Będę tobą

Błyskotliwa mieszanka powieści obyczajowej, psychologicznej i rozpalonego kalifornijskim słońcem thrillera.

Sam jest trzeźwa od roku, to znaczy odkąd ostatni raz rozmawiała ze swoją bliźniaczką Elli. W dzieciństwie były praktycznie nierozłączne, ale kiedy odkryło je Hollywood i stały się nastoletnimi gwiazdami telewizji, ich niezwykła więź pękła. Ostatecznie Elli wybrała spokojne życie żony prawnika, a Sam spróbowała kariery dorosłej aktorki - tylko po to, by popaść w uzależnienie od narkotyków i alkoholu.

Jednak pewnego dnia Elli nagle znika, zostawiając pod opieką Sam dopiero co adoptowaną córeczkę. Trop wiedzie do podejrzanej organizacji coachingowej, na której czele stoi tajemnicza dr Cindy... Żeby dowiedzieć się, co stało się z siostrą, Sam będzie musiała zagrać swoją ostatnią, być może najważniejszą rolę - przyjąć tożsamość zaginionej Elli. W ich poplątanym życiu robiła to już wiele razy i zwykle z katastrofalnym skutkiem. Ale tym razem stawka jest nieporównanie wyższa...

W swojej najnowszej powieści Janelle Brown, autorka doskonałej ,,Oszustki", znów balansuje na granicy thrillera i pełnej suspensu powieści obyczajowej w stylu ,,Wielkich kłamstewek". Tym razem na celownik bierze dziecięcy show-biznes, toksyczną kulturę wellness i siostrzaną więź, która może nadawać życiu sens albo je zniszczyć.

JANELLE BROWN jest autorką świetnie przyjętego thrillera ,,Oszustka" oraz innych bestsellerów ,,New York Timesa": ,,Nie mam nastroju na miłość", ,,Watch Me Disappear" i ,,This Is Where We Live"* . Jest nie tylko pisarką, lecz także eseistką i dziennikarką; jej teksty były publikowane m.in. na
łamach: ,,New York Timesa", ,,Vogue'a", ,,Elle", ,,Wired", ,,Self", ,,Los Angeles Timesa". Pochodzi z San Francisco, choć na co dzień mieszka w Los Angeles, z mężem Gregiem i dwójką dzieci.

Informacje dodatkowe o Będę tobą:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2022-09-28
Tytuł oryginału: I'll be you

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Będę tobą

Ona była nią, ja byłam mną: ot, dwa odrębne byty. Jednak miejscami nakładałyśmy się na siebie, a dzieląca nas granica stawała się niewyraźna. Lubiłam taki układ. Mogłam być całkiem odrębną, wyjątkową osobą, pozostając jednocześnie częścią n a s. Już nigdy nie musiałam być sama.

Kiedyś stanowiłyśmy jedność. Ja byłam nią, a ona mną. Trwałyśmy zawieszone w macicy naszej matki, a potem nagle rozdzieliłyśmy się na dwa życia - nowe, choć identyczne w każdym szczególe.

Będę tobą - opinie o książce

Kolejna z zaległości za mną. Nie znałam wcześniej, twórczości Autorki, więc tym bardziej ucieszyłam się na możliwość poznania nieznanej mi dotąd Pisarki. O czym jest ta lektura i jakie są moje wrażenia po jej przeczytaniu? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

Akcja dzieje się na terenie Santa Barbary i Los Angeles. Dwie siostry bliźniaczki - Ellie i Sam Logan, już od najmłodszych lat były sławnymi aktorkami dziecięcymi. Wtedy też łącząca je więź stopniowo zaczęła się psuć. Wszystko diametralnie się zmieniło, gdy Ellie postanowiła zerwać z karierą aktorską. Ustatkowała się, została stateczną żoną prawnika i wreszcie odżyła. Czuła się wreszcie sobą i odpowiadał jej los, jaki sama sobie wybrała. Sam natomiast postanowiła dalej rozwijać swoją karierę aktorską w Hollywood. Jednak nikt już nie był zainteresowany jedną z bliźniaczek. Dziewczyna popadając w coraz większy marazm, wpadła w uzależnienie od narkotyków i alkoholu. I choć niejednokrotnie próbowała wyjść na prostą, bywając na odwykach, finalnie nigdy ich nie ukończyła. Zawsze kończyło się tak samo - urwany film i wymieszanie wszelkich możliwych używek.

Wszystko diametralnie się zmienia, gdy nagle okazuje się, że Ellie zniknęła. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pozostawia z bliskimi swoją dopiero co adoptowaną dwuletnią córeczkę Charlotte. Splot różnych wydarzeń sprawia, że dziewczynką zaczyna zajmować się Sam, która już od ponad roku jest trzeźwa. Mimo braku kontaktu z siostrą, bliźniaczka ma instynkt, że Ellie nie zniknęła przypadkowo. Gdy podejmuje własne śledztwo, okazuje się, że wszystkie tropy prowadzą do grupy samopomocowej o nazwie Gen Fem, której przewodzi tajemnicza dr Cindy Medina... . Aby dowiedzieć się, co się stało z Ellie, Sam musi zagrać swoją najtrudniejszą rolę. Musi się wcielić w swoją zaginioną siostrę... I choć wcześniej, robiła to już wielokrotnie, to obecnie stawka jest zdecydowanie większa.... Co odkryje Sam ? Czy uda jej się odnaleźć siostrę? Czy zamiana wyjdzie na jaw? Czy między siostrami może jeszcze zapanować zgoda i uczucie, jakie łączyło je w dzieciństwie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie właśnie podczas czytania.

Zacznę od tego, że ta powieść to połączenie obyczajówki z psychologią oraz z elementami thrillera. Poznajemy tutaj wiele trudnych tematów takich jak : handel komórkami jajowymi, uczestnictwo i przynależenie do sekty czy genetykę i łączące więzi rodzeństwo jednojajowe. Dowiadujemy się, jakie są blaski i cienie życia pod cudze dyktando, a także jak skrywane głęboko w nas pragnienia mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach decyzji... Przyznam się, że czytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem i z bardzo dużą uwagą śledziłam losy bohaterek. Zastanawiałam się, gdzie są granice i kiedy tak naprawdę okaże się, że zostały przekroczone... Polubiłam obie siostry i bardzo im obu kibicowałam by na nowo odnalazły siebie nazwazajem. Czy im się to udało? O tym musicie przekonać się sami ;)

Bardzo mi się podobała cała historia, jednak mam jedno ale. Mianowicie jestem rozczarowana finałem. Miałam nadzieję na więcej akcji i zaskoczeń. Tymczasem... się nie doczekałam. A szkoda. Po prostu zabrakło mi trochę emocji w tym zakończeniu i ciężko pogodzić mi się z tym, w jaki sposób Autorka zakończyła tę historię. Jest to jednak moja subiektywna ocena, a Wy po przeczytaniu książki możecie mieć całkowicie inne odczucia ;) Mi po prostu czegoś zabrakło, mimo że cała historia jest świetna. I to jest dla mnie minus, który sprawił że przyznaję 8 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów ;) Was natomiast serdecznie zachęcam do przeczytania lektury i do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami ;)

[Współpraca barterowa z Wydawnictwo AGORA oraz portalem Lubimyczytac.pl

"Będę tobą" to trzecia powieść Janelle Brown wydana w Polsce. O autorce zrobiło się głośno za sprawą "Oszustki" - dobrze przyjętego thrillera. Czy "Będę tobą" okaże się równie dobrą powieścią?
Sam i Elli to siostry bliźniaczki, które kiedyś łączyła niezwykła więź. Jednak, kiedy zostały nastoletnimi gwiazdami Hollywood ich relacje stopniowo się rozluźniały, aż stały się sobie całkowicie obce. Sam chciała kontynuować karierę aktorską, jednak popadła w uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Elli wybrała spokojne i ułożone  życie. Została żoną prawnika i założyła firmę florystyczną. Sytuacja między bliźniaczkami zmienia się, kiedy Elli nagle znika, a Sam musi zaopiekować się jej adoptowaną córeczką Charlotte.
Głównymi bohaterkami powieści są Sam i Elli. To siostry bliźniaczki, identyczne z wyglądu jednak pod względem charakteru zupełnie różne. W dzieciństwie często zamieniały się tożsamościami i udawały siebie nawzajem, rozumiały się bez słów. Z czasem odrębność ich charakterów doprowadziła do tego, że stały się sobie obce. Moim zdaniem wykreowanie tych postaci jest największą zaletą tej powieści. Autorka stworzyła bohaterki z krwi i kości, z wadami i zaletami, z dobrze rozbudowaną warstwą emocjonalną. Te emocje czuć na każdej stronie książki.
"Będę tobą" to połączenie powieści obyczajowej z thrillerem psychologicznym. Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Podzielona została na trzy części. Narratorem pierwszej części jest Sam. To od niej dowiadujemy się o przeszłości bliźniaczek, ich wzajemnej relacji i o tym jak się zmieniała na przestrzeni lat. Z perspektywy Sam poznajemy również bieżące wydarzenia. W drugiej części, z relacji Elli poznajemy jej życie i jej widzenia na relację z bliźniaczką. Ona również kontynuuje opowiadanie dalszej części historii. Ostatnia część to ponownie relacja Sam i jej perspektywa na teraźniejszość i przyszłość. Dzięki takiemu podziałowi powieści możemy lepiej wczuć się w emocje bohaterek, poznajemy je głębiej i lepiej rozumiemy motywy, które kierują ich działaniem.
Janelle Brown poruszyła w powieści bardzo ciekawy temat relacji i więzi bliźniaków. Pokazała, że dwie z wyglądu identyczne osoby mogą  być zupełnie różne, a te same wydarzenia oddziałują na nie zupełnie odmiennie, kształtując ich osobowość. Autorka porusza również temat dziecięcego show-biznesu. Na celownik bierze również przynależność do organizacji/sekt i metody ich oddziaływania na jednostkę. Tematy są ciekawe i uatrakcyjniają powieść.
"Będę tobą" Janelle Brown to warta polecenia pozycja. Jej atutem jest ciekawy temat dobrze skonstruowane kreacje głównych bohaterek. Książka potrafi zainteresować już od pierwszej strony, zaskoczyć i potrzymać nas w niepewności.

„Są w życiu chwile, gdy zderzamy się z czymś, co spycha nas na nową ścieżkę, z której nie ma powrotu.”

Ostatnio w czytanych przeze mnie powieściach często pojawia się motyw z bliźniakami, więc gdy w opisie książki „Będę tobą” przeczytałam, że bohaterkami są siostry bliźniaczki, byłam ciekawa tej historii spodziewając się historii podobnych do innych tego typu opowieści. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z moimi oczekiwaniami, ale zaliczam to na plus.

Samantha i Elli to siostry bliźniaczki, które na zewnątrz niewiele się od siebie różnią. Jednak to tylko pozory, bo charaktery są całkowicie przeciwstawne. Elli spokojna, słuchająca rodziców, spokojna i grzeczna. Sam zawsze miała swoje zdanie i robiła wszystko po swojemu, na przekór rodzicom, zwłaszcza matce. Jako dzieci zrobiły karierę w Hollywood, gdy pewnego dnia jedna z łowczyń talentów zwróciła na dziewczynki uwagę, gdy miały one po dziewięć lat. Wówczas łączyła je mocna, siostrzana więź, która z czasem zaczęła zanikać, a w dorosłym życiu całkowicie ich drogi się rozeszły. Elli postanowiła prowadzić uporządkowane życie wychodząc za prawnika specjalizującego się sprawach związanych z nieruchomościami. Razem z nim zamieszkała w pięknej rezydencji w stylu hiszpańskim położonej niedaleko plaży w Santa Barbara. Samantha pozostała w Hollywood, gdzie spędza samotne życie w niemal pustej kawalerce. Gdy ją poznajemy ma 32 lata i mija właśnie 378 dzień trzeźwości, gdyż ponad rok temu zmagała się z problemem alkoholowym. To wówczas kontakt z Elli całkowicie się urwał i Sam nie interesowało, co dzieje się u siostry i rodziców. Tego dnia, gdy wkraczamy w fabułę, dzwoni do niej ojciec , mówiąc że Elli kilka dni temu wyjechała do spa i jeszcze nie wróciła. Pozostawiła dopiero co adoptowaną córeczkę, Charlotte, więc dobrze by było, gdyby Sam przyjechała do Santa Barbara i pomogła matce w opiece nad dziewczynką.

„Identyczne dzieci wzbudzają fascynację, ale niezwykle rzadko uchodzą za prawdziwych ludzi.”

Autorka ujęła fabułę w ciekawej formie narracyjnej odbiegającej od standardowej, naprzemiennej opowieści prowadzonej przez bohaterki. Zastosowała relację pierwszoosobową, ale najpierw w osobnej części opowiada nam historię Sam, a potem Elli. Razem tworzą niesamowicie intrygującą opowieść o darach, jakie niesie ze sobą los, ale nie zawsze wszystko przebiega tak, jak sobie wymarzyliśmy. Wyobrażenia zderzają się brutalnie z rzeczywistością, która ujawnia swoje ciemniejszą stronę.

Wyłaniają się z niej dwa główne tematy. Jeden wiąże się z karierą dzieci w serialach i filmach. Często oglądamy różne tego typu produkcje, w których rodzą się młode talenty. Jednak tego rodzaju droga skrywa nie raz za sobą ciemniejsze zakątki, których jako widzowie nie dostrzegamy. Przykład dwóch sióstr w powieści „Będę tobą” uświadamia, ile wyrzeczeń wymaga tego rodzaju sława. Drugi porusza zagadnienie związane z tzw. grupami wsparcia lub coachingowymi, które mają na celu pomóc w pokonaniu problemów, i ułożeniu życia na nowo. Wśród wielu tego typu organizacji większość podchodzi profesjonalnie do swojej profesji działając uczciwie i skutecznie, ale zdarzają się takie, które mają charakter sekty.

Fabuła toczy się spokojnie, ale to nie oznacza nudy, gdyż jej wątki mają siłę przykuwania uwagi. Wszystko biegnie w stylu, który osobiście lubię, czyli pozornie poznajemy historię dwóch sióstr, ale do końca nie wiemy wszystkiego. Sekrety wyskakują niespodziewanie, pozostawiając nas w zdumieniu i z mnóstwem pytań. Wciąga powoli, ale skutecznie zadziwiając kolejnymi epizodami i nietuzinkową historię. Nie nazwałabym tej opowieści thrillerem, lecz raczej powieścią, w której połączone zostały elementy psychologiczne, obyczajowe z delikatnym thrillerem i suspensem. Czytałam ją z rosnącym zainteresowaniem, z bagażem emocji, lekkiego napięcia, mimo że początek był trochę nużący, ale w trakcie fabuła coraz bardziej staje się zagadkowa i zaskakująca.

Oto jedna z najszybciej przeczytanych przeze mnie książek! Trzeba przyznać, że wciąga i intryguje od pierwszych stron. Nie jest to arcydzieło, na pewno też nie pozostanie w mojej pamięci na długo, ale zapewni dobrą rozrywkę przez 1 lub 2 dni 😉

To opowieść o bliźniaczkach, które w dzieciństwie zaczynają karierę filmową, co, jak można się domyślać, wpłynie na ich późniejsze życie. Jest tu wszystko, co dobry thriller powinien posiadać – tajemnica, traumatyczna przeszłość, skomplikowane relacje rodzinne, wzajemne pretensje i nierozwiązane konflikty. Autorka sporo miejsca poświęca także temu, jak wygląda życie „gwiazd” w LA i Hollywood – trzeba przyznać, że to straszne wizje, ale, jak można przypuszczać, prawdziwe.

Jeśli szukacie czegoś, co wyciągnie Was z niemocy czytelniczej, co porwie od pierwszych stron – czytajcie „Będę tobą”! Dostaniecie kawał niezłej rozrywki, może trochę zbyt „amerykańskiej” , ale nie będziemy się czepiać.

Styl Janelle Brown spodobał mi się już w momencie, w którym miałam możliwość zapoznać się z jej pierwszą książką Oszustka: Kultura obrazkowa - XXI wiek – Instagram – tkanie kłamstw… (ankabook.blogspot.com) Według mnie Autorka wysoko ustawiła sobie poprzeczkę. Ciekawa więc byłam niezmiernie, czy jej najnowsza książka okaże się równie dobra.

Bliźniaczki Sam i Elli w dzieciństwie były ze sobą bardzo blisko. Nawet zamieniały się tożsamościami, mając z tego niezły ubaw. Gdy pewnego dnia odkryła je agentka Hollywood i zaczęły grać w filmach, ich więź powoli umierała, aż w końcu między nimi wyrósł mur. W dorosłym życiu nie utrzymywały ze sobą kontaktów od ponad roku, ale gdy do Sam zadzwonił ojciec i oznajmił, że potrzebują jej pomocy, bo Elli zniknęła bliźniaczka, nie wahała się ani chwili. Na miejscu zaczęła odkrywać wiele nieznanych, szokujących faktów z życia siostry.
Co takiego wydarzyło się przez rok?

W Oszustce Autorce udało się zgrabnie przemycić w fabule aktualne kwestie obdzierania się na własne życzenie z prywatności w mediach społecznościowych i niebezpieczeństw, które mogą się za tym kryć. Tym razem porusza inne ważne społecznie tematy takie jak alkoholizm, bezpłodność, dziecięcy show-biznes, potrzeba samoakceptacji i bycia w grupie, która niepostrzeżenie może związać nas ze sobą na całe życie. Historia uzmysławia nam, co znaczy siła manipulacji. Ukazuje niebezpieczne organizacje, które pod płaszczykiem niesienia pomocy i wsparcia cichaczem odetną nas od świata, zniszczą więzy rodzinne i dyskretnie, ale skutecznie odsuną nas od znajomych. W końcu jest to barwna historia o siostrzanych więziach, których siła może uskrzydlać lub zniszczyć.

Akcja rozkręcała się powoli, co lubię ze względu na większą możliwość wejścia w skórę bohaterów, współodczuwania ich emocji i spokojne, dogłębne zapoznane się z całym tłem obyczajowym, które składa się na fabułę. Najnowsza książka Janelle Brown to rewelacyjna mieszkanka wątków obyczajowych z rozwiniętymi aspektami psychologicznymi i elektryzującej sensacji. Historia przedstawiona jest z perspektywy obu bliźniaczek. Co z tego, że były prawie nie do odróżnienia skoro charakterem różniły się jak dzień i noc? Bardziej polubiłam i rozumiałam Sam, ale osobą, która mnie irytowała najbardziej to matka bliźniczek oraz psycholog Cindy Medina. Czytając zarówno relację Sam, jak i Ellie czułam dreszcze przebiegające po plecach. Ich historie były niesamowite, smutne, ale realne, pouczające i dające pole do rozważań.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję PRart Media oraz Wydawnictwu Agora.

Ja będę tobą, a ty mną … Spróbujemy się zabawić, tak jak za dawnych szkolnych czasów … Ale teraz jesteśmy dorosłe, wiele przeżyłyśmy, i czy tak przystoi się zabawiać? Można zaryzykować …

Bliźniaczki. Sam i Elli zawsze były razem, były z sobą bardzo zżyte, jak to często bywa w przypadku bliźniaczek. Będąc dziećmi zostały gwiazdami Hollywood, gościły często na ekranach. Ale właśnie rozwój tej kariery sprawił, że więź zaczęła się osłabiać i zaczęły się oddalać od siebie. Każda wybrała swoją drogę życiową. Elli została żoną prawnika, miała piękny dom i życie na luzie. Jednak do pełni szczęścia brakowało im potomstwa. Usilne starania nie przynosiły efektu. Sam została aktorką, i szybko popadła w uzależnienia od alkoholu i narkotyków. To siostra fundowała jej drogą terapię odwykową, która i tak nie przyniosła oczekiwanego efektu. Pewnego dnia Elli znika. Matka prosi Sam, aby pomogła jej zaopiekować się adoptowaną córką Elli. Kobieta przystaje na prośbę matki. Ale dłuższa nieobecność siostry wydaje jej się podejrzana. Sam zaczyna poszukiwania siostry i trop wiedzie do tajemniczej organizacji, na czele której stoi dr Cindy. Kim jest tajemnicza kobieta? Okazuje się, że ta organizacja zasługuje na miano sekty, a jej siostra wpadła w jej sidła. Tylko jak ją teraz z nich wydostać? Sam wpada na genialny pomysł i zabiera się za jego realizację. Jaki będzie efekt jej zamysłu, przekonajcie się sami … Nie bez znaczenia będzie fakt, że są bliźniaczkami …

Będę tobą to znakomity thriller psychologiczny, z rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Na tło pierwsze wysuwają się relacje między siostrami, naznaczone traumatyczną przeszłością i skażone toksycznymi relacjami. Ale to nadal są siostry. W dorosłym życiu mają okazję na otwartą i szczerą rozmowę, wylanie złości i bólu, tak skrzętnie skrywanych przez lata. To im było niezbędne, aby oczyścić relacje, aby zacząć na nowo budować siostrzaną, silną więź. Nie znały siebie, nie wiedziały, z jakimi problemami zmaga się ta druga. Nie interesowało to ich. Czy można aż tak bardzo być obojętnym na losy rodzeństwa? Każdemu należy się druga szansa, próba oczyszczenia i pokonania złych emocji. Siostry dostaną taką szansę i mam nadzieję, że potrafią ją skutecznie wykorzystać.

„Jak dla mnie Bóg nie jest siłą, która sprawia, że coś się dzieje. To siła, która pozwala ci żyć mimo wszelkich negatywnych wydarzeń. To synonim nadziei”.

To opowieść poruszając wiele istotnych tematów, które nam dzisiaj nie są obce, a wręcz są bardzo żywe. Adopcja dzieci, in vitro, bezpłodność, uzależnienie do narkotyków i alkoholu, mnożące się dziwne i niebezpieczne organizacje – sekty. W to wszystko doskonale się komponuje brak i zanik więzi rodzinnych, samotność, izolacja od bliskich, brak zrozumienia, kryzys tożsamości. W takich chwilach bardzo łatwo można paść ofiarą ludzi mających siłę i moc, którzy potrafią skutecznie omamić i zachęcić do lepszego życia, odwagi i samodzielności. Szczególnie w zwartej grupie, którą oni kierują, a z której wpływów trudno się później wyzwolić.

Pod płaszczykiem snutej opowieści autorka skłania nas do refleksji, chwili zadumy nad naszym życiem. Te mocne akcenty mają sprawić, że spojrzymy na swoje życie z boku i je ocenimy. Zastanowimy się, czy nie popełniamy błędów, przed którymi autorka nas delikatnie przestrzega, ale i stara się chronić.

Ciekawym i bardzo satysfakcjonującym zabiegiem jest przedstawienie fabuły z punktu widzenia bliźniaczek. Każda z nich dochodzi do głosu i daje nam spojrzenie ze swojego punktu widzenia. Dzięki temu możemy zrozumieć motywy postępowania każdej z nich. Wnikamy w ich psychikę, wewnętrzne zmagania i rozterki. Słyszymy ból, które jest w nich. I jest nam łatwiej.

Powieść ciekawa, emocjonująca z ogromnym potencjałem i szeroko rozbudowaną warstwą psychologiczną. Jej lektura dostarcza mnóstwo przeżyć i wzruszeń, które żyją w nas jeszcze po jej zakończeniu. Polecam, znakomita dawka emocji!

Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2022-10-22, Przeczytałem,

Bliźniaki - nierozerwalna więź czy walka o indywidualność?
Sam i Elli identyczne, piękne blondyneczki, wizualnie nie do odróżnienia, ale o całkiem odmiennych charakterach. Sam - błyskotliwa i marząca o życiu w blasku reflektorów, Elli - intelektualistka pragnąca spokojnego i rodzinnego życia. Gdy zostają zauważone na plaży przez agentkę filmową, kariera stoi przed nimi otworem, bo w branży filmowej bliźniaki to skarb. Sam jest w siódmym niebie, a Elli jak zwykle dostosowuje się do siostry. Dziewczynki są ze sobą bardzo blisko i znają się na wylot, toteż gdy Elli ma dość grania i chce odpocząć wystarczy jeden gest i Sam staje się Elli. Po osiągnięciu dorosłości Elli wycofuje się z branży. Sam pragnie kontynuować karierę, lecz Jej życie ciągnie się od imprezy do imprezy i od odwyku do odwyku, a Elli za każdym razem wyciąga do niej pomocną dłoń i ratuje z opresji. Co zatem wydarzyło się między siostrami? Co spowodowało że ich więź została zerwana, a Sam wreszcie udało się wytrzeźwieć? Gdy Elli podrzuca do rodziców swoja adoptowaną córkę i wyjeżdża do ośrodka SPA, a następnie znika, jej bliźniaczka wie, że musi za tym stać coś poważnego, czego inni nie widzą i tym razem to ona rusza na ratunek.
"Będę Tobą" to powieść obyczajowa z lekkimi naleciałościami thrillera i wątkiem psychologicznym. Ja wciągnęłam się w tę opowieść od pierwszych stron. Polecam.

Avatar użytkownika - zaczytanamargo
zaczytanamargo
Przeczytane:2022-10-23,

Czy posiadanie bliźniaka nie brzmi super? Odbicie samego siebie w drugiej osobie. Wiadomo charaktery bywają różne, ale dużo mówi się o wyjątkowej więzi między bliźniętami, o bratniej duszy, którą tak naprawdę każdy z nas chciałby mieć.
Elli i Sam właśnie dzięki temu, że są siostrami, a na dodatek bliźniaczkami zostają dziecięcymi, a później nastoletnimi gwiazdami w Hollywood. Jednak to tylko jedna z nich pragnie kariery, która da jej popularność. Druga wolałaby "zwyczajne" życie z dala odblasków fleszy. Przez niezgodność do tego, jak ma wyglądać ich przyszłość, niesamowita więź, która kiedyś dodawała im siły, teraz staje się coraz bardziej krucha. Po blisko 20 latach Sam kolejny raz wychodzi z nałogu alkoholowego i narkotykowego, a Elli znika pod pretekstem wyjazdu na kilkudniowy wypoczynek do spa. Okazuje się, że jedyną osobą, która może ją odnaleźć jest jej bliźniaczka.
"Będę tobą" to powieść obyczajowa z mocno zaakceptowanym wątkiem psychologicznym. Autorka tworząc bohaterki starała się przedstawić tą jakże niezwykłą więź, która tworzy się między ludźmi. Jednak ja to w życiu bywa, ta spójnia czasami nie wystarcza. Niewypowiedziane głośno żale, stawianie pragnień drugiej osoby na pierwszym miejscu, i zaczynają tworzyć się rysy... Rysy pogłębione przez chęć bycia odrębną jednostką, a nie częścią czegoś... "Kiedy byłam z siostrą, czułam, że nie jestem pełnoprawną osobą..." Brown świetnie pokazała, jak z uzależnienia emocjonalnego można łatwo popaść w inne, niestety dużo gorsze. A z drugiej strony ukazuje jak wyniszczająca może być zazdrość, o to czego ja nie mam, a przecież jesteśmy identyczne.
Autorka w niespieszny sposób wprowadza czytelnika w pokręcony, a momentami wręcz trudny świat. Pełen niezrozumiałych relacji międzyludzkich, ludzi których pomoc jest tylko pozornie dobra, a wszystko tak naprawdę zależy od tego jak postrzegamy samych siebie.

"Będę tobą" powieść obyczajowa, zahaczająca o literaturę psychologiczną.

Elli i Sam siostry bliźniaczki, których nikt nie potrafił odróżnić, a co niejednokrotnie wykorzystywały dla swoich potrzeb. Pewnego dnia, przez przypadek zostają gwiazdami telewizji, od tego momentu życie dziewczynek odmienia się całkowicie. Siostry wprowadzone w świat show-biznesu szybko zaskarbiły sobie sympatię widzów. Rozpoczyna się rosnąca popularność, życie w blasku fleszy, rozpoznawalność, ale też i zakulisowe rozgrywki.
Dzieci w show-biznesie, zabawa, spełnienie marzeń, czy brak dzieciństwa?

Autorka bardzo mocno skupia się nad fenomenem więzi między bliźniaczkami. Dwojaczki, które łączy wyjątkowo silna relacja, magiczna jedność, bo dziewczynki rozumiały się bez słów. To samo DNA, ta sama płeć, podobny wygląd, ten sam kolor włosów. Siostry które, choć wyglądały identycznie, to jednak różniły się od siebie. To nie jedno „podwójne” dziecko, ale dwie zupełnie osobne istoty. Z drugiej strony dwojaczki były od siebie uzależnione, były dla siebie wzajemnym wsparciem, ogromną siłą. Rozdzielone są słabe psychiczne, ulegają presji, w pojedynkę nie potrafią bronić się przed zagrożeniami współczesnego świata.

Pisarka porusza bardzo ważne tematy, z którymi spotykamy się każdego dnia. Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, czy innych używek, bezpłodność par, poznajemy także tajniki funkcjonowania sekty. Wspólnota, która odziera nas z zasobów materialnych, odcina od reszty świata, twierdząc, że tylko oni nas rozumieją.

Narracja dwuosobowa to Sam jako pierwsza relacjonuje nam wydarzenia obecne, ale też i z lat dzieciństwa, z planu filmowego, drugim opowiadaczem jest Elli. Siostry wpuszczają nas do swego osobistego świata. Dzielą się z nami swoimi emocjami, przeżyciami i doznaniami, jakie im towarzyszyły podczas poszczególnych etapów życia. To pozwala na większe zbliżenie się do bohaterek, zrozumienie ich tajemniczej i skomplikowanej psychiki.

Mistrzowska fabuła, która przenika w nas z taką siłą, że nic i nikt nie jest w stanie przerwać nam zgłębiania życia bohaterek. Polecam.

Czytanie powieści autorki, która tworzy w niej pełnego niepewności, a zarazem niebezpiecznych sytuacji bywa na ogół interesujące dla czytelnika ze względu na ujętą tematykę powiązaną z elementami psychologii oraz można, być w niej uważnym obserwatorem gdzie toczące się losy bohaterów są na przepaści, a jedynie siła ich przetrwania połączona jest w więzy rodzinne.

Zdecydowałam się poznać nieznaną mi wcześniej twórczość Pani Janelle Brown ze względu na to, jak odnajduje się w opisywanym tajemniczym i nieodgadniętym świecie, gdzie króluje wyłącznie sława, zazdrość, a może chęć pozyskania próżnej ważności zapominając przy tym o najważniejszych wartościach, jakim jest rodzina.

Głównymi bohaterkami w powieści pt. ''Będę tobą'' autorstwa Pani Janelle Brown są siostry bliźniaczki: Sam i Elli.

Losy sióstr bliźniaczek z początku toczą się wspólnie, bo łączą ich więzy nierozerwalności, wzajemnej miłości do siebie, pasji, przyjaźni, która jest wystawiona na próbę czasu i sprawdzenia, czy mimo pojawiających się na ich oddzielnej drodze życia z osobna połączą znów, a może oddalą.

W pierwszej części poznajemy, jak wyglądało na początku życie Sam, co robi, co czuje, czy jest zadowolona z dotychczasowego życia, kto ją wspiera, na kogo może liczyć w trudnych sytuacjach, kto do niej wyciąga pomocną dłoń, gdy tego potrzebuje. Jej życie nie zawsze bywało piękne, bo zasmakowała uzależnienia alkoholowego, narkotycznego, które obecnie jest popularne wśród współczesnego społeczeństwa, lecz nie każdemu udaje się z niego wyjść i żyć na nowo. Na Sam czeka tajemnicze wyzwanie, które połączone z nowym zadaniem do łatwych nie należy, ale za to podchodzi do tego z należytą determinacją, odwagą. Nie każdy od razu sprostałby tak trudnej misji, jak ona, praktycznie kontrolując, swoje działania pozwalając sobie na ich analizy. Podoba mi się jej podejście, bo z niego nie rezygnuje i nie poddaje się. Jedynie może zyskać. Lubi rozmowy z tatą. Z mamą nie zawsze miała dobry kontakt. Stara się być czujna w określaniu swoich emocji. Nie lubi kłamstw. Musi pokonać wiele przeszkód, przeżyć, aby przekonać się o tym, jak to jest, gdy pojawia się problem i czy umie poradzić sobie i czy jednak nie?

Urzekająca jest w tej powieści rola adoptowanej córki Elli -dwuletniej Charlotte.

II część przedstawia autorka życie Elli. Podobnie jak siostra opowiada, co czuła, przebywając w innym miejscu, otoczeniu, kto się przyczynił do tego, o dokonywanych niełatwych dla niej wyborach, o tęsknocie.

Można mieć niby wszystko, bogato żyć i nie martwić się właściwie o nic, żyć uczciwie, ale w momencie, gdy zabraknie poczucia bezpieczeństwa i miłości w rodzinie jest, tak jakby świat zatrzymał się i pojawiła się wokół niej bezradność.

Autorka pozwala na to, aby czytelnik mógł wychwycić z łatwością te cechy charakteru, które są pozytywne, jak i negatywne, a przy okazji może obserwować ich zachowania w każdej zaistniałej możliwej sytuacji i ocenić je.

W tym momencie uświadamiamy sobie jak ważne dla nas, abyśmy zwrócili uwagę, jaką rolę w naszym życiu rodzina, najbliżsi przyjaciele, czy są z nami na dobre i na złe, czy są tylko z nazwy, czy jedynie udają, aby nas wykorzystać do swoich planowanych zamierzeń, a my jesteśmy pionkami w tej niewiadomej i niebezpiecznej grze.

Książka ta składa się z 35 rozdziałów podzielonych na trzy części napisana językiem zrozumiałym.

Polecam przeczytać tę książkę.

Avatar użytkownika - Jeanette
Jeanette
Przeczytane:2022-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

Tytuł: „Będę Tobą”

Autor: Janelle Brown

Wydawnictwo: Agora

Data wydania: 28.09.2022

Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Tytuł oryginału: „I'll You”

Bliźnięta jednojajowe, szczególnie jednej płci od wieków fascynowały. Identyczne dwie dziewczynki. W dodatku ubiór, fryzura, mogą zmylić nawet członka rodziny. Identyczne, ale czy na pewno? Fizycznie tak, jednakże każda z nich ma swoją odrębną osobowość i charakter. Są zupełnie różne. Jak mówiła Sam: „od zawsze czułam się jak część większej całości, a nigdy jako pełnoprawna postać. Ludzie często gapią się na bliźnięta, ale ich tak naprawdę nie widzą. (…) Identyczne dzieci wzbudzają fascynację, ale niezwykle rzadko uchodzą za prawdziwych ludzi”. Doskonale zobrazowała to autorka Janelle Brown w swojej powieści „Będę Tobą”.

Opowieść mocno psychologiczna o magicznej więzi między siostrami. O intuicji, której głosu nie da się uciszyć w żaden sposób a podpowiada, że dzieje się coś złego twojej siostrze. Bardzo szczegółowo pokazane uzależnienie od narkotyków, alkoholu i leków i jego psychologiczne aspekty oraz ruchu AA w Stanach Zjednoczonych i drodze ku trzeźwości jednej z bliźniaczek, Sam. O współuzależnienie Elli, drugiej bliźniaczki, która tak bardzo chce wyrwać siostrę ze szponów nałogu a niestety tylko ją pogrąża. Opowieść o tym, że pustych wewnętrznych zbiorniczków braków z dzieciństwa, tutaj braku miłości ze strony rodziców, nieporadności matki i wycofanego ojca, nie da się niczym zastąpić. Ani alkoholem, ani przygodnym seksem ani miłością drugiej osoby: partnera czy męża, czy dziecka. Trzeba te pustki i braki samemu w sobie odnaleźć i zapełnić, przeważnie z pomocą psychoterapeuty. Ale i tutaj czyhają na nas niebezpieczeństwa w postaci niekompetentnych psychoterapeutów. Powieść traktuje również o sektach, i pseudo-psychoterapeutach, którzy wykorzystują swoją wiedzę i narzędzia nie do leczenia ludzi, a do ich manipulacji i okradania pacjentów z ich własnych pieniędzy. Powieść o trudzie wychowania dzieci, które pracują w show-biznesie, jak również o trudzie wychowania bliźniaczek jednojajowych, bo choć identyczne, są zupełnie różne osobowościowo. Jednocześnie Autorka daje nam nadzieję, że będąc już dorosłymi, mamy wpływ na własne życie i czasem warto przebaczyć rodzicom, by poprawić swój dobrostan psychiczny.

Janelle Brown porusza bardzo trudne tematy w umiejętny sposób z dużą dozą empatii. Zapewniając nam przy tym rollercoster emocji: od sympatii i miłości do bohaterek, po współczucie dla każdej z nich, czy wręcz nienawiść do ich rodziców i ludzi z sekty. Rzetelna wiedza psychologiczna, którą nam Autorka przekazuje zasługuje na nasze uznanie. Po lekturze tej książki czuję się utulona, zaopiekowana, zrozumiana. Janelle Brown ze swoim poetyckim językiem powieści trafia do mojej listy ulubionych pisarek.

Jest to zdecydowanie powieść obyczajowo-psychologiczna, powiedziałabym z elementami thrillera. Jest utrzymywane napięcie w sytuacji zaginięcia Elli, jak również i poszukiwaniach jej przez jej siostrę Sam.

Polecam każdemu do przeczytania. Rodzicom, by uświadomili sobie, że dzieci same się nie wychowają. Trzeba poświęcić im swój czas, uwagę i miłość, bez których ich prawidłowy rozwój psychiczny nie będzie możliwy. Wszystkim, by spojrzeli na alkohol, leki i narkotyki z innej perspektywy, tej uzależnionej bohaterki. Wszystkim, by spojrzeli na swoich rodziców z boku, z perspektywy dorosłego człowieka. Wychowali nas tak jak umieli, jaką mieli w tamtym okresie wiedzę oraz braki w wiedzy. Ale to my będąc dorosłymi, możemy pracować nad sobą i nasze schematy z dzieciństwa zmienić.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Agora.

" Będę tobą" Janelle Brown.
Książka zaliczana jest do thrillera chociaż ja uważa że jest to mieszanka thrillera i obyczajówki. Jest to pierwsza pozycja tej autorki którą miałam okazję przeczytać. Książka wciągnęła mnie od razu mimi że na początku nie dawałam jej wielu nadzieji. Książka napisana jest w lekki dla mnie sposób więc napewno sięgnę do "Oszustki".
Opisana historia w książce wydaje się na początku banalna, siostry bliźniaczki, które nie utrzymują ze sobą kontaktu. Jedna z nich Sam alkoholiczka która od ponad roku nie pije a dokładnie od czasu gdy przestała rozmawiać z Elli swoją siostrą. Elli za to ułożona kobieta z ambitnymi planami. Co by mogło pójść tu nie tak. Otóż Elli poznaje dr Cindy, które zmienia jej życie. Elli znika pozostawiając swoją nowo adoptowana córkę rodzicom, ale także prosi ich aby ściągnęli Sam aby im pomogła bo będzie wiedziała co zrobić z jej córka. I tu powstaje pytanie jak była alkoholiczka prawie narkomanka może wiedzieć o dzieciach.
W książce jest poruszana jest problematyka wielu aspektów typu problemów rodzinnych, rozwód, adopcja dziecka, udoskonalenie siebie, alkoholizm czy brak wsparcia wśród rodziców. Tyle różnych aspektów myślałam że będzie to bardzo zakręcone w książce ale bardzo przejrzyście i jasno można było przejść z jednego problemu w drugi. Nic nie było zawiłe ani niezrozumiałe. Dzięki temu historię poznajemy etapami, bardzo jasne przejścia między czasami. Często cofany czas w przeszłość bliźniaczek można zrozumiem początki ich problemów. Kolejny plus że książka jest podzielona na trzy ogromne działy gdzie narracja jest pierwszoosoba i możemy poznać historię oczami każdej z siostry. Dzięki temu widzimy jak każda odczuwa daną sytuację i jak z niej udało się wydostać. W trakcie czytania w głowie pojawiło się wiele pytań. Na każde z nich powoli otrzymywałam odpowiedzi. Wszystkie wątki zostały odpowiednio rozwinięte i nie zostały "rozdmuchane" przez co czyta się książkę szybko i dobrze.
Uważam że książkę z czystym sumieniem mogę dać 10/10. Nie sądziłam że ta książka będzie aż tak dobra. Spodziewałam się czegoś co już jest podobne do innych książek oraz że powód kłótni będzie banalny. A tu okazało się czymś co uważam że nadal takie tematy są tematami tabu. Sama osobiście coś wiem na ten temat. Takie problemy pomagają nam otworzyć oczy. Bardzo jestem wdzięczna za to autorce. Książka jest tak naprawdę dla każdego czy mężczyzny czy kobiety w każdym wieku. Pozycja łączy w sobie wiele gatunków i dzięki temu ciężko wskazać konkretną grupę odbiorców. Dla mnie jest to zarazem plus i minus.
Bardzo polecam tę pozycję jest to jedna z lepszych książek przeczytanych w tym roku. Na pewno będę polecać ja dalej i życzę autorce jeszcze wielu takich dobrych pozycji.

Macie siostry bliźniaczki? Jeśli tak to z pewnością zainteresuje Was thriller "Będę tobą" Janelle Brown. Opowiada ona o nietypowej więzi dwóch sióstr bliźniaczek, na której duży wpływ mają czynniki zewnętrzne... Zresztą zobaczcie sami!

Sam i Elli jako siostry bliźniaczki w dzieciństwie były nierozłączne. Z czasem stały się gwiazdami telewizji, ponieważ zaczęły grać w serialach. Kiedy były już nastolatkami, ich więź zaczęła pękać... Elli nie czuła się zbyt szczęśliwa w świecie show-biznesu, więc odcięła się od niego i została żoną prawnika, wiodąc spokojne życie. Z kolei Sam, która uwielbiała swoją pracę aktorki, popadła w uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Jednak od ostatniej rozmowy ze swoją siostrą ciągle jest trzeźwa... Niestety pewnego dnia Elli, która zawsze uchodziła za tą rozsądną siostrę, znika. Zostawiam ona pod opieką Sam swoją dopiero co adoptowaną córkę Charlotte. Podejrzanie długie zniknięcie Elli i brak kontaktu z nią sprawiają, że Sam za wszelką cenę chce dowiedzieć się, co się stało z jej siostrą. Podejrzana organizacja coachingowa, do której od jakiegoś czasu należy Ellie, staje się jedynym tropem. Sam, wykorzystując swoje zdolności aktorskie po to, aby zagrać najważniejszą rolę w swoim życiu, czyli wcielić się rolę swojej siostry, żeby uwolnić ją od złego wpływu tej organizacji. Czy uda jej się uratować siostrę oraz łącząca ich kiedyś więź?

W książce narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Dzieli się ona na trzy części, pierwsza i trzecia napisane są z punktu widzenia Sam, a druga z punktu widzenia Ellie. Bywają rozdziały, które są dłuższe i krótsze, ale przyjemny styl pisania autorki sprawia, że nie są one nużące i ogólnie szybko się je czyta. Bywają wątki, podczas których cofamy się do przeszłości, kiedy to Sam i Ellie były dziećmi zaczynające swoją karierę w show-biznesie. Występują też wątki, które opisują nastoletnie życie obu sióstr. Czytając je, można zauważyć początki uzależnienia się Sam od różnych używek. Tak więc książka ta opisuje zagrożenia, jakie można spotkać w dziecięcym show-biznesie. Powieść ta opisuje też więź sióstr, w której jest dużo poświęceń. Są one, z początku są nierozłączne, jednak później przestają ze sobą rozmawiać. Jedna z nich walczy ze swoim uzależnieniem, druga jest nieszczęśliwa i słaba psychicznie, przez co wstępuje do toksycznej organizacji coachingowej, która odcina ją od bliskich osób. Z tych obu sióstr polubiłabym bardziej Sam. Mimo swojego uzależnienia i błędów, których się dopuściła, wykazała się dużą odwagą i była silna psychicznie w przeciwieństwie do Ellie, która w swoim z początku uporządkowanym życiu bywała naiwna i łatwo nią było manipulować. Jak widzicie, w książce wiele się dzieje, są w niej poruszane problemy, które mogą dotknąć każdego.

"Będę tobą" jest bardzo wciągającym thrillerem psychologicznym, podchodzącym pod powieść obyczajową z elementami sensacji. Podczas czytania nie można się nudzić, bo książka ta potrafi bardzo zainteresować swoimi wątkami, w których jest pełno problemów i pułapek czyhających na świecie show-biznesu i nie tylko. Jeśli lubicie szokujące historie, które dają do myślenia, to z pewnością przypadnie Wam ta książka do gustu.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2022-10-02, 2022,

"Dobre zamiary łatwo pękają pod naporem niewypowiedzianych pretensji: maleńkich wybojów, które narastają, aż wreszcie powstaje niebotyczne wzgórze problemów."

Bliźniaczki Elli i Sam, które zostały dostrzeżone przez łowcę talentów i zostały aktorkami. Dziewczynki bardzo zżyte ze sobą zaczęły się różnić. Do momentu aż ich życie nawarstwiło tyle niewypowiedzianych problemów, i ich drogi się rozeszły.

Sam "Przez wiele lat dojeżdżałam do samej granicy śmierci tylko po to, żeby w ostatniej chwili zahamować."
W 378 dniu trzeźwości, otrzymuje telefon od ojca z prośbą nad opieką swojej siostrzenicy bo Elli nie wróciła z ośrodka Spa. Po telefonie uświadamia sobie jak mało wie o życiu swojej bliźniaczki, ale wyrusza w podróż do domu aby pomóc matce w opiece nad dzieckiem. Jest to trudna podróż bo zbyt silne emocje może wywołać powrót nałogu. Stając się ciocią, ciągle zastanawia się dlaczego jej siostra porzuciła tak kochającą córkę? Co się z nią dzieje, że nawet nie jest napisać odezwać się do rodziców. Ciągłe rozmyślanie popycha ją do działania, najpierw wyrusza do domu siostry, jak się okazuje zostawiony jakby Elli się bardzo spieszyło, co jest niepodobne do jej siostry. W sypialni siostry znajduje segregator z nazwą grupy GenFemie, który przy drugich odwiedzinach ginie, jakby ktoś postarał zatrzeć ślady. Po nitce do kłębka, tak Sam dociera do grupy kobiecej w której panuje mur milczenia. Czy siostrze uda się dowiedzieć co dzieje się z jej siostrą bliźniaczką? Czy przebije się przez mur tajemnicy i odkryje jakiej pomocy szukała Eli i czy będzie chciała wrócić?

Elli to ta bardziej odpowiedzialna, poukładana bliźniaczka której życie idzie w wybranym kierunku. Jest żoną prawnika od nieruchomości, ma też swoją ukochaną firmę w której dzięki przepięknym bukietom uszczęśliwia innych ludzi. Na pierwszy rzut oka szczęśliwa kobieta, jednak na pięknym obrazu rodzinnym pojawiają się pęknięcia. Pierwszą rysą z która zaważy na rozpadzie małżeństwa jest brak dzieci, Elli jest bezpłodna. Jej pragnienie dziecka jest tak silne, że postanawia adoptować jednak jej mąż chce mieć własne dziecko, boi się że obce dziecko nie będzie umiał pokochać. Drugą rysą to jej trudna siostra bliźniaczka, którą wiecznie ratuje, opłaca jej odwyki, wyciąga pomocną dłoń do momentu aż Sam popełni tak wielki błąd, że ich więź zostanie rozerwana. Wszystkie napiętrzające się problemy wpychają ją w "ręce" grupy GenFemie. Czy tak kobieca grupa to ratunek dla Elli czy jednak jej kolejne pęknięcie na obrazku bycia szczęśliwą?

" Pisałam tę książkę głównie w okresie pandemii, który przypomniał mi, jak bardzo potrzebujemy więzi, przyjaźni, poczucia wspólnoty."

Sam i Elli dwie dziewczynki, które wkroczyły w świat aktorstwa, mały epizod, który zaczął kształtować osobowość bliźniaczek, postrzegane jako jedność stawały się odmiennymi osobowościami. Sam wpadła w nałóg i spadała coraz bardziej na dno, a Elli ułożyła sobie życie w którym wydawałoby się że jest spełniona, szczęśliwa. Autorka bardzo mydli czytelnikowi oczy pokazując Sam i Elli jako obraz czarno-biały, jednak w tym obrazku jest dużo szarości i to co bierzemy za pewność takie nie jest.

Rewelacyjna książka o więzi, przyjaźni, samotności. To historia pełnych trudnych tematów jakim jest alkoholizm, czy niepłodność, ciekawych osobowości które są jednością a jednak tworzą dwa odrębne charaktery są jak ogień i woda. Polecam

"Kiedyś stanowiłyśmy jedność. Ja byłam nią, a ona mną.
Trwałyśmy zawieszone w macicy naszej matki, a potem nagle rozdzieliłyśmy się na dwa życia - nowe, choć identyczne w każdym szczególe."
"Będę tobą" to dość ciekawe połączenie psychologicznego thrillera z powieścią obyczajową. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i cieszę się, że miałam okazję przeczytać jej najnowszą książkę.
To połączenie dwóch gatunków literackich jest ostatnio coraz bardziej stosowane, powoduje bardziej wciągającą fabułę, nie można się oderwać od lektury. Tu fabuła prowadzona jest niespiesznie, lecz coraz bardziej jesteśmy wchłonięci w całą tę opowiadaną nam przez autorkę historię.
Janelle Brown ma bardzo dobry lekki w czytaniu styl, narracja prowadzona jest na zmianę z perspektywy dwóch sióstr-bliźniaczek oraz w dwóch płaszczyznach czasowych, teraźniejszych i zdarzeń z przeszłości.
Ciekawie przedstawiona historia o tym, jak mogą się zamieniać rolami jednojajowe, niemal identyczne bliźnięta. Mam w rodzinie trzy pary takich bliźniąt. Moje kuzynki również trudno było odróżnić, lecz one same zmieniały swój wygląd fryzurami i nie ubierały się identycznie. Chociaż w czasach szkolnych zdarzało im się zamieniać, bo mimo podobieństwa to charaktery mają inne i upodobania i talenty również odmienne. Nastoletni natomiast kuzyni są tak trudni do odróżnienia, że nawet ich rodzice czasem mają z tym problem. Jednak oni nie próbują i nie chcą nawet się zamieniać rolami...
W tej powieści mamy dwie dorosłe już siostry, Sam i Elli. Gdy były jeszcze dziećmi, na plaży dostrzegła je kobieta z telewizji i zaproponowała im rolę w filmie. Gdy ich matka się na to godzi, dziewczynki są zachwycone i przerażone jednocześnie zbliżającą się w ich mniemaniu sławą...
Jednak po pewnym czasie, dorastające już dziewczyny miały zupełnie inny pogląd na karierę aktorską. Elli wyraźnie nie ma chęci być aktorką, a Sam takie życie bardzo odpowiada. W rezultacie tylko ona próbuje swoich sił w tym zawodzie. Nie jest to jednak szczyt jej marzeń, tak zwana "pojedyncza" bliźniaczka nie jest już tak chętnie brana do ról w filmach...,
"Z drugoligowej aktorki dziecięcej przeobraziłam się w malującą mleczkiem modelkę instagramową. Tak w skrócie wyglądała trajektoria mojego życia- równia pochyła, gdzie upadek przyspieszało nadmierne upodobanie do substancji odurzających."
Sam bardzo szybko wpadła w nałogi. Nie tylko alkohol , ale również różne specyfiki, które jej chwilowo pomagały. Elli wyszła za mąż, lecz problemy małżeńskie spowodowały prawdopodobnie jej zainteresowanie tajemniczą organizacją. Sam dostaje niespodziewaną wiadomość od rodziców, żeby przyjechała pomóc im w opiece nad córką Elli...
Chociaż obie siostry polubiłam, wyobrażając sobie w ich rolach moje kuzynki, to jednak Sam skradła bardziej moje serce. Taka bardziej niepokorna, ale jednocześnie bardziej realistyczna. Elli wykazała się słabym charakterem, dająca sobą zbytnio manipulować. Lecz rozumiem zamysł autorki, bo przecież mimo identycznego niemal wyglądu to są dwie różne osoby, zachowanie, myślenie i charakter nie mogą być jednakowe.
W tej książce najbardziej irytującą postacią jest ich matka. Bo chociaż wydaje się, że obie córki kocha, to jednak potrafiła stworzyć jakąś barierę rozdzielającą obie kobiety. Nie będę opisywała treści książki, bo trzeba samemu ją poznać. Dodam tylko, że to bardzo emocjonująca lektura. Na pewno zostanie w mojej pamięci. To była naprawdę fascynująca dla mnie lektura, zakończenie okazało się trafione w punkt.
Polecam, bo warto poznać tę niebanalną historię.

Książkę przeczytałam dzięki Wydawnictwu AGORA, za co bardzo dziękuję.

Avatar użytkownika - Zoja
Zoja
Przeczytane:2023-04-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Będę Tobą to  błyskotliwa  mieszanka powieści obyczajowej, psychologicznej i rozpalonego słońca Kaliforni thrillerem. Podzielona na trzy części opowiada o losach sióstr bliźniaczek Elli i Sam łącząca praktycznie nierozerwalna więź zostaje zerwana. Gdy Elli w nieznanych rodzinie okolicznościach znika siostra postanawia jej szukać. Ślady poszukiwań prowadzą do sekty GenFem, z której nie ma ucieczki. Sam postanawia jej pomóc zamieniając się rolami. II część opowiada o uczuciach,braku poczuciu bezpieczeństwa, problemach i rozterkach Elli. Autorka pisząc książkę ma nam uświadomić, jak ważna jest rodzina, przyjaciele, że nie opuszczą nas na dobre i złe...

Ellie i Sam to jednojajowe blizniaczki .Identyczne z wygladu i trodne do odroznienia. Od dziecinstwa byly aktorkami Hooliwood i tak zarabialy na zycie .Dla Sam zycie na wiecznym swieczniku powodowalo stres i ciagle stany depresyjne ktore leczyla narkotykami i alkoholem .Gdy dorosly ich drogi sie rozeszly i kazda zaczela zyc po swojemu.Pewnego dnai Sam zostaje poproszona o podjecie opieki nad siostrzenica czym jest zdziwiona.Niestety okazuje sie ,ze Ellie tez miala problemy zwiazane z popularnoscia i szukajac wyciszenia i aprobaty normalnych ludzi trafila do " sekty" .Aby pomoc siostrze Sam musi wkupic sie  w laski organizacji i udawac ,ze jest Ellie. Niestety nie wszystko idzie tak jak sobie to zaplanowala a zycie zaczyna pisac zupelnie nowy scenariusz. Swietna ksiazka. Trzyma w napieciu do samego  konca.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Bliźniacza więź

Lubicie motyw bliźniaków w literaturze, kinematografii? Ja nie ukrywam, że lubię i chętnie sięgam po książki czy filmy poruszające ten motyw. Dlatego z wielkim zaciekawieniem czytałam powieść Janelle Brown, traktuje ona bowiem o dwóch siostrach, bliźniaczkach, Sam i Ellie, które kiedyś były bardzo blisko siebie. Jako dzieci trzymały się razem, czuły tę wyjątkowo więź, która łączy bliźnięta. Wszystko zmienia moment rozpoczęcia ich kariery w Hollywood, każda z sióstr inaczej podchodziła do życia, do kariery aktorskiej, co innego było dla nich ważne. Ich więź zaczęła słabnąć. Problemy Sam z używkami nie pomagały na pewno w jej relacjach z siostrą ani rodzicami. Od roku Sam nie ma kontaktu z Ellie i od tego czasu jest trzeźwa. Stara się żyć w miarę normalnie, trzymać się na powierzchni. Jej monotonne życie przerywa telefon od matki, która prosi ją o pomoc w opiece nad dwuletnią Charlotte, córką Ellie, bo Ellie wyjechała na weekend do spa, ale jej odpoczynek się wydłuża, ona sama nie odpowiada na wiadomości, a rodzice zaczynają martwić się o to, co się z nią dzieje.

Sam będzie musiała zaopiekować się małą Charlotte, a także odkryć kto stoi za tak nagłym zniknięciem Ellie, tropy prowadzą do tajemniczej organizacji wellness GenFem i niejakiej doktor Cindy. Aby poznać tajemnice tej organizacji Sam, tak jak kiedyś będzie zmuszona wcielić się w siostrę i zagrać być może najważniejszą rolę w życiu, a stawka jest naprawdę wysoka, w końcu chodzi o kogoś jej najbliższego.

"Będę Tobą" czyta się bardzo dobrze, powieść podzielona jest na trzy części, przedstawiające historię z punktu widzenia Sam, a także Ellie. Rozdziały teraźniejsze przeplatają się ze wstawkami z przeszłości, co pozwala czytelnikowi poznać obie siostry, ich losy, odczuć tę wyjątkową więź, która mimo, że nadszarpnięta, w chwili konieczności ratuje siostry przed zagładą. Książka ta to połączenie powieści obyczajowej, psychologicznej i thrillera. Porusza ciekawe wątki takie jak dzieci w show-biznesie i jak taka kariera rozpoczęta w młodym wieku negatywnie wpływa na późniejsze, dorosłe życie, niebezpieczne środowiska sekt, czy przewodni wątek czyli silna więź siostrzana, która może być pozytywna bądź negatywna, może budować bądź niszczyć, ciekawym wątkiem poruszanym przez autorkę jest na pewno ten, do czego jesteśmy zdolni by spełnić swoje największe pragnienia czy marzenia, jak niebezpieczne są używki, i jak łatwo stracić kontrolę i wpaść w nałóg, a także jak bardzo potrzebujemy drugiego człowieka i jak negatywne i niszczące działanie ma na nas samotność.

"Będę Tobą" nie jest zwyczajnym thrillerem, jest powieścią, która porusza i skłania do przemyśleń, zwraca uwagę na problemy współczesnego społeczeństwa i zostaje w głowie, a to chyba najważniejsze jeśli chodzi o książki. Ja ze swej strony mogę ją Wam polecić, czytajcie, na pewno nie będziecie się nudzić.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Agora i nakanapie.pl.

"Będę tobą" Janelle Brown to doskonały psychologiczny thriller, powieść obyczajowa i szpiegowska w jednym. Nie wiedziałam, że biorąc do ręki to dzieło, otrzymam tak genialny mix.

W powieści "Będę tobą" przyglądamy się życiu dwóch identycznych bliźniaczek Sam i Elli. Dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności nasze bohaterki stały się dziecięcymi gwiazdami. Występowały w filmach i serialach. Możemy zobaczyć jaki wpływ na życie obu dziewczyn miała ich wczesna kariera.

Sam była fizycznie i psychicznie odporniejsza od swojej siostry, za co później zapłaciła wysoką cenę. Ellie była bardzo opiekuńcza i robiła wszystko dla swojej siostry. Dla niej los w przyszłości również nie będzie łaskawy. Ellie nie chciała grać w filmach. W jednym serialu obie dziewczyny grały jedną i tę samą postać. Dlatego Sam postanowiła, że będzie grała również za swoją siostrę. Przebierała się za Ellie. Druga dziewczynka w tym czasie udawała Sam. Prawie nikt nie zauważył ich zamiany.

W przyszłości opiekuńcza Ellie trafi na niewłaściwe osoby, które ostro namieszają jej w życiu. Po jakimś czasie zniknie. Ślad po niej się urwie. Kto ją odnajdzie? Czy siostra bliźniaczka ruszy na jej poszukiwanie? Czy odkryje prawdę nim będzie za późno?

Sam w swoim życiu popełniła masę błędów, jednak każdy zasługuje na kolejną szansę. Czy tym razem los się do niej uśmiechnie?

Bardzo ciekawy i wciągający thriller. Bardzo podobają mi się wątki obyczajowe i psychologiczne. Mogłam zajrzeć do myśli obu dziewczyn. Wczułam się w ich sytuacje. Obu bardzo współczułam. Wcześniejsza sława mocno się na nich odbiła. Mogę nawet śmiało powiedzieć, że sprawiła odsunięcie się od siebie bliźniaczek. Kiedyś były nierozłączne, a teraz od ponad roku się nie widziały i nie kontaktowały. Czy jeszcze odbudują swoją relację? Ellie znalazła się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Sam od roku nie pije, czy przez siostrę zacznie znowu swój zgubny nałóg?

Dzięki autorce mogłam dowiedzieć się, jak naprawdę czują się nastoletnie gwiazdy. I co się później z nimi może stać, gdy mają mnóstwo pieniędzy i na pozór przyjaciół.

Dowiecie się również, jak perfidnie można manipulować drugim człowiekiem.

Autorka Janelle Brown porusza również inny ważny temat: toksyczność w relacjach społecznych. Czy Sam dla Ellie była toksyczna? Czy ona za bardzo nie obciążyła swojej siostry, który później w dorosłym życiu nie potrafiła się odnaleźć?

Mąż Ellie również do normalnych nie należy. Nie potrafi pogodzić się z pewną sytuacją. Moim zdaniem to on był dla Ellie bardzo toksyczny.

Wielkie brawa dla Janelle Brown, za jej kolejne wstrząsające i wspaniałe dzieło. Idealna książka na długie jesienne wieczory. Jestem zachwycona z tej historii. Nie mogłam się od niej oderwać. Autorka w idealny sposób budowała napięcie. Doskonale pokazała nam relacje, jakie istniały pomiędzy siostrami na poszczególnych etapach ich życia. Podobała mi się zarówno fabuła, jak i akcja. Takie same, a jednak tak różne bohaterki sprawiły, że tej powieści nie da się nie lubić. Końcówka książki to same łzy. Dosłownie płynęły mi ciurkiem. Brawo za to.

Dziękuję Janelle Brown za emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania historii Ellie i Sam.

Zachęcam was do poznania bliźniaczek.

Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę, tej znakomitej autorki.

Z całego serca polecam "Będę tobą", mommy_and_books

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2022-10-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kiedy widzę książki porównywane twórczości Liane Moriarty, to po prostu nie mogę ich sobie odmówić. Tak było z ,,Będę tobą" Janelle Brown i tym razem to porównanie faktycznie okazało się trafione! Książkę tę dosyć ciężko skategoryzować, żeby być dokładnym trzeba by powiedzieć, że jest to coś z pogranicza powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego z dodatkiem dramatu rodzinnego. Fabuła opiera się na więziach łączących bliźniaczki, które jako dzieci, były praktycznie jednością, ale w dorosłym życiu mocno się od siebie oddaliły. Teraz jedna z nich, po roku bez kontaktu, wraca w rodzinne strony, by dowiedzieć się, co kryje się za zniknięciem drugiej... Siłą tej książki jest zgrabne połączenie wielu tematów: poza więzią łączącą bliźniaczki mamy tu takie tematy jak: kariera aktorska w wieku dziecięcym i wszystkie konsekwencje jakie ze sobą ciągnie, uzależnienie i walka o wyjście z nałogu, a także mechanizm psychologiczny, na bazie którego działają sekty. Wszystko to przedstawione jest w narracji pierwszoosobowej z perspektywy obydwu sióstr, więc czytelnik świetnie rozumie myśli, charaktery i rozterki postaci. Janelle Brown świetnie wchodzi w ich głowy i przygląda się ich problemom z gracją, wyciągając z tego wnioski ogólne. To ciekawa, zajmująca historia, która usatysfakcjonuje każdego, kogo ciekawi człowiek i relacje międzyludzkie od strony psychologicznej, ubrane w formie historii z delikatnym dreszczykiem w tle.

Oszustka
Janelle Brown0
Okładka ksiązki - Oszustka

Czy na pewno wiesz, kto Cię obserwuje? Bestsellerowy thriller epoki Instagrama! Nina jest błyskotliwą oszustką. Razem ze swoim chłopakiem Lachlanem...

Nie mam nastroju na miłość
Janelle Brown0
Okładka ksiązki - Nie mam nastroju na miłość

Trzy kobiety z rodziny Millerów, trzy różne historie. Matka i jej dwie córki odnajdują się w środku upalnego lata, gdy każda z nich przeżywa osobistą klęskę...