Ars Poetica

Debiutancki tomik poezji młodej szczecińskiej poetki - Anny Jakubczak. W książce spotykamy się z mieszanką liryki miłosnej, refleksyjnej z nutą filozofii, duchową, ale i tą poświęconej morzu. Tomik został wydany w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Tomik można nabyć u autorki - konto na portalu pod nickiem RattyAdalan.

Informacje dodatkowe o Ars Poetica:

Ars Poetica - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sumire
Sumire
Przeczytane:2014-11-30, Ocena: 1, Przeczytałam,
Typowe wierszyki, jakie piszą nastolatki. Brak większej wartości artystycznej, wydanie niezbyt profesjonalne. Żenujące jest to, że autorka sama wystawia oceny swoim książkom. Brak uczciwości wobec czytelnika przekreśla dla mnie tę autorkę w o wiele gorszy sposób niż mało wyrafinowane wiersze.
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-10-14, Przeczytałam, 52 książki 2015,

"tak szybko upływa życie
pomiędzy sekundami spadają
skrawki chwil
wpół zapisane".

Nie spodziewałam się po lekturze tego tomiku aż takiej różnorodności poetyckiej. Każdy jego kolejny rozdział był dla mnie coraz większym zaskoczeniem. Ależ to była przyjemna i refleksyjna podróż po meandrach ludzkiego umysłu. Dzięki takim tomikom utwierdzam się jedynie w przekonaniu, że mogłabym naprawdę dużo stracić, gdybym nie czytała poezji.

Anna Jakubczak to urodzona w 1994 r. w Szczecinie, poetka, blogerka i współzałożycielka artystycznej grupy Nowy Akord. Obecnie studentka, współpracuje ze Związkiem Literatów Polskich, swoje wiersze i fragmenty prozy publikuje na portalach literackich. Kilka liryk poetki zostało opublikowanych w trzech amerykańskich antologiach. Jej zainteresowania skupiają się na filozofii, literaturze, psychologii i muzyce.

"Ars Poetica" to zbiór wierszy pogrupowanych w dziewięciu tematycznych działach. Znajdziecie w nich wiersze o morzu, o odrodzeniu, o liryce, a także o rodzinie i o zadumie. Tomik zawiera w sobie łącznie kilkadziesiąt liryk.

Debiutancki tomik Anny Jakubczak został wydany w 2013 r., w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Po przeczytaniu wszystkich wierszy od razu rzuca się w oczy powiązanie ich tematyki z zainteresowaniami poetki. Liryki zawarte w zbiorze dotykają bowiem na wskroś filozofii, muzyki, czy też duchowości. To wiersze niezbyt obszerne, ale zawierające w swojej budowie sporo słów, które jak daje się wyczuć, tworzenie przychodzi autorce dość lekko. To liryki, które zmuszają do chwilowej refleksji w zakresie wielu tematów i co najważniejsze - wiersze, do których można wracać wielokrotnie.

W całym zbiorze moją szczególną uwagę zwróciły trzy utwory. “W odpowiedzi” dedykowany Małgorzacie Hillar, będący swoistą analizą kondycji mentalnej ludzi XXI wieku. Dość obszerny, niosący ze sobą wiele przemyśleń. “Płótno”, czyli wiersz o sztuce pisania, sztuce tworzenia i bawienia się słowem. “Sakura” to niezwykle wymowny wiersz, o tym, co powinna oznaczać kobiecość i jak ją pielęgnować.

Warto także wspomnieć o wierszach, które Anna Jakubczak dedykowała swoim ulubionym literatom – Halinie Poświatowskiej, Wisławie Szymborskiej, czy też Kazimierzowi Tetmajerowi. W tej grupie moją szczególną uwagę zwrócił wiersz pt. “Halinie Poświatowskiej" wyrażający swoistą tęsknotę i żal, które bardzo mocno trafiają do serca.

"Ars Poetica" to niezwykle udany zbiór liryk młodej poetki u której widać wielką wrażliwość i zrozumienie świata. Myślę, że będę jeszcze do tego tomiku wracać nie raz w swojej poetyckiej wędrówce.

"jeszcze nie czas
by zarzucić kotwicę".