Apteka w getcie krakowskim

Nowe wydanie. Wspomnienia Tadeusza Pankiewicza są jednym z najważniejszych świadectw dziejów Żydów krakowskich, a zwłaszcza ich tragicznego końca. Tadeusz Pankiewicz żył w latach 1908 - 1993. W czasie okupacji hitlerowskiej uczynił ze swojej apteki na terenie getta krakowskiego azyl - pod względem symbolicznym i praktycznym. W niej spotykali się oprawcy i ofiary. Dzięki zbiegowi okoliczności Pankiewicz mógł stać się bacznym obserwatorem wydarzeń w getcie.

Informacje dodatkowe o Apteka w getcie krakowskim:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-08-04071-3

Kup książkę Apteka w getcie krakowskim

W chwili utworzenia "dzielnicy żydowskiej" stałem się nieoczekiwanie jej mieszkańcem, jako właściciel apteki "Pod Orłem" przy placu Zgody 18.

Apteka w getcie krakowskim - opinie o książce

Po zwiedzeniu Apteki "Pod Orłem" w Krakowie i kupieniu książki pana Tadeusza Pankiewicza, przeczytałam przejmującą relację ówczesnego naocznego świadka getta krakowskiego. Autor odtworzył najważniejsze wydarzenia, jak zamknięcie dzielnicy żydowskiej, wysiedlanie Żydów, liczne upokorzenia, bicia, zabójstwa kobiet, mężczyzn i dzieci....
To wszystko niestety miało miejsce.

Trzeba jeszcze dodać, że pan Tadeusz przez cały okres okupacji pomagał Żydom i ich rodzinom w ukrywaniu się, dostarczał leki, listy itp. Za co został odznaczony 10 lutego 1983 roku medalem ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za pomoc i ratowanie Żydów w okresie II Wojny Światowej.

Polecam odwiedzić Muzeum Pamięci "Apteka Pod Orłem" oraz przeczytać to jedno z najważniejszych świadectw dziejów Żydów krakowskich.

"Wielu jest ludzi, którzy byli świadkami najbardziej makabrycznych scen, wielu, którzy przeżyli rzeczy potworne, ale chyba niewielu, którzy podobne odnieśli wrażenie jak ja nowego dnia, bezpośrednio po wysiedleniu, idąc wymarłymi, pełnymi trupów i zastygłej krwi ulicami byłego getta."

Avatar użytkownika - Aniuta
Aniuta
Przeczytane:2019-05-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2019,
The Krakow Ghetto Pharmacy
Tadeusz Pankiewicz0
Okładka ksiązki - The Krakow Ghetto Pharmacy

Historia krakowskiego getta opowiedziana przez polskiego aptekarza Tadeusz Pankiewicz patrząc na rozgrywającą się pod oknami apteki tragedię krakowskich...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;