Agata z Placu Słonecznego

Pierwszy tom cyklu książek o Agacie, tajemniczej opiekunce do dzieci, która przybywa pewnego dnia do niezwykłego domu, aby zająć się pięciorgiem rodzeństwa. Współczesna niania zna wschodnie sztuki walki, jeździ na złotej damce i jest inna od wszystkich niań.
Rodzice bliźniaków Matyldy i Piotrusia oraz Nieznośnych Trojaczków wyjeżdżają do Papui Nowej-Gwinei, aby badać zwyczaje plemion. W tym czasie dom otworzy przed rodzeństwem swoje tajemnice, a Agata stanie się ich przewodniczką po różnych bardziej lub mniej oswojonych światach. Początkowa niechęć do niani przerodzi się w szacunek, a potem w bezgraniczne oddanie. Agata pojawia się i znika. Nie wiadomo skąd pochodzi, kim jest, ale jednego możemy być pewni: wywróci życie rodzeństwa do góry nogami. Niezwykła niania zawsze będzie wracać, aby pokazać im coś, co zapamiętają na całe życie. Odtąd nigdy już nie będą czuli się samotni.

- Polska MARY POPPINS!
- Pierwszy tytuł z pięciotomowego cyklu opowieści o polskiej niani, dedykowany Mary Poppins, nawiązujący do znanej na całym świecie baśni o brytyjskiej guwernantce.
- Agata - niezwykła opiekunka do dzieci, pewnego dnia przybywa na ulicę Forteczną, aby zaopiekować się pięciorgiem rodzeństwa, pod nieobecność rodziców. Początkowa niechęć do niani przerodzi się w szacunek, a potem w bezgraniczne oddanie.

Informacje dodatkowe o Agata z Placu Słonecznego:

Agata z Placu Słonecznego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mery
Mery
Przeczytane:2013-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pewnego dnia się pojawiła. Zupełnie niespodziewanie. Ruda, w różowym płaszczu, na rowerze obsypanym gwieździstym pyłem. Rodzice musieli wyjechać, więc potrzebowali jej. Niani, która da sobie radę z piątką niesfornych i inteligentnych dzieciaków. Wyjechali, a ona została, by nie tylko od czasu do czasu strofować podopiecznych, ale przede wszystkim wprowadzić ich w magiczny świat, który docenić umieją tylko najmłodsi. Agata pojawia się i znika. Nie wiadomo, skąd pochodzi, kim jest, ale jednego możemy być pewni: wywróci życie rodzeństwa do góry nogami i nic już nie będzie takie samo... Wywracając do góry nogami życie rodzeństwa, wywraca również nasze. W szare, ponure, przesiąknięte zaokiennym deszczem wprowadza przeróżne kolory, odcienie, wzory i faktury. Zapraszam… …do świata, gdzie spotkamy wszystkie nasze dalekie marzenia i wyobrażenia. Zaczerpnięte po trochu od mistrzyni Lindgren, u której również można spotkać ratowanie i malowanie odległego świata przez całkiem małe i jednocześnie całkiem wrażliwe dzieci, zaczerpniętych trochę od Alicji (w pierwszej fazie wtajemniczenia), z cytatami o wyobrażaniu sobie niemożliwych rzeczy tuż przed śniadaniem*, z zabraniem tego ciepła, dobroci, tęsknoty i wrażliwości, jaka cechuje wszystkie dobre książki dla dzieci na tym świecie. … do świata, w którym główną rolę odegra ona. Tytułowa Agata, sympatyczna, przebojowa, tajemnicza, zdecydowana czarodziejka. Inspirowana Mary Poppins, od Mary Poppins troszkę się różniąca (na ile mogę oceniać Mary Poppins – ja, mająca niewielką wiedzę i niewiele wspomnień jej dotyczącej), choć również do złudzenia ją przypominająca. Dostosowana po prostu do naszych wymagających czasów. … do świata, pełnego dzieci. Inteligentnych dzieci, niecierpiących niań, chorujących na zawołanie, trzymających się razem, niepozbawionych uroku. Oczywiście, owym dzieciom można dużo zarzucić od strony realistycznej, bo Trojaczki są zdecydowanie wyrośnięte i za bardzo elokwentne jak na swój dość młody wiek (lat trzy), a Bliźniaki za spokojne jak na swoje dziewięć wiosen (choć jednocześnie przebiegłości mają tyle ile normalne, zdrowo chowane dziewięcioletnie pacholę). Jednak gdybyśmy patrzyli na to od strony realistycznej, z miejsca jesteśmy zgubieni, więc się strzeż, Czytelniku! Pamiętaj, że nie masz już tylu możliwości, iloma obdarowany został odbiorca z grupy docelowej (przedział 8-11, jak mniemam). … do świata magii zostającej cały czas w sferze wyobraźni. Jako ten stojący na gorszej pozycji, bo pozbawionej (choć po części) dziecięcego idealizmu, czytelnik, aż uśmiechałam się, widząc kolejne sprytne zabiegi autorki. Gdybyśmy uparli się, by nie wierzyć w ten cudowny świat, niezdefiniowany (drugi, gdzieś poza naszym wymiarem, czy może ten nasz, tylko z baśniowymi efektami?), autorka zostawia nam wolną rękę: niania ucina wszelkie spekulacje, co to za przygody dzieci miały tamtej nocy, niewerbalnie, choć stanowczo zaprzecza, i podaje realistyczne wytłumaczenia, dlaczego też pojechała pod drzewo na Placu Słonecznym w środku deszczowej nocy (wierząc w tę ewentualność można narazić się na kpiące spojrzenia dzieci – że przez swoje ograniczenia nie widzimy tego, co oczywiste, choć magiczne). …do świata stworzonego (prawie) idealnie. Język jest giętki, miły w słuchaniu, plastyczny, taki po którym na twarzy wypływa ten uśmiech. Stara, dobra szkoła literatury dziecięcej (prosto i kunsztownie zarazem), przyprawiona odrobinką współczesności. Czasem zdarzają się momenty za długie, jednak trudno nazwać je zapychaczami. Mogą być zauważone przez czytelnika, nie muszą. Wydanie, choć na pierwszy rzut oka, nie było powalające, chwytające za serce, czy może też zapadające w pamięć, podczas lektury staje się nieodłączną częścią tej książki, zaczynamy doceniać jego kunszt i wyważenie. Chociaż okładka cały czas nie jest taka, na jaką zasługuje ta opowieść i na jaką zasługują Najmłodsi Czytelnicy. … do świata pełnego wolnego pola, na którym może spokojnie przechadzać się wyobraźnia. Przyznam szczerze, zupełnie subiektywnie i nie za bardzo wyważenie - uwielbiam tę książkę! Nie jest to literatura z najwyższej półki literatury dziecięcej, brakuje jej jeszcze jednego księżyca i czterech gwiazdek do najwyższego szczebla, a mimo wszystko jest to książka, która porusza wszystkie struny i zapadającą w sen moją wyobraźnię. Dziękuję pani za to, pani Ewo! Jednak na nic zdają się tu moje komentarze i moje zachęty wobec jednego słowa, które po przeczytaniu kilku rozdziałów wypowiedział mój siedmioletni brat – fajne… Ja mogę go tylko poprzeć, fajne. Szczególnie dla małych szkrabów. I dla tych, którzy czasem lubią uciekać do takiego świata.
Szkarłatna Perła
Ewa Karwan-Jastrzębska0
Okładka ksiązki - Szkarłatna Perła

Na wyspę przybywa tajemniczy rozbitek. Poszukuje ojca, który zaginął na morzu.Jego żaglowiec skazany jest na wieczna tułaczkę. Aby wrócił...

Księga Prospera
Ewa Karwan-Jastrzębska0
Okładka ksiązki - Księga Prospera

Pewnego dnia w grocie Prospera pojawia się mieszkaniec Dzikiej Wyspy i kradnie Księgę.Miś Fantazy rusza w pościg za złodziejem, ale zostaje przez niego...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz