Wprowadzenie do filozofii

Data wydania: 2004
Kategoria: Socjologia, filozofia
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Wprowadzenie do filozofii
Książka należy do klasyki literatury filozoficznej i jest niezastąpionym podręcznikiem dla osób zajmujących się filozofią, wprowadza w sposób systematyczny i przejrzysty we wszystkie ważniejsze problemy europejskiej myśli filozoficznej. O wadze tej pozycji może świadczyć fakt, iż została przetłumaczona na sześć języków, zaś w Niemczech doczekała się już ośmiu wydań.Prof. dr hab. Tadeusz GadaczNa początku lat 80. poszukiwałem wprowadzającego podręcznika do filozofii. Istniało kilka rzetelnych wprowadzeń. Cóż jednak po rzetelnych książkach, skoro nie są klarowne i nie mają wewnętrznego ognia, i zamiast zachęcić zniechęcają do filozofii. I wówczas wpadła mi w ręce książka Anzenbachera, jeszcze w oryginale niemieckim. Przeczytałem ją i stwierdziłem, że to jest właśnie ta książka, która ma w sobie ogień. Nie tylko wprowadza w wiedzę filozoficzną, lecz zapala też do filozofowania.Przekazywana Państwu do rąk publikacja (2003) jest bardzo dobrym podręcznikiem pod względem dydaktycznym, gdyż z szacunkiem traktuje niewprawnego w filozofii czytelnika. Każde pojęcie, które wprowadza, wyjaśnia. Autor pisze obrazowo, na tyle prosto i jasno, na ile to możliwe. Pokazuje związki między poglądami myślicieli żyjących w różnych wiekach, między różnymi dziedzinami filozofii, ujawnia założenia, poucza o wynikających z nich skutkach. Nie tylko jednak uczy myślenia, lecz zachęca także do myślenia samodzielnego.
Recenzja
catarina78 Linia koment
Na półkach:

PODRĘCZNIK FILOZOFII

„Najczęściej rozumie się przez filozofię to, co jest zapisane z niezliczonych dziełach, czego filozofowie nauczają na uniwersytetach, co ma charakter ustalonej gałęzi nauki i co można studiować.” Tymczasem filozofia jest nieodzowną częścią naszego człowieczeństwa. Zaczyna się od zadawania już w dzieciństwie pytań na temat świata i nas samych. Filozofując, próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tu robimy, jak istnieje świat, co będzie po śmierci, co to jest prawda, czy istnieje Bóg

Okładka - Wprowadzenie do filozofii Polskie Archiwum X
Mariusz Nowak, Piotr Litka, Bogdan Michalec
Okładka - Wprowadzenie do filozofii Bezimienni
Mirosława Kareta
Okładka - Wprowadzenie do filozofii Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Wprowadzenie do filozofii Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Wprowadzenie do filozofii Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist