Agent

Manuela Gretkowska w przebojowej formie!

Od trzech lat, co roku wydaje znakomitą powieść. Do wnikliwej polsko-szwedzkiej „Miłości po polsku" (2010) i polsko francuskim, obrazoburczym „Transie (2011) dorzuca brawurowego polsko-izraelskiego „Agenta". Trzymająca w napięciu, doskonale, wręcz filmowo opowiedziana historia zaskakującego trójkąta miłosnego między Izraelem a Polską. Wciągająca, na przemian zabawna i wzruszająca fabuła z przejmującym finałem to jak zawsze u Gretkowskiej pretekst do mówienia o ważnych, niełatwych sprawach zamiatanych pod dywan poprawności.

Szymon Golberg, ocalały z Holokaustu, ciągle atrakcyjny 60 –latek, biznesmen prowadzi podwójne życie. Kochającą go żonę Hannę zostawia coraz częściej w Tel Avivie żeby wyjechać służbowo do Polski. W Warszawie ulokował nie tylko firmę ale i nową miłość. Z młodą kochanką Dorotą ma syna. Szymon kocha obie kobiety i tak samo je oszukuje. Ale pewnego dnia, gdy żona postanawia odwiedzić go w Polsce, sytuacja wymyka się spod kontroli. Jego życie zamienia się w karuzelę komiczno dramatycznych wydarzeń. Gretkowska, jak zwykle bezkompromisowo analizuje trudne relacje męsko- damskie. Odważnie punktuje absurdy polskiej rzeczywistości: hipokryzję, nacjonalizm, dwuznaczną rolę Kościoła, stereotypy polsko-żydowskie uprzedzenia.

Tworząc wielowymiarowe i sugestywne postacie nie pisze o narodach lecz o ludziach. Oni są najważniejsi: skomplikowani, wrażliwi, pogubieni. Każdy z nas jest przecież inny: „Kiedy wychowa się wreszcie ludzi na ludzi, a nie na Żydów, Niemców, Palestyńczyków, Serbów, Polaków?" – zadaje pytanie jeden z desperowanych bohaterów tej książki. „Agent" to poruszająca powieść o sile uczuć, ukrytych pragnieniach, kłamstwie z miłości i jej braku, ze wszystkimi dramatycznymi konsekwencjami. Wiem czego chcę, czego nie chcę i ile jestem za to gotów zapłacić – powtarza swą życiową dewizę Szymon Golberg. Czyżby nie wiedział, że zapłacą za to także inni?

Informacje dodatkowe o Agent:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-06-12

Kup książkę Agent

Agent - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 6, Przeczytałam, polskie czytanie,
Dla mnie jest to książka o miłości, o jej bardzo rożnych odcieniach, o jej sile, mocy. Szymon, ma żonę w Izraelu i kochankę w Warszawie. Żonę kocha od 40-tu lat. kochanka dała mu syna i drugą młodość. Nie jest w stanie wybrać między kobietami , które kocha. W Warszawie ma biznes, który jest wytłumaczeniem dla żony jego wyjazdów do Polski. Dla kochanki jest agentem Mosadu, więc nie można się z nim kontaktować i to tłumaczy jego częste nieobecności w Warszawie. O sile miłości świadczy to, że po śmierci Szymona, jego żona dowiedziawszy się o podwójnym życiu męża, dalej utrzymała jego przykrywkę agenta i oddała część spadku małemu synkowi. Wielkie emocje wzbudziła we mnie lektura tej książki. Niechęć do zdradzającego męża, podziw dla postawy Hanny, żony Szymona i zadziwienie wobec naiwności zakochanej Doroty.
Avatar użytkownika - Velstruna
Velstruna
Przeczytane:2014-08-20, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,

Jak to jest z tą prawdą i fałszem?

Przecież "dobre kłamstwo musi być w części prawdziwe", a w muzyce fałsz "jest współbrzmieniem chaosu", od którego wszystko wzięło swój początek.

