Ucieczka na łąki zielone

Wydawnictwo - ŚLĄSK Książka zawierająca wiele opowiadań, wspomnień, czy też historii utworzonych specjalnie, dla zawarcia w nich poszukiwania sensu ludzkiego życia. W książce tej autor pozostaje wierny dawnym zainteresowaniom literackim - poszukiwaniom odpowiedzi na pytania o sens ludzkiej egzystencji, o miejsce człowieka w coraz bardziej komplikującym się świecie, postępującej dezintegracji i pogłębiającego się jego osamotnienia. Opowiadania składające się na "Ucieczkę na łąki zielone" łączy osoba tego samego bohatera. Autor splata fikcję literacką ze zdarzeniami prawdziwymi, ukazuje jakby proces dojrzewania człowieka od dziecka po "wiek męski, wiek klęski". Ten proces przedstawiany jest i oceniany przez człowieka już dojrzałego, zatem krytycznie, często ironicznie, często też z niejaką melancholią. Poznajemy odległe lata dzieciństwa, z ciągle nie odkrytymi tajemnicami rodzinnymi, lata wojny, czas trudnego dojrzewania z karabinem w garści w walce z okupantem, czas pierwszych młodzieńczych doświadczeń miłosnych. Miłość jest często obecna w tych utworach, odgrywa ważną rolę w życiu bohatera. Drugim ważnym motywem jest solidarność ludzka wobec zagrożenia; człowiek obok człowieka - jako jedyna szansa przetrwania w każdych okolicznościach, tak samo na polu bitwy, jak we wspólnej sali szpitalnej, w życiu i w obliczu śmierci. W ostatnich zdaniach książki pisze autor: "... nie proszę cię ani o żelazne zdrowie, ani o wielki dostatek, ani o długie życie, stań tylko obok i powiedz: wytrwaj."

Informacje dodatkowe o Ucieczka na łąki zielone:

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 1984 (data przybliżona)
ISBN: 83-216-0416-1

Kup książkę Ucieczka na łąki zielone

Ucieczka na łąki zielone - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-14, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Książkę oceniam na 3,5. W niektórych fragmentach jest naprawdę wzruszająca. Ogólnie ciekawa pozycja, jednak nie do końca mój gust, a raczej styl. Jak w opisie - książka zawiera prawdziwe wydarzenia i opisy z nich, jak i fikcję.