Opis ksiązki
Kup Teraz

Witaj piesku

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2011-02-04
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-597-3
Liczba stron: 106
Dodał/a książkę:PawelG
Recenzja - Witaj piesku

Publikacja stanowi połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznych wskazówek dotyczących metody wspomagania dzieci w ich rozwoju, jaką jest dogoterapia. Książka ta jest zupełnie nowym ujęciem tematu. Wszystkie dotychczasowe zagadnienia dogoterapii opierały sie przede wszystkim na sferze teoretycznej, podkreślając jej zalety oraz omawiając skuteczność. Publikacja "Witaj, piesku!" zawiera wiele propozycji konkretnych zestawów ćwiczeń, które można wykorzystać na zajęciach z psem podczas zajęć z dziećmi. Stanowi źródło inspiracji własnej pracy terapeutycznej. Część teoretyczna to przegląd literatury przedmiotu, streszczenie najważniejszych doświadczeń o wartościach terapeutycznych, jakie daje człowiekowi towarzystwo zwierząt oraz o szczególnych właściwościach psa w zakresie kontaktowania i komunikowania się z ludźmi. W dalszej części przedstawiono metodykę wspomagania rozwoju umysłowego, zadania, ćwiczenia i zabawy kształtujące metodykę wspomagania rozwoju umysłowego, zadania, ćwiczenia i zabawy kształtujące czynności umysłowe dzieci. Dobór i kolejność przedstawiono według prawidłowości rozwojowych dziecka. W dodatkach zamieszczono kwestionariusz diagnostyczny, kolorowanki, wzór do ćwiczeń grafomotorycznych do wykorzystania podczas zajęć. Publikacja adresowana jest do osób pracujących z dziećmi, nie tylko z dziećmi niepełnosprawnymi, poszukujących dodatkowych, pozytywnych czynników wpływających na proces rozwojowy, zwłaszcza małych dzieci.

Recenzja
katechetka Linia koment
Na półkach:

Rozwój dziecka wymaga nieprzerwanej troski, opieki i dbałości ze strony opiekunów. W przypadku dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych konieczne jest postępowanie specjalistyczne, czyli stosowanie takich metod i form pracy, które wspomagają proces rozwojowy. Książka „Witaj, piesku!” została napisana z myślą o dzieciach potrzebujących dodatkowego wsparcia ze strony terapeutów. Beata Kulisiewicz rozpoczyna od przybliżenia rysu historycznego zajęć z udziałem zwierząt. Sięgnięcie myślą do czasów Hipokratesa z Kos (IV wiek p

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Publikacja prezentuje nie tylko teoretyczne, ale również metodyczne podstawy prowadzenia zajęć z wykorzystaniem dogoterpii. Zawiera cenne wskazówki dotyczące organizacji zajęć, przykłady zabaw i ćwiczeń, kwestionariusz diagnostyczny.
KaMax plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - psychologia, pedagogika, edukacja,
"Witaj piesku" to dość atrakcyjna pozycja na rynku księgarskim z dziedziny pedagogiki osób iniepełnosprawnych. Rzeczywiście opinia zawarta w opisie ksiażki, że jest ona zupełnie nowym ujęciem tematu nie mija się z prawdą. W książce bowiem, oprócz typowego, teoretycznego ujęcia tematu w literaturze przedmiotu, mamy przykłady ćwiczeń wspomagających umiejętności intelektualne oraz sprawność ruchową. Mamy też przykłady ćwiczeń pomagających rozwijać samodzielność (zdolności samoobsługowe np), a także samoocenę.
Pozycję tę miałam w ręce ponad pół roku temu, ale jeśli ktoś by mnie zapytał, czy mam jakieś szczególne wrażenie, jakąś refleksję, to od razu nasywa mi się na myśl jedna refleksja.
Pamiętam jak autorka przekonywała, czy wyjaśniała, jak kto chce, na czym polega fenomen dogoterapi. Proste, ale dobitne wyjaśnienie, że stnieje co najmniej kilka logicznych argumentów, dla których pies tak doskonale spełnia się w roli przyjaciela i terapeuty.
Przede wszystkim pies nie ocenia i kocha swojego pana bezwarunkowo. Nie "widzi" specyficznej urody, odmiennego zachowania osób niepełnosprawnych, albo upośledzonych umysłowo. Osoby te czują się w towrzystwie psa kochane i akceptowane.
Pies nie ocenia - pies akceptuje. Nie zwraca uwagi na niedoskonałości wyglądu, mowy czy ruchów. Akceptuje wszystkie nasze nastroje i emocje, zawsze wysłucha i nigdy nas nie skrytykuje.
Pies reaguje na każdą próbę nawiązania kontaktu i na każdy sygnał do zabawy. Pilnie zwraca uwagę na wszystko, co dziecko mówi lub robi. Ten argumen jest nie do pobicia, jeśli chodzi o radę na samotność dzieci przewlekle chorych i nie wychodzących z domu. Do tego celu, że tak powiem są przygotowane rasy małych, mądrych, spokojnych i pogodnych psów.
Pies jest cierpliwy. Pozwala zaglądać sobie do ucha, wkładać paluszki do pyska, odbierać zabawki. Nie mówi: ,,bądź grzeczny!", nie prosi o spokój, nie wydaje poleceń, nie okazuje zniecierpliwienia. Pomocny w terapi adhd
I w końcu psa nie interesuje, czy na forum publicznym odnosimy spektakularne sukcesy, ponieważ kocha bezwarunkowo. To pies pomaga w terapii dzieci z deficytami oraz nieśmiałych. Przydaje się w terapii jąkania.
Jednak przy tych wszystkich zaletach przemawiających na korzyść psa, należy pamiętać, że nie każdy pies do terapii się nadaje. W celach domowych, jako przyjaciel, wspierający i kochający przyda się każdy szczekający przyjaciel, ale jeśli mówimy już o rasowej terapii, musimy albo kupić odpowiednio wyszkolonego psa rasowego, albo poszukać jakiegoś stowarzyszenia, zajmującego się profesjonalną terapią z odpowiednimi psami i przeszkolonymi terapeutami.
Dlatego ta ksiażka jest jak najbardziej przedatna dla profesjonalistów, za to rodzice muszą odpowiednio wybierać ćwiczenia pomijając te, które mogą zaburzyć realcje pies - dziecko i nie daj Boże doprowadzić do nerwowości psa, który nie zmoże presji, czy nadmiaru miłości i dotyku ze strony dziecka.
I to właśnie moja uwaga krytyczna odnośnie tej książki.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MArtT Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ptasioreczek Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów