Blizna

URZEKAJĄCO PRZEWROTNA ISLANDZKA OPOWIEŚĆ O POSZUKIWANIU SWOJEGO MIEJSCA NA ŚWIECIE.

"Czy świat za mną zatęskni? Nie. Czy świat beze mnie będzie uboższy? Nie. Czy świat da sobie radę beze mnie? Tak. Czy świat jest lepszy teraz, kiedy ja się na nim zjawiłem? Nie. Co zrobiłem, aby go