Śmierć w Wiedniu

Tom 4 cyklu Gabriel Allon

Gabriel Allon, konserwator sztuki i as izraelskiego wywiadu w jednej osobie, zostaje wysłany do Wiednia. Ma zbadać okoliczności zamachu na biuro zajmujące się tropieniem zbrodniarzy wojennych. Nieoczekiwanie trafia na ślad jednego z nich, dziś wpływowego biznesmena, sponsora austriackiej partii konserwatywnej, typowanej na zwycięzcę przyszłych wyborów parlamentarnych. Jak pochwycić Herr Vogla, skoro wielu ludzi o podobnej przeszłości za wszelką cenę będzie się starało do tego nie dopuścić? Mroczna, nie tak odległa, przeszłość wciąż stanowi śmiertelne zagrożenie dla wszystkich, którzy się nią zainteresują.

Informacje dodatkowe o Śmierć w Wiedniu:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
ISBN: 83-7200-205-3
Tłumaczenie: Jędrzej Burakiewicz

Kup książkę Śmierć w Wiedniu

Śmierć w Wiedniu - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-07-08, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Po książkę Daniela Silvy sięgnęłam przypadkowo.Skłoniło mnie do tego to, że część akcji rozgrywa się w moim ukochanym Wiedniu. Dowiedziałam się, że jest to czwarty tom serii z Gabrielem Allonem w roli głównej. Jednak dla mnie było to pierwsze spotkanie z autorem i jego izraelskim zabójcą. "Śmierć w Wiedniu", to nie tylko sensacja czy kryminał, lecz również krwawa historia II wojny światowej-Holocaust. Fabuła rozpoczyna się "niewinnie". Oto, Gabriel Allon, konserwator sztuki, odnawia obraz w kościele w Wenecji, gdy zostaje oddelegowany przez swojego mentora, Ariego Szamrona do Wiednia. Ma tam odkryć prawdę o zamachu, w którym omal nie ginie jego przyjaciel, Eli Lavon. Okazuje się, że zamach ten prowadzi do wspomnianych już wydarzeń z II wojny światowej i zbrodniarza Ericha Radka. Dla Allona, sprawa ta jest o tyle trudna, że historia Radka wiąże się z przeszłością jego matki. Akcja powieści jest szybka i dynamiczna. Toczy się m.in. w Wenecji, Wiedniu, Rzymie, Jerozolimie i w Polsce. W Instytucie Yad Vashem czytelnik dostaje sporą dawkę informacji na temat Holocaustu. Tutaj również poznaje świadectwo matki Gabriela. Wyłania się z niego, dobrze nam znany, obraz obozów koncentracyjnych z całym ich okrucieństwem oraz marsz śmierci. Myślę, że osoby, które lubią sensację powinny przeczytać "Śmierć w Wiedniu". Dostaną wartką akcję, ciekawego głównego bohatera, nie mniej interesujących bohaterów drugoplanowych oraz dobrą lekcję historii.

Śmierć w Wiedniu"  to kolejny tom z serii "Gabriel Allon". Tym razem Gabriel wraca do Wiednia by osaczyć i ukarać dawnego hitlerowskiego zbrodniarza. Przy okazji okazuje się, że ma też osobiste powody by dopaść Radka.

Powieść, jak i poprzednie zawierają dużą dawkę faktów historycznych dotyczących Holocaustu. Strzelaniny, pościgu, intrygi - to już chyba znak rozpoznawczy tej serii. Chociaż wszystko zaczyna się powtarzać w utarty schemat. Zobaczymy jak będzie dalej.

Mocno wciągnęła mnie seria książek z Gabrielem Allonem, żydowskim szpiegiem i zabójcą, w roli głównej. Dodatkowo porusza trudną tematykę. Można się czepiać, że znowu Palestyńczycy, znowu II Wojna Światowa w tle, że znowu Żydzi i Holocaust. Ale to się niestety wydarzyło a zbrodniarzy wojennych ktoś ukrywał w innych krajach, zapewniał im nowe nazwiska, nowe domy i nowe życie. Zatem cieszę się, że Gabriel chociaż jednego nazistę odnalazł i dał świadectwo prawdy, okrutnej prawdy ludobójstwa. A że przy okazji książkę fajnie się czyta, akcja ciągle się zmienia a napięcie narasta to tylko dodatkowy bonus. Za chwilę sięgnę po kolejną książkę z cyklu.

Sprawa Rembrandta
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Sprawa Rembrandta

Gabriel Allon, mistrz renowacji dzieł sztuki i zabójca, wraca w nowej, fascynującej powieści bestsellerowego autora.Dwie rodziny, groźna tajemnica...

Spowiednik
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Spowiednik

Po raz kolejny Gabriel Allon, konserwator sztuki i agent izraelskiego wywiadu, wkracza do akcji. Tym razem próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa...