Arab przyszłości 6. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1994-2011)

Ocena: 5 (3 głosów)

„Arab przyszłości” to rozpisana na sześć tomów autobiograficzna historia Riada Sattoufa, który swoje dzieciństwo spędził pomiędzy Libią, Syrią i Francją. Życie w ubogiej arabskiej wiosce, nauka w tamtejszej szkole i zachowanie coraz bardziej radykalizujacego się ojca kontrastują tu z liberalnym gimnazjum w Rennes i patchworkową francuską rodziną.

W zwieńczeniu swojego dzieła autor z jednej strony ukazuje finał trwającego wiele lat rodzinnego dramatu, a z drugiej przygląda się studenckim czasom, kiedy próbował odnaleźć swoją życiową ścieżkę i zrozumieć, kim naprawdę jest.

Ten kipiący życiem i niestroniący od czarnego humoru komiks to popis niesamowitego talentu Riada Sattoufa i dzieło, które już dziś porównuje się do „Mausa” Arta Spiegelmana i „Persepolis” Marjane Satrapi.

Informacje dodatkowe o Arab przyszłości 6. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1994-2011):

Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2023-11-15
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788367360579
Liczba stron: 178

więcej

Kup książkę Arab przyszłości 6. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1994-2011)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Arab przyszłości 6. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1994-2011) - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2024-01-29, Ocena: 6, Przeczytałem,

POPKulturowy Kociołek:
Szósta i ostatnia odsłona serii przybliża nam lata 1994-2011. Centrum jego rodzinnego życia ciągle stanowi porwany przez ojca brat, który przebywa w Syrii. Jego matka jest gotowa na wszystko, aby odzyskać syna, co niestety wiąże się również z korzystania z usług oszustów. Okres nastoletni i moment wkraczania w wiek dorosły jest więc naznaczony wyrazistymi emocjami. Sprawia to, że życie autora i jego problemy różnią się od doznań i kłopotów jego rówieśników.

Bardzo ważnym elementem dzieła jest również wspomniany ojciec. Nawet jeśli nie występuje on fizycznie w życiu bohatera, to nadal ma na niego jakiś pośredni wpływ. Riad doskonale sobie z tego zdaje sprawę i stara się wyrwać z okowów przeszłości, stając się niezależnym. Autor na kolejnych stronach pokazuje więc nam ciężką drogę, jaką musiał przejść, pragnąc osiągnąć zamierzony cel. Wszystkie te doświadczenia ukształtowały zaś jego światopogląd i zmysł artystyczny.

Z kolejnymi przeczytanymi fragmentami komiksu narracja staje się coraz płynniejsza i mniej kontemplacyjna. Nie oznacza to jednak, że wyzbywa się ona swojej emocjonalnej otoczki. Ta towarzyszy czytelnikowi do samego końca prowadząc go w stronę idealnego wręcz zakończenia historii.....

Link do opinii
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2023-12-17,

  Śmiech i łzy... - te dwa słowa oddają w najlepszy sposób wymowę znakomitego, komiksowego albumu „Arab przyszłości. Tom 6. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1994-2011)”, będącego zarazem ostatnią odsłoną biograficznej opowieści Riada Sattoufa. Z jednej strony jest to bowiem wciąż znakomita komedia, która za pomocą lekkiej karykatury oddaje codzienność życia młodego człowieka o arabskich korzeniach we współczesnej Francji..., zaś z drugiej poruszający dramat, który w tym tomie wydaje się być w mej ocenie ważniejszym. Tytuł ten ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu.

 Riad dorasta, zmagając się z problemami nastoletniego życia, tęskniąc za uprowadzonym przez ojca do Syrii bratem, nie przestając marzyć o karierze twórcy komiksów. Rozpoczęcie studiów, próba uniknięcia przymusowej służby wojskowej, poznanie smaku pierwszej miłości, mniejsze i większe zawodowe sukcesy, nie najłatwiejsze rodzinne relacje oraz żegnanie najbliższych... - to tylko kolejne z wydarzeń w życiu głównego bohatera, które z jednej strony są tak bardzo bliskie i znane każdemu z nas, ale z drugiej też i wyjątkowe...

 Autor wieńczy tym albumem swoją znakomitą, zawsze inteligentnie podaną, jakże fascynującą relację o sobie, swojej rodzinie oraz życiu w cieniu ojca, który nawet z dalekiej Syrii wciąż nie pozwala mu być tym, kim pragnie. I jest to pożegnanie przedziwne, gdyż nacechowane smutkiem, żalem, łzami..., ale też i jednocześnie powiewem wielkiego optymizmu, gdy oto Riad osiąga zawodowy sukces, gdy wyzwala się z demonów przeszłości i gdy zaczyna nowe, już nie będące naszym udziałem, dorosłe życie. Słodko-gorzki smak...

 I mamy tu tradycyjnie chronologiczną relację obejmującą kolejnych kilkanaście lat z życia głównego bohatera, który dorasta, dojrzewa, poznaje smak innego, trudniejszego życia. Nauka, praca nad komiksami, nawiązanie nowej formy kontaktu z bratem w Syrii, czy też obserwowanie postępujących chorób u dziadków... - to proza tej relacji, w której znalazło się także miejsce na ukazanie politycznych przemian we Francji i na Bliskim Wschodzie, na spojrzenie na francuski rynek komiksu z jego największymi twórcami wymienionymi z imienia i nazwiska, czy też choćby na psychoanalizę Riada, która koniec końców okaże się niezbędną, by mógł on cieszyć się zwyczajnym życiem. To mądra, znakomicie uporządkowana i zawsze przewrotnie zaskakująca historia, przy której naprzemiennie śmiejemy się i ronimy łzy.

 Główny bohater, Riad... - to już nasz dobry kumpel, wierny towarzysz, być może nawet przyjaciel, którego lubimy, cenimy i któremu życzymy jak najlepiej. I naprawdę fascynującym jest to, że przez te wszystkie lata dzieliliśmy z nim dole i niedole, odkrywaliśmy jego tożsamość, staraliśmy odnaleźć się w tej przedziwnej, rodzinnej, patchworkowej sytuacji, w której tak naprawdę nic nie było takim, jak być powinno. I pięknym jest to, że możemy pożegnać go dziś - bohatera komiksu, ale też i powitać jako autora tej serii, którego poznaliśmy przez ten czas równie dobrze.

 Znakomitą jest sceneria tej historii, które przedstawia nam przełom stuleci we Francji, ukazuje zachodzące przemiany na gruncie polityki, społecznego życia, czy też nawet mód i obyczajów. To bardzo realistyczny świat, który mimo groteski, karykatury i żartu wciąż pozostaje dla nas niezwykle prawdziwym, szczerym, bliskim naszym polskim wspomnieniom sprzed kilkunastu lat. I to też wydaje się być jedną z największych wartości tej komiksowej serii - spojrzenie satyrycznym okiem na życie człowieka, które czasami rozbawia, innym razem smuci, a niekiedy też i przeraża.

 Ilustracyjnie jest dokładnie tak, jak moglibyśmy się tego spodziewać i zarazem oczekiwać po tak długim spotkaniu z tym cyklem. To proste, poprowadzone bardzo lekką kreską, przesycone karykaturalnym humorem rysunki, które nie są być może najpiękniejsze, ale za to idealnie pasują do tej zabawnej i zarazem jakże gorzkiej opowieści. Tradycyjnie też wypełniają je cztery kolory - biel, czerń, czerwień i mocny odcień błękitu, które również wydają się być tu idealnymi do tego, by oddać zawarte w tej historii emocje.

 Jak już wspominałam na wstępie, śmiech i łzy towarzyszą nam podczas tej lektury - przynajmniej tak miała się rzecz w moim przypadku. Śmiech z dowcipów na polu dialogów i rysunków oraz wszystkiego tego, co dobrego spotyka głównego bohatera. Łzy zaś płyną z zawartej tu prawdy o niecierpliwości upływającego czasu, naturalnym odchodzeniu bliskich i niesprawiedliwości życia, które nie uznaje żadnego „ale”. Niemniej ten uczuciowy rollercoaster sprawia, że czerpiemy z tego spotkania wielką przyjemność, gdy oto doświadczamy tu czegoś pięknego, ważnego, wielkiego.

 Słowem podsumowania – komiks pt. „Arab przyszłości. Tom 6. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1994-2011)”, to piękne, poruszające i w mej ocenie ze wszech miar udane pożegnanie z tą serią. To również pożegnanie dające nadzieję, że pozostawiamy naszego bohatera w dobrym momencie jego życia, który otwiera mu drogę do szczęśliwej, spełnionej zawodowej, zdecydowaniem bardziej normalnej przyszłości. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-11-25, Ocena: 5, Przeczytałem,

ARAB ROZDARTY

 

,,Arab Przyszłości", tom ostatni. Wielki finał. Aż żal, bo ta seria jest tak genialna, jak przerażająca i będzie nam brakować (mi na pewno!) takich wrażeń, jak te, które za każdym razem czekały tu na nas. Bo od pierwszej strony pierwszego tomu, do ostatniej tego szóstego, finałowego, ta seria to wielkie przeżycie właśnie. Coś, co się czuje, co wnika do serca, zostaje w umyśle i działa. Po prostu sto siedemdziesiąt stron komiksu z wysokiej półki, jakże aktualnego w obecnych czasach.

 

Jest rok 1994. Riad dojrzewa, ale jego życie nie jest wcale mniej rozdarte, niż dotychczas. A może nawet rozdarte jest jeszcze bardziej. W chwili, gdy zaczyna się ta część jego losów, nadal mieszka w Rennes z matką i bratem. I nadal jego najmłodszy brat znajduje się w rękach ojca, który porwał chłopaka i wywiózł go do Syrii. Ale ojciec niespodziewanie wraca, znów chce robić swoje, rodzina znów jest zagrożona, a kiedy jego plan nie wypala, zobowiązuje się przywieźć uprowadzone dziecko, ale, jak to w jego przypadku bywa, na obietnicach się kończy...

A Riad dorasta. Wsiąka w gry, które pozwalają mu oderwać się od codzienności. Marzy o dziewczynach. Odkrywa filmy pornograficzne i zmienia się, dojrzewa, aż...

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2023/11/arab-przyszosci-6-dziecinstwo-na.html

Link do opinii
Inne książki autora
Arab przyszłości tom 5. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1992-1994)
Sattouf Riad0
Okładka ksiązki - Arab przyszłości tom 5. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1992-1994)

„Arab przyszłości” to rozpisana na sześć tomów autobiograficzna historia Riada Sattoufa, który swoje dzieciństwo spędził pomiędzy Libią, Syrią...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy