10 uczuć

10 uczuć, czyli wyprawa do świata pełnego emocji

Już od najmłodszych lat człowiekowi towarzyszy radość, złość, lęk, a także szereg innych emocji i uczuć, które trzeba potrafić nazywać i wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio na nie reagować. Dzieci bardzo szybko dostrzegają, że uczucie mają wpływ na ich nastrój, ale też to, że ich emocje mają też przełożenie na innych – na rodziców, rodzeństwo, czy też rówieśników. 10 uczuć to książka, która poprzez wyprawy rozwojowe oswaja dziecko z tytułowymi uczuciami, a wszystko to w interesujący oraz atrakcyjny dla dziecka sposób.

O czym opowiada książka 10 uczuć?

Bohaterowie – Olek, Mela, a także Pan Kot Mrucki, wybierają się na wędrówkę po świecie, który przepełniony jest wieloma ciekawymi, zaskakującymi, a nawet zadziwiającymi miejscami. W trakcie wyprawy, docierają do szeregu miejscowości, takich jak: Cochocieszyna, Ojejowa, Obleśnicy czy Znikowa Podstolnego.

Każdego razu mają do czynienia z zupełnie inną, ekscytującą przygodą, która wywołuje wspomniane w samym tytule uczucia. Podczas wędrówki spotykają się ze smutkiem, radością, zaskoczeniem, obrzydzeniem, wstydem, a także strachem oraz złością. Pan Kot Mrucki prowadzi z nimi rozmowy o owych wydarzeniach, próbując dowiedzieć się jakie mają odczucia, a także wyjaśniając, dlaczego owe uczucia są bardzo ważne. W każdej z wymienionych wyżej lokacji, na bohaterów czekają nowe doświadczenia, a także pewne pamiątki. Olek i Mela biorą je ze sobą, aby zawsze pamiętać o tym, czego się w tym czasie nauczyli, a także czego doświadczyli.

Dziesięcio rozdziałowa opowieść to tyle samo interesujących miejsc, które odpowiadają również dziesięciu uczuciom, które mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Wszystkie rozdziały mają też specjalne wyjaśnienia dla rodziców, dzięki którym możliwy jest powrót do rozmowy z dziećmi o konkretnych uczuciach pojawiających się w książce. To bardzo pouczająca i rozwojowa książka, dla dzieci w różnym wieku, a także na różnym etapie rozwoju emocjonalnego.

Informacje dodatkowe o 10 uczuć:

10 uczuć - opinie o książce

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2024-04-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Uczucia i emocje to temat, który w książkach dla dzieci pojawia się wielokrotnie. Autorzy wychodzą do nas z kolejnymi propozycjami, mającymi na celu wsparcie zarówno dzieci jak i dorosłych.
Tym razem w moje ręce trafiła książka wydana już dwa lata temu. To "10 uczuć. Wyprawa do świata emocji" autorstwa Marcina Przewoźniaka, z merytorycznym wsparciem psycholożki Dominiki Drużki.

Emocje przedstawione zostały tutaj jako miejscowości, do których trafiają Olek, Mela i Pan Kot Mrucki. Dzieci wraz z kotem podróżują po świecie uczuć, poznając je i oswajając, a z każdej podróży przywożą ze sobą coś na pamiątkę.

I tak odwiedzają Cichocieszyn, Niemanie Wielkie, Ojejów, Zników Podstolny, Szarydół, Słabuszewo, Obleśnicę, Gorszyce. Trafiają też nad morze, gdzie niemiły pan sprzedawca wytrąca ich z równowagi. Ostatnią miejscowością jest Ciepełko Zdrój.

Mieszkańcy tych miejsc swoim zachowaniem pokazują im poszczególne emocje, a więc odpowiednio: radość, zazdrość, zaskoczenie, wstyd, smutek, strach, obrzydzenie, zawiść, złość i miłość.

Książka napisana jest z wielką fantazją a jednocześnie idealnie oddaje zachowania podczas przeżywania danej emocji.

Historie są krótkie a po każdej z nich znajduje się komentarz psychologa. Zawiera on porady dla rodziców, będące wsparciem w rozmowach z dziećmi o uczuciach.

To bardzo ciekawa propozycja, oznaczona dla wieku 6+ ale myślę, że można już zaproponować nieco młodszym przedszkolakom i spróbować porozmawiać o uczuciach.

To z pewnością będzie niesamowita podróż!

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;