Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy

Czym zajmuje się archeolog? Czy cały czas kopie dziury w ziemi? Ogląda starożytne kości? Skleja potłuczone naczynia? A może szuka skarbów?

Przede wszystkim archeolog próbuje ustalić, jacy byli ludzie w przeszłości, i przeniknąć ich tajemnice. Jest niczym detektyw na miejscu zbrodni. Tylko że badane przez niego ślady pozostawiono setki, tysiące albo dziesiątki tysięcy lat temu!

Z tej książki dowiesz się, czy Herod był złym królem, czy klątwa Tutanchamona kogoś zabiła, czy Atlantyda naprawdę istniała, dlaczego starożytna Wikipedia znajdowała się w Niniwie, do czego służyła terakotowa armia i jak odkryto zwoje znad Morza Martwego. Zrozumiesz też, czemu stare skorupy są dla uczonych cenniejsze niż złoto, przekonasz się, jak natrafić na mumię podczas górskiej wycieczki, i odkryjesz, co trzeba zrobić, by zostać archeologiem (a zwłaszcza: czego nie robić!).

Marta Guzowska jest pisarką. Niewykluczone, że znasz jej książki o detektywach z Tajemniczej 5. Możesz jednak nie wiedzieć, że Marta Guzowska jest także archeolożką, ma nawet doktorat, co oznacza, że długo uczyła się tego zawodu. Brała udział w wykopaliskach w wielu krajach Europy i Bliskiego Wschodu. W Halasmenos na Krecie przeżyła trzęsienie ziemi i odkopywała wioskę zniszczoną przed ponad trzema tysiącami lat przez ten sam żywioł. Boso - żeby nie zgnieść butami żadnej zabytkowej skorupy - wydobywała potłuczone figurki bogiń z zawalonej świątyni. W Turcji badała Troję, najsłynniejsze stanowisko archeologiczne świata. W Izraelu pracowała na cmentarzysku ze środkowej epoki brązu, a ponieważ w magazynach nie było miejsca, przez parę tygodni trzymała szkielety pod łóżkiem. I choć nigdy nie znalazła niczego zrobionego ze złota, to w Haus Bürgel w Niemczech, wraz z ekipą z Uniwersytetu Warszawskiego, natrafiła na skarb: aż sto kilkadziesiąt srebrnych monet! Jakiś rzymski żołnierz zgubił je przed wiekami na terenie łaźni legionowej.

Aha, i nie wykopała żadnego dinozaura! To oczywiście żart, a dlaczego? Dowiesz się z tej książki.

Joanna Czaplewska - projektantka graficzna i ilustratorka, asystentka na Wydziale Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za ilustracje do książki Elżbiety Pałasz ,,Trzy, dwa, raz, Günter Grass" otrzymała (wraz z Katją Widelską) wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Matka czterech skrzydłokwiatów i trzydziestu pięciu innych roślin doniczkowych, a także niestrudzona zbieraczka książek, głównie tych z obrazkami.

Informacje dodatkowe o Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2021-09-01

Kup książkę Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy

Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy - opinie o książce

Archeologia
Mumie, złoto i stare skorupy

Marta Guzowska, Joanna Czaplewska
@martaguzowska_pisarka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia

Zobaczcie jaka perełka. Przepiękna.
Dużo ciekawych informacji, które przydadzą się nie tylko młodemu czytelnikowi.

Z książki możemy dowiedzieć się czym zajmuje się archeolog? Czy cały czas kopie dziury w ziemi? Ogląda starożytne kości? Skleja potłuczone naczynia? A może szuka skarbów?
Archeolog próbuje ustalić, jacy byli ludzie w przeszłości, i przeniknąć ich tajemnice.

Z książki dowiemy się co trzeba zrobić, by zostać archeologiem, a może głównie czego należy nie robić.

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2023-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023, Dla dzieci,

Bardzo fajna książka wprowadzająca do archeologii najmłodszych. Zawiera sporo informacji dotyczących wielu różnorodnych kultur z dziejów ludzkości.

Zagadka nawiedzonej kamienicy. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Zagadka nawiedzonej kamienicy. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy

Drugi tom nowej serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5!   Anka, Piotrek i Jaga mieli dotąd wiele niesamowitych przygód (na przykład zaglądali...

Zagadka upiornego lasu. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Zagadka upiornego lasu. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy

Czwarty tom NOWEJ serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5!   Anka, Piotrek i Jaga mieli dotąd wiele niesamowitych przygód (na przykład szukali...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;