Ocalały po wojnie Szymon Golberg "buduje" dom, rodzinę, szczęśliwe życie. Jednak w wieku 60 lat przeżywa śmierć dorosłego syna, a wtedy łamie się i zapada to, co zbudował.  Tragedia, nad którą nie sposób przejść do porządku dziennego. Psują się relacje z córką, on sam zmaga się z depresją. Manuela Gretkowska w "Agencie"odkrywa przed czytelnikiem podwójne życie mężczyzny dzielącego swój czas na Tel Awiw i Hannę oraz na Piaseczno i Dorotę. Uczyniwszy z niewierności natchnienie (jak I. B. Singer), szuka zapomnienia i szczęścia w związku z Dorotą, która rodzi mu syna Dawida. Szymon Golberg, goszcząc w Polsce, gra przed nową rodziną rolę agenta zagrożonego zdemaskowaniem i różnymi niebezpieczeństwami.

Autorka, wprowadzając w świat bohatera i swojej powieści, sprawia, że rodzą się pytania. Jak długo można ciągnąć podwójne życie, licząc, że prawda nie wyjdzie na jaw? Czy i jak bohater pogodzi przeszłość z teraźniejszością? Kto ucierpi w tym układzie najmniej i najbardziej? Niełatwo tak żyć, chociaż "Żydzi są mistrzami przystosowania. Mają mimikrę we krwi." Ponadto Szymon odczuwa "sentyment do katolickiej Polski. (...) Dobrze czuł się w obydwu kulturach." Bywanie w polskiej rzeczywistości z Polką u/ na boku nieźle się "splata" z żydowskim życiem. Potrafi być tu i teraz, ale też tam i kiedyś. Tylko jak długo?

Jak zwykle Gretkowska błyszczy celnymi spostrzeżeniami, zgrabnymi sformułowaniami i przemyśleniami. Analizuje ludzką naturę, bada stosunki damsko- męskie, podając to wszystko w kulturowym żydowsko- polskim "sosie".

W powieści ewoluuje postać Hanny- żydowskiej żony Szymona. Urasta ona do roli głównej bohaterki pod koniec książki. Przyjdzie jej zmierzyć się z prawdą i przyszłością. Gdy mężczyzna traci kontrolę, władzę i panowanie, jego świat się rozpada. Kobiety definiuje słowo "kochać". Wtedy każda " jest w kontakcie ze światem i sobą samą poprzez uczucia. Jej samoświadomość, kim jest, wspiera pewność emocji."       Czy Hanna wypełni swój obowiązek, swój "tikun"? Czy odnajdzie boską moc w popiołach i skorupach, by naprawić świat?

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2014-04-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, powieści,
Niezwykle wciągająca opowieść o pewnym małżeństwie, dla którego czas się zatrzymał w dniu śmierci ich syna. Każde z nich radzi sobie po swojemu, ale już chyba nie radzą sobie wspólnie. Mąż prowadzi podwójne życie, ale czy rzeczywiście jest nieuczciwy? I kogo tak naprawdę oszukuje? W książce jak w życiu nie mam łatwych odpowiedzi. I choć w centrum stoi mężczyzna to tak naprawdę historia pokazuje siłę kobiet, ile są w stanie wycierpieć dla miłości i jak dalece potrafią schować dumę do kieszeni gdy sprawa jest ważna. Niezwykle zaskakujące zakończenie! Polecam!
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-03-03, Ocena: 3, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Trochę czegoś innego spodziewałam się po tej książce więc stąd tylko taka ocena. Pomysł ciekawy, ale styl pisania w niektórych momentach nie do "przełknięcia".
Avatar użytkownika - Leopolda
Leopolda
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 2, Przeczytałam,
Jestem zniesmaczona. To wulgarna i pornograficzna literatura
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-09-28, Ocena: 3, Przeczytałam,
Moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Gretkowskiej. Niestety, nie przekonała mnie. Może jeszcze kiedyś sięgnę po jedną z jej książek... ale bez przekonania.
Avatar użytkownika - annaart
annaart
Przeczytane:2013-10-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Na linii świata
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Na linii świata

Natasza, studentka psychologii, dorabia, rozbierając się na seksczacie. Jeden z klientów – genialny programista z Doliny Krzemowej –...

Trans
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Trans

Współczesna powieść obyczajowa. Małżeństwo młodej emigrantki w Paryżu okazuje się dramatyczną porażką. Po rozstaniu z mężem poznaje słynnego reżysera...