyszałam o niej już dawno,ale dopiero po obejrzeniu serialu poczułam ogromną chęć przeczytania Serial wywołał u mnie więcej emocji.Praktycznie każdy odcinek przepłakałam i miałam nadzieję,że książka też mnie wzruszy,ale udało mi się uronić tylko kilka łez.

Główna bohaterka jest niezwykle intrygująca i chyba najbardziej się z nią utożsamiłam.Niektóre powody wymienione w książce mogą wydawać się głupie i bezpodstawne.Jednak jeden mały żart,prowadzi do kolejnych wydarzeń i Hannah jest traktowana inaczej przez rówieśników.

Książkę czyta się lekko i bardzo szybko.Jest pięknie i solidnie wydana.W środku znajdują się zdjęcia z serialu.

Trzynaście powodów wywarło na mnie ogromne wrażenie.Nie jestem w stanie opisać wszystkich emocji,które mi towarzyszyły podczas czytania tej powieści.Autor stworzył niezwykle oryginalną książkę i sam wątek samobójstwa jest niezwykle ciekawy.Emocje i odczucia głównej bohaterki są bardzo realistycznie opisane,przez co łatwiej jest się wczuć w jej sytuację.

Wszystko,co robimy i mówimy ma ogromne znaczenie,więc warto czasem się zastanowić,zanim coś zrobimy.
Powieść trafia na półkę moich ulubionych.Trzynaście powodów łamie serce i skłania do refleksji.Uważam,że każdy nastolatek powinien ją przeczytać i zastanowić się nad tym,co robi.
Styrana plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Ulubione,
Ciężko mi stwierdzić, jakie uczucia towarzyszą mi po przeczytaniu tej książki. Złość, smutek, współczucie, frustracja.

Bo takich osób jak Hannah jest wokół nas tysiące. Codziennie możemy mijać je w drodze do pracy czy szkoły. I nie zdajemy sobie sprawy co się z nimi dzieje, nie dostajemy możliwości aby się tego dowiedzieć, aby pomóc. Ale zdarza się również, że te osoby wręcz błagają nas abyśmy coś zrobili, abyśmy nie dopuścili do najgorszego. Ale my nie zwracamy na nie uwagi, bo to przecież nas nie dotyczy, bo sie boimy, bo uważamy, że robią to tylko aby zwrócić czyjąś uwagę. I często to my stajemy się jednym z powodów, dlaczego to się wydarzyło, pomimo, że nie chcemy się do tego przyznać, nawet przed sobą. Przez jedną naszą decyzję, która nie ma dla nas większego znaczenia, innej osobie zaczyna się wszystko systematycznie sypać, aż nie zostaje już nic, tylko prochy. Dosłownie.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 12 książek-2016,
Bardzo wciągająca, poruszająca i interesująca książka. Przedstawia nie tylko problem samobójstwa, ale też uświadamia jak bardzo jeden czyn, może pogrążyć młodą osobę.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,52 książki 2016,Mam,
Bardzo ciekawa książka, która zwraca uwagę na to aby nie być nie być obojętnym wobec ludzi oraz, że każdy nawet poprzez drobnostki może przyczynić się do nieszczęścia drugiej osoby.
addictedtobooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
Pewnego dnia Clay Jensen otrzymuje tajemniczą przesyłkę. W środku niej chłopak znajduje siedem kaset magnetofonowych, które zostały nagrane przez jego koleżankę ze szkoły Hannah. Dziewczyna dwa tygodnie temu popełniła samobójstwo i Clay nigdy nie przypuszczał, że jeszcze kiedyś usłyszy jej głos. Jednak to, co znajduje się na tych kasetach już na zawsze zmieni jego życie. Hannah tuż przed swoją śmiercią postanowiła zrealizować pewien plan, którego częścią stał się nagle Clay. Dziewczyna w swoich nagraniach podała dokładnie trzynaście powodów, dlaczego odebrała sobie życie. Jednak co byście zrobili, gdybyście nagle dowiedzieli się, że jesteście jednym z nich?

,,Mam nadzieję, że jesteście gotowi, ponieważ zamierzam opowiedzieć o swoim życiu. A konkretniej, dlaczego moje życie się skończyło. Bo skoro słuchacie tych taśm, jesteście jednym z powodów."

Hannah przeprowadziła się niedawno do tego miasteczka wraz z rodzicami. Dziewczyna marzyła o akceptacji w nowej szkole oraz poznaniu kilku osób, z którymi mogłaby się zaprzyjaźnić. Jednak środowisko szkolne często okazuje się bardzo brutalne dla niektórych osób i tak niestety stało się też z Hannah. Choć wydawałoby się, że wszystko zaczęło się dość niewinnie, to jednak każde zdarzenie miało wpływ na podejmowane przez dziewczynę późniejsze decyzje. Co tak naprawdę spowodowało, że Hannah postanowiła popełnić samobójstwo? Oraz co z tym wszystkim mają związane otrzymane przez Clay'a kasety?

,,Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej. Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie."

Dziewczyna w swoich nagraniach kieruje się do trzynastu osób, które w pewien sposób wpłynęły na podjętą przez nią decyzję. Każda z nich ma coś na sumieniu i jest w stanie zrobić wszystko, aby prawda nie wyszła na jaw. Clay nie ma pojęcia dlaczego stał się jednym z powodów śmierci jego koleżanki, jednak zamierza się tego dowiedzieć. Chłopak przez całą noc odwiedza różne miejsca w mieście, które były związane z Hannah oraz odsłuchuje nagrania. To co na nich usłyszy, już na zawsze zmieni sposób, w jaki będzie patrzeć na świat. Czy Clay mógł w jakiś sposób zapobiec tej tragedii? Oraz czy kiedykolwiek będzie w stanie wybaczyć sobie oraz innym?

,,Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba."

Opis tej książki wydał mi się niezwykle intrygujący i zupełnie inny od reszty książek, jakie miałam przyjemność już czytać. Sam pomysł autora jest bardzo oryginalny i nie ukrywam, że nie mogłam się doczekać, kiedy będę mogła poznać całą tą historię. Wątek samobójstwa zawsze bardzo mnie ciekawił, i ostatnio coraz więcej wychodzi książek o takiej tematyce. Jednak już na początku miałam wrażenie, że ta pozycja będzie zupełnie inna od reszty i nie pomyliłam się. Nie byłam w stanie oderwać się od czytania tej książki i niecierpliwie wyczekiwałam rozwiązania całej tej sprawy.

Główna bohaterka Hannah jest niezwykłą postacią, która już od początku książki intryguje czytelnika. To właśnie ona pokazuje nam, jak niewiele trzeba, żeby w jednej chwili nieodwracalnie wpłynąć na życie innego człowieka. Historia tej dziewczyny zmusza czytelnika do naprawdę głębokiej refleksji nad naszym życiem. Pokazuje, że czasami po prostu zwykła dobroć może uchronić kogoś od tragedii. Książka okazała się emocjonalnym rollercoasterem, i chyba nie jestem nawet w stanie oddać wszystkich emocji jakie towarzyszyły mi podczas lektury tej książki. Autorowi udało się stworzyć wyjątkowo oryginalną, wstrząsającą oraz dającą dużo do myślenia historię, która na pewno na długo zapadnie mi w pamięć. Zdecydowanie polecam! :))
Antosia Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Na półkach: Przeczytałem,czytam w 2016 r.,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,Mam,
Cień jabłoni