Wierzę, że nie zginie! Mniejszość Polska na Zaolziu 1870-2015

Zaolzie - kraina polsko-czeskich sporów, nieco zapomnianych, ale wciąż żywych.

Oto wspomnienia Polaków, mieszkańców Zaolzia, którzy poświęcili swoje życie działaniom na rzecz polskiej ludności na tych terenach.

Opowiadają o swojej działalności zarówno społecznej, jak i kulturalnej, walce o zachowanie polskości tej części Śląska oraz o konfliktach z czeskimi władzami, które prowadziły politykę czechizacji tych ziem, starając się na różne sposoby osłabić ludność polską i doprowadzić do jej asymilacji.

W trudnych losach rozmówców autora, wśród których znalazł się historyk, reżyser teatralny, dyrygent i poseł do czechosłowackiego sejmu, odbijają się dzieje całego regionu, tak wiele razy przechodzącego z rąk do rąk: polskich, niemieckich, czeskich. Ich relacje stanowią świadectwo siły polskiego żywiołu za Olzą.

Stanowią zarazem świadectwo prawdy często niewygodnej dla władz nie tylko w Pradze, ale też w Warszawie.

Informacje dodatkowe o Wierzę, że nie zginie! Mniejszość Polska na Zaolziu 1870-2015:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2015-06-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Wierzę, że nie zginie! Mniejszość Polska na Zaolziu 1870-2015

Wierzę, że nie zginie! Mniejszość Polska na Zaolziu 1870-2015 - opinie o książce

Łuny na Wschodzie. Wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę
Marek A. Koprowski0
Okładka ksiązki - Łuny na Wschodzie. Wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę

Mało znane wątki walki z nacjonalizmem ukraińskim na dawnej Chełmszczyźnie i Podlasiu w szerokiej perspektywie i bardzo przystępnym ujęciu Łuny na...

Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 1
Marek A. Koprowski0
Okładka ksiązki - Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 1

Dla mieszkających  na Wołyniu Polaków pamięć tego, co w XX wieku wydarzyło się w okolicach Dowbysza, Żytomierza czy Szepetówki...