Tuba i znaczenie nocy

Szahrnusz Parsipur (ur. 1946) to jedna z najwybitniejszych pisarek irańskich, której twórczość cieszy się od lat uznaniem na świecie. Tłumaczona na wiele języków, dużo podróżuje wygłaszając wykłady na najbardziej prestiżowych uczelniach świata. Mówi się o niej jako o kandydatce do Nobla. Za odwagę poruszania w swych książkach trudnych tematów obyczajowych i sympatie lewicowe pisarka była wielokrotnie aresztowana i więziona, w końcu zmuszona do emigracji. Swoje wspomnienia więzienne wydała w formie książkowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie od kilku lat mieszka na stałe. Jednocześnie paradoksalnie nadal jest wydawana w Iranie, mimo częściowego objęcia zapisem cenzuralnym, twórczość Parsipur nadal cieszy się tam ogromną popularnością jako proza burząca tabu i inicjująca dyskusję o bolesnych i trudnych politycznie problemach. W Polsce głośna była austriacko-francusko-niemiecka ekranizacja powieści Szahrusz Parsipur Kobiety bez mężczyzn w reżyserii Szirin Neszat z 2009 roku nagrodzona Srebrnymi Lwami na Festiwalu w Wenecji.

Jednak za największe dokonanie pisarki uważa się powieść Tuba i znaczenie nocy z 1989 roku. „Tuba” to drzewo rosnące w raju, które łączy różne światy i wydaje wszystkie rodzaje owoców. To także imię głównej bohaterki, w której przedziwnym życiorysie splatają się równoległe światy i pokolenia XX-wiecznego Iranu. W tej epickiej opowieści przed oczami czytelnika przewija się galeria typów ludzkich, zdarzeń i postaci historycznych. Splatając się z przeżyciami mistycznymi i fantastycznymi zdarzeniami tworzą one mozaikę świadomości Tuby oscylującej między dziewczęcą naiwnością a mistycznym objawieniem. Poetyka realizmu magicznego pozwala Parsipur przedstawiać w ramach jednej opowieści wiele paradoksów i rozterek współczesnego Iranu odnosząc je do postaw i postaci archetypicznych. Dlatego jej powieść będąc niezbędną lekturą dla każdego zainteresowanego dzisiejszym Iranem, stanowi zarazem nie mniej ciekawą propozycję dla czytelników poszukujących uniwersalnych walorów literackich.

Informacje dodatkowe o Tuba i znaczenie nocy:

Wydawnictwo: Oficyna Literacka
Data wydania: 2012-12-02
ISBN: 83-7124-206-9

Kup książkę Tuba i znaczenie nocy

Tuba i znaczenie nocy - opinie o książce