Anna In w grobowcach świata

Ocena: 4.53 (15 głosów)
Inne wydania:

Jeden z najstarszych mitów w historii ludzkości we współczesnej odsłonie. Ponadczasowa, metafizyczna i zarazem głęboko ludzka powieść, którą Olga Tokarczuk uważa za bodaj najważniejszą w swojej twórczości.

,,Tokarczuk, ożywiając mit, projektuje wizję współczesnego umierającego świata, zagubionego w mirażach autofikcji, który może ocalić jedynie moc autentycznej opowieści". ,,LE SOIR"

,,Olga Tokarczuk wraca do czasów, kiedy opowieści snuli wizjonerzy i szamani, kiedy nie generowali ich scenarzyści z Hollywood czy twórcy gier komputerowych, a prawdziwi mistrzowie sztuki gawędy. Dlatego tak fascynuje i dlatego tak wgryza się w pamięć ostatnich czytelników w posttekstowym świecie". ,,SME"

,,Gdyby w naszych czasach książki mogły wywoływać rewolucje, nazwałbym powieść Olgi Tokarczuk książką rewolucyjną. Olga Tokarczuk na tę jedną książkę wymyśliła gatunek, język i zupełnie nowy sposób mówienia. I osiągnęła niebywały rezultat. W języku polskim zadźwięczała nuta tak czysta, że dech w piersiach zapiera. Tak brzmi wielka literatura". PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI

Informacje dodatkowe o Anna In w grobowcach świata:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-10-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308073018
Liczba stron: 196

Tagi: Polska

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Anna In w grobowcach świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Anna In w grobowcach świata - opinie o książce

Czy starożytny mit może być aktualny? Czy możemy my, ludzie współcześni, tak zaplątani w technologię, że nie wyobrażamy sobie bez niej życia, czegoś się nauczyć od sumeryjskiej bogini? Oczywiście. Czytając tę książkę, tę opowieść, absolutnie nie myślałam, że jest to uwspółcześniona wersja pewnego mitu. Bo wszystko jest tu jak najbardziej współczesne - a nawet z elementami sf. Anna In to bogini, dobra pani, która z miłością rządzi miastem. Jest skondensowaną witalnością, pod jej dotykiem ożywają nawet przedmioty, jak chociażby łaszcząca się do jej nóg walizka. Ma ona wszystko: piękne mieszkanie, kochających ją ludzi, męża - Ogrodnika. Czemu więc czuje niepokój, czemu we śnie widzi swoją bliźniaczą siostrę, która jest władczynią podziemia, władczynią śmierci? I dlaczego postanawia zejść do grobowców, po co chce się ze swą siostrą zobaczyć? Jednak nikt nie potrafi Inanny od tego pomysłu odwieżć - ani jej matka, ani tym bardziej przyjaciółka Inanny, Nina Szubur. To właśnie Nina Szubur towarzyszy Annie In w jej podróży do podziemi, i to właśnie ona będzie szukać ratunku dla swej pani, gdy ta jednak z podziemnej krainy nie wróci. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Anna In też się o tym przekonała. Wszyscy ją kochali - póki ta miłość, ta przyjaźń nie wymagała poświęcenia. Tym bardziej poświęcenia życia. Inanna może wyjść z podziemia, może zmartwychwstać, pod warunkiem, że ktoś inny, za Annę In, umrze. W podziemiach rachunki muszą się zgadzać. Na znajomych i przyjaciół Inanny pada blady strach. Inanna postanawia, że w jej zastępstwie do grobowców pójdzie jej mąż (były mąż?) Ogrodnik. Minęły tysiąclecia od powstania pierwszego zapisu tego sumeryjskiego mitu. Zrobiliśmy - jako cywilizajca- ogromy postęp. Jednak niektóre problemy, uczucia wclae się nie zmieniły. Nadal jesteśmy kruchymi istotami, które boją się śmierci, są bezradne wobec niej. Co z tego, że mamy komputery, zaawansowane technologie - skoro i tak nie wiemy, co jest po drugiej stronie, zupełnie tak samo jak starożytne ludy. Mój ulubiony fragment książki to wędrówka Niny Szubur do Ninmy, matki Anny In. O ile wizja miasta wielopiętrowego, połączonego systemem wind jest dość przerażająca, to otaczające miasto szklarnie - już nie. Ninma zajmuje się tym, co najważniejsze: uprawia rośliny. I nie tylko rośliny. Urzekająca jest wizja sadzonek ludzi, ludzi spokojnych, wolnych, niezależnych i po prostu dobrych. Ninma wysadza ich za miastem, wypuszcza ich na wolność - w tajemnicy przez ojcami. To w tych nowych ludziach Ninma upatruje zmiany na lepsze. Okazuje się, że niektóre motywy przewijają się w różnych mitologiach, są tez obecne w religiach (chociażby zmartwychwstanie po 3 dniach - brzmi znajomo, czyż nie?) Gdybym chciała się dopatrywać idei feministycznych w tej książce, to wskazałabym na Ninmę i jej niezgodę na zastany porządek świata, na to, że ma odwagę buntować się i wręcz grozi bogom - ojcom.
Link do opinii
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2020-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jak na pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk... Jestem zaintrygowana. Słyszałam wiele, że to bardzo specyficzna autorka, że nie wszystkim będą się jej książki podobać... I w sumie to fakt, styl Tokarczuk jest specyficzny, ale właśnie też intrygujący. Świat "Anny In" mimo, że jest światem reinterpretacji mitu, jest całkowicie oryginalny (wiem, paradoks). Specyficzne połączenie elementów archaicznych i futurystycznych potęguje wrażenie ponadczasowości i ponadkulturowości. Fabularnie toto wprawdzie nie porywa, zwłaszcza jak zna się oryginalny mit, ale za to nadrabia klimatem. Jest to zdecydowanie utwór godny polecenia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewaki
ewaki
Przeczytane:2020-05-13, Ocena: 5, Przeczytałem,

Anna In schodzi na sam dół i wchodzi do świata umarłych. Towarzyszy jej przyjaciółka, Nina Szubur, która czeka przed bramą. Gdy po trzech dniach Anna In nie wraca, Nina szuka dla niej ratunku. Owiedza ojców i kochanków Anny In, ale nikt nie chce jej pomóc. Dopiero groźba pomaga. 

Piękna historia i wspaniale napisana. 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - AniaHa
AniaHa
Przeczytane:2020-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Inspirowana legendą o sumeryjskiej boginni, co od początku można wyczuć. Zupełnie inna od wcześniej przeczytanego przeze mnie Domu Dziennego, który jest bardzo blisko natury i rzeczywistości. Dobrze się czytało, ale nie mój klimat.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2022-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Prawiek i inne czasy
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Prawiek i inne czasy

Nowe wydanie. "Prawiek jest jedną z najambitniejszych powieści, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Gdyby więc zasługi mierzyć ambicjami, byłaby ta powieść...

Podróż ludzi Księgi
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Podróż ludzi Księgi

Debiutancka powieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera Przeszło 25 lat po premierze ponownie w księgarniach Tak swoją literacką podróż...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy