Opis ksiązki
Kup Teraz

Zanim. Opowieść (o Marii Skłodowskiej), która kończy się tam, gdzie wszystkie inne się zaczynają

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7779-288-9
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:czytam

Emancypantka, emigrantka, sumienna studentka, obowiązkowa żona, matka dwóch córek, fatalna kucharka, ateistka, patriotka, namiętna kochanka, skandalistka, pasjonatka tatrzańskich wędrówek i jazdy na rowerze, wybitny umysł, przyjaciółka Einsteina, laureatka dwóch Nagród Nobla, pierwsza kobieta profesor, która objęła katedrę na Sorbonie, dla świata – Francuzka, w głębi serca na zawsze pozostała Polką...

Paryskie losy Marii Skłodowskiej-Curie znają wszyscy, tymczasem kiedy opuszczała Warszawę, miała dwadzieścia cztery lata. Jak zatem wyglądał polski epizod jej życia? Kim była, zanim poznał ją świat?

Jest styczeń 1886 roku. Osiemnastoletnia Mania Skłodowska przyjeżdża do Szczuk, niewielkiej wsi na peryferiach zaboru rosyjskiego. Panienka ze zubożałej nauczycielskiej rodziny marzy o studiach, lecz zamiast tego zmuszona jest zarabiać na życie jako guwernantka we dworze bogatego ziemianina, Juliusza Żórawskiego. W scenerii pól i sielskiego dworu, w cieniu parkowych alejek oraz kominów cukrowni Krasiniec rozkwita płomienne uczucie młodej nauczycielki i syna właściciela majątku. Miłość pierwsza, burzliwa, płomienna. Miłość niemożliwa.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ksiazkanonstop plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
Maria Skłodowska - Curie to kobieta, o której na pewno wszyscy słyszeli. Wiemy, że była dwukrotną laureatką nagrody Nobla, że odkryła polon i rad. Na tym jednak nasza znajomość jej sylwetki się kończy. Dzięki Katarzynie Zyskowskiej - Ignaciak mamy szansę zdobyć nowe informacje na temat tej kobiety.

U Skłodowskich nie jest łatwo. Kiedy umiera matka Marii, ona i rodzeństwo pozostają pod opieką zmartwionego ojca, któremu ciężko jest się pogodzić z tym, że nie ma szans zaopatrzyć córki w posag. A dziewczyny dorastają i na pewno znajdzie się nie jeden kawaler pragnący zdobyć ich rękę. Czy zdecyduje się na taki krok wiedząc, że wybranka nie może ofiarować mu nic, prócz pełnego miłości serca?

Czasy są trudne, w których trzeba dwa razy przemyśleć każdy zakup. Mania, najmłodsze dziecko Władysława i Bronisławy, postanawia pomóc stroskanemu ojcu. Podejmuje pracę w zawodzie guwernantki w prawniczej krakowskiej rodzinie. W późniejszym czasie wyjeżdża z rodzinnego miasta aby uczyć dzieci państwa Żorawskich. Przybywa do Szczuk, ponieważ to umożliwi jej utrzymanie nie tylko rodzica ale również siostry Broni, która obecnie znajduję się w Paryżu, gdzie zdobywa wiedzę.

Początkowo zrozpaczona rozłąką z rodziną Mania z czasem mniej dotkliwie odczuwa tęsknotę. A to za sprawą Broni Żorawskiej. Dziewczyny szybko nawiązują nić porozumienia i łączy je nie tylko codzienna wspólna nauka, ale również sekrety, jakie w zaufaniu sobie powierzają.

Skłodowska nie sprawia pracodawcom żadnych problemów, sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Nawet lepiej niż byłoby to konieczne. Wraz z nową przyjaciółką Bronią, pomimo początkowych protestów ze strony pracodawców, zakładają szkółkę, by chłopskie dzieci miały szansę poznać litery, nauczyć się rachować.

Spokój dziewczyny, wręcz monotonię dnia codziennego burzy przyjazd Kazimierza Żorawskiego. Brata Broni. Młodzi odnajdują w sobie bratnie dusze i nim się obejrzą... dosięga ich strzała amora.

Przepiękna kreacja fabuły, cudowna atmosfera towarzysząca czytelnikowi do ostatniej strony.

Tylko w takich słowach można opisać tę książkę, w żadnych innych! Katarzyna Zyskowska - Ignaciak, którą mieliśmy okazję poznać za sprawą cudownej powieści "Ty jesteś moje imię" a także dzięki pozycjom "Nie lubię kotów", "Ucieczka znad rozlewiska", "Przebudzenie", "Niebieskie migdały" oraz trylogii "Upalne lato", ponownie zachwyci najbardziej wymagającego czytelnika. W sposób delikatny, niesamowicie smakowity tworzy przejmującą rzeczywistość po brzegi wypełnioną sielskością, zapachem lasu, wysokich traw. Podczas lektury bez najmniejszego problemu w trybie natychmiastowym przenosimy się do Szczuk, aby z przejęciem i bijącym mocno serem obserwować Marię Skłodowską. Publikacja nie jest sielankowa. Nie brak w niej trudów życia codziennego, rozstań, strat ważnych, bliskich ludzi. To przemyślana książka, pięknie napisana, do której chce się wracać. Sądzę też, że jeśli sięgniecie po tę pozycję nie przeczytawszy przedtem żadnej innej, która wyszła spod pióra Kasi, zapragniecie nadrobić zaległości.
Reasumując:
"Zanim" to wspaniała, idealna propozycja od wydawnictwa MG. Na prawdę warto po nią sięgnąć i zakochać się, ale nie w Kazimierzu Żorawskim, tylko w fenomenalnym piórze Autorki.

Na prawdę bardzo polecam i dziękuję wydawnictwu MG za książkę!
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
1886 rok. Osiemnastoletnia Maria Skłodowska wyrusza pociągiem z Warszawy do majątku w dalekich Szczukach, gdzie ma pracować jako wiejska nauczycielka. Zmuszona jest opuścić przytulne mieszkanie na Nowolipkach, ojca, rodzeństwo i znajomy świat z powodów materialnych. Ojciec zainwestował cały kapitał w interes, który się nie udał, a przez to nie było go już stać na kształcenie córek. Mania jest pełna obaw i zastanawia się, jak będzie jej się pracowało w dworze bogatego Juliusza Żórawskiego, który jest zarządcą dóbr hrabiego Ludwika Krasińskiego. Wraz z przyjęciem posady wejdzie w intymny, domowy świat obcej rodziny, będzie musiała zaakceptować jej zasady, a przez to w pewnym stopniu zmuszona będzie częściowo zatracić własną suwerenność. Mania boi się, że na głuchej prowincji nikt nie zrozumie emancypantki ceniącej sobie pragmatyczną ideę pozytywizmu i hołdującej kultowi nauki. Spełnienie marzenia o studiach w Paryżu warte jest jednak poświęcenia. Młodziutka Maria nawet nie przypuszcza, że spotka tam pierwszą, płomienną miłość.

Powieść ,,Zanim" została osnuta na prawdziwych wydarzeniach przyszłej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, ale stanowi formę zbeletryzowaną i obejmuje lata jej życia w Polsce, zanim w wieku dwudziestu czterech lat wyjechała do Paryża. Poznajemy losy całej licznej rodziny. Mania bardzo wcześnie straciła ukochaną mamę, która zmarła na gruźlicę. Śmierć najbliższej, najukochańszej, najważniejszej osoby w jej życiu zamknęła bezpowrotnie okres jej niewinności.

Autorka przepięknie odmalowała prowincjonalny świat Szczuk i Krasnego nad rzeczką Węgierką, gdzie niby wszystko jest takie monotonne, codzienne, a jednocześnie piękne w swojej malowniczości i prostocie, następujących po sobie porach roku.
,,Mróz i śnieg. Kilka cieplejszych dni i znowu przychodzi zadymka, która grubym kożuchem pokrywa ledwie przejezdne drogi. Świat dla mieszkańców Szczuk kończy się tam, gdzie biała kreska widnokręgu zlewa się z popielatym niebem. Dach dworu okrywa urocza śnieżna czapa, którą u podstawy zdobią długie sople lodu, połyskujące niczym szlachetne kamienie."

Rola nauczycielki w pańskim domu nie pozwala Mani na spontaniczność i bycie w pełni sobą. Jeździ w każdą niedzielę z Żórawskimi na mszę do Krasnego choć w Warszawie nie robiła tego od lat. Chlebodawcy zaakceptowali fakt, że stroni od towarzystwa i przyjęć. Milczeniem przyjęli jej krótkie włosy, a zainteresowanie nauką uznali za dziwactwo, odmienności w wierze jednak by nie uznali.
Mania zyskuje szacunek prostych ludzi, bo traktuje ich po ludzku. W wolnym czasie uczy wiejskie dzieci, naraża się dla nich, a jednocześnie nie oczekuje poklasku.

Pierwsza miłość Mani i Kazimierza ukryta jest przed wzrokiem niepożądanych osób. Znaczą ją suszone kwiaty w stronicach książek, zniewalający zapach między bielizną w komodzie.
,,Nikt nie wie, że w upalne noce dom wypełniają rozmarzone westchnienia, że bezsenność na stałe zamieszkała w dwóch pokojach na piętrze, gdzie ściany goreją nie tylko od upału, lecz także od niewypowiedzianych, zatrzymanych na ustach wyznań."
Miłość jest burzliwa, świeża, upaja swoim zapachem, ale jest ... niemożliwa.

,,Zanim" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak to piękna, malownicza i niezwykła opowieść o młodziutkiej, ambitnej i wybitnie uzdolnionej dziewczynie, która została laureatką dwóch Nagród Nobla i pierwszą kobietą profesor. To historia, która urzeka i absolutnie warta jest poznania:)mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów