Bez przebaczenia

Historia obciążonego politycznym uwikłaniem dochodzenia w sprawie nagłych i niespodziewanych śmierci ludzi powiązanych z zakupem Pegasusa przez Polskę. W sprawie pojawiają się nieoczekiwanie poszlaki prowadzące do Abu Dauda, przywódcy terrorystycznej organizacji Czarny Wrzesień, ofiary nieudanego zamachu w warszawskim hotelu. Pogubiona w życiu osobistym bohaterka, podkomisarz Olga Suszczyńska będzie musiała walczyć nie tylko o prawdę, ale i o własne życie.

Informacje dodatkowe o Bez przebaczenia:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-05-18

Tagi: kryminał sensacja

Kup książkę Bez przebaczenia

Bez przebaczenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2023-07-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
,,Bez przebaczenia" to trzymający w napięciu kryminał, którego akcja rozgrywa się we współczesnej Polsce, w świecie polityków, dziennikarzy i służb specjalnych. Podczas wizyty Joego Bidena w Polsce zostaje zamordowany Piotr Pawłowski, biznesmen związany z firmą pośredniczącą przy zakupie Pegazusa. Nic nie wskazuje na rabunek, bo ofiara, której wbito w szyję długopis, ma przy sobie wartościowe rzeczy. W dodatku ktoś ułożył ciało z wielką starannością, co stanowi dla policji kolejną zagadkę. Śledztwo w tej sprawie prowadzi młoda, bezkompromisowa Olga Suszczyńska, zwana Serbią. Mimo iż kobieta ma na głowie mnóstwo prywatnych problemów, stara się nie łączyć życia osobistego z pracą. Wkrótce jednak okazuje się, że to niemożliwe. Kolejne zabójstwo, będące kalką poprzedniej zbrodni, prowadzi jednoznacznie do świata znanych polityków i przedstawicieli mediów. Co łączyło ofiary? I czy to koniec morderstw? Zanim poznamy odpowiedzi na te i inne mnożące się podczas lektury pytania, będziemy towarzyszyć Oldze i jej kolegom po fachu w odkrywaniu prawdy, która w ostatecznym rozrachunku okaże się bardzo zaskakująca. Droga do rozwiązania zagadki (a raczej kilku zagadek) szybko stanie się o wiele bardziej niebezpieczna, niż Serbia początkowo sądziła. Grzegorz Kapla w swojej piątej powieści ukazał w wiarygodny sposób mechanizmy władzy, której macki sięgają dalej niż można sądzić. Powiązania świata lokalnej i rządowej polityki z mediami, służbami specjalnymi, przestępcami, a nawet terrorystami stanowią nie tylko tło wydarzeń - w pewnym momencie to one wysuwają się na plan pierwszy, by okazać się kluczem do poznania prawdy. Autorowi udało się powiązać wątki kryminalne i sensacyjne z osobistymi perypetiami głównych bohaterów. A jako że takie połączenia lubię, to dla mnie dodatkowy plus. Akcja jest wartka i pełna zwrotów, niezmiennie trzyma w napięciu, ale też skłania do smutnych, a nawet przerażających refleksji na temat wszechobecnej inwigilacji i świata, w jakim żyjemy. Polecam - nie tylko miłośnikom gatunku. To idealna lektura na wakacje. BEATA IGIELSKA
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

Grzegorz Kapla to autor serii kryminalnej z Olgą Suszczyńską, ale i książek podróżniczych i reportaży. ,,Bez przebaczenia" to piąty tom jego serii kryminalnej, ale mimo to można czytać ją jako powieść osobną (sama sprawdziłam!). Pierwszym co mnie w niej zaskoczyło, to jak blisko jest naszej polskiej codzienności. Historia toczy się chwilę po wybuchu wojny w Ukrainie, przez co temat ten jest cały czas obecny w tle, przede wszystkim w pojęciu po postu ogólnoludzkim, o tragedii mieszkańców tego państwa. Tak samo zaskoczyła mnie bliskość polityki: te same afery, te same nazwiska polityków, które znamy ze świata realnego. Intryga opiera się na morderstwie jednego z właścicieli firmy zajmującej się pośrednictwem w zakupie programu Pegasus, a sprawą zajmuje się doświadczona już w kontaktami z polityką Olga Suszczyńska. Która jednak teraz nie może poświęcać całkowitej uwagi sprawie - ma małą córkę, którą wychowuje sama. Prze to skupiamy się tu też na zwyczajnej codzienności, wyzwaniach macierzyństwa i potrzebach poczucia bezpieczeństwa i bliskości, bycia kochanym i rozumianym. Do tego dochodzi prosty styl, który mimo tego zaskakuje głębią... Oczywiście książka to kryminał, powieść sensacyjna z wątkami politycznymi, które odgrywają tu dużą rolę. Intryga jest solidna, skomplikowana i zaskakująca, dająca do myślenia, choć o tym więcej pisać nie mogę, by nie zdradzić zakończenia. Ogólnie jestem zaskoczona, że książka z wątkami politycznymi tak bardzo przypadła mi do gustu! Naprawdę świetny, oryginalny styl! Polecam tym, którzy lubują się w nieoczywistości!

Zazwyczaj czytałam kryminały, których akcja toczyła się poza naszym krajem. Albo takie, które osadzone były w jakieś polskiej miejscowości, ale zarówno to miejsce jak i czas akcji nie posiadały konkretnych przywołań do tego co dzieje się faktycznie w Polsce. Nie spotkałam się w książce wzmianek o aktualnie rządzącej partii oraz o jakiś głośnych aferach, które faktycznie mają dzisiaj miejsce. Czytając ,,Bez przebaczenia" praktycznie na każdej stronie były odniesienia do czasów współczesnych: o epidemii, o wojnie na Ukrainie, o programie szpiegowskim Pegasus oraz to jak nas ocenia arena międzynarodowa. Trochę na początku nie mogłam zaakceptować tej akcji i wydarzeń w niej opisanych. Później trochę lepiej mi się czytało, jednak chyba wole trochę inne tło wydarzeń.

Piotr Pawłowski to przedstawiciel firmy pośredniczącej w zakupie Pegasusa, który został zamordowany. W jego szyje został wbity długopis. Rozwiązaniem sprawy zabójstwa ma zająć się Olga Suszyńska, zwana Serbia. Podczas wstępnych oględzin było już widać, że to praca zawodowca. Chwilę później odnajdują kolejne zwłoki, które również powiązane są z programem szpiegowskim. Schemat zabójstwa ten sam. W tym momencie akcja nabiera tempa.

Oprócz ścigania zabójcy, autor zagłębił się w życie prywatne Olgi. Kobieta ma dziecko i boryka się z własnymi problemami. Czy będą kolejne trupy? Czy uda się jej ostrzec koleje ofiary? A może sama znajdzie się w niebezpiecznej dla niej sytuacji? Przekonacie się sami.

Od początku książki czytelnik wciągnięty jest w wir wydarzeń. Pomysł osadzenia akcji w współczesnym świecie może jest ciekawy i zyska wielu fanów, ale ja jednak wolę bardziej neutralne klimaty. Bez przywoływania ważnych wydarzeń. I bez podawania konkretnych partii rządzących. Tym, którym ten zabieg nie przeszkadza na pewno będą zainteresowani rozwiązaniem zagadki morderstw. Bardzo polubiłam za to Olgę, która pomimo swoich problemów i zagubienia życiowego potrafiła wsiąść się w garść. Tempo akcji również jest takie jakie lubię. Nie ma tutaj zbędnych opisów, które zniechęcają do dalszego czytania.

,,Bez przebaczenia" na pewno znajdzie swoich fanów. Mnie za bardzo jej klimat przeszkadzał, ale to tylko moje zdanie. Zachęcam do sięgnięcia po książkę i wyrobienia swojego zdania.

[współpraca reklamowa] Wydawnictwosoniadraga

Chiny bez wzajemności
Grzegorz Kapla0
Okładka ksiązki - Chiny bez wzajemności

Na chińskiej prowincji jesteś niewidzialny. Jakbyś nie istniał. Kiedy masz złamane serce, czujesz się dokładnie tak samo. Nie masz dostępu do internetu...

Krwawa Toskania
Grzegorz Kapla0
Okładka ksiązki - Krwawa Toskania

Wakacje w Toskanii już nigdy nie będą takie same... KLIMATYCZNY, TRZYMAJĄCY W NAPIĘCIU KRYMINAŁ ZE SZCZYPTĄ ROMANSU Sylvie, bogata i atrakcyjna rozwódka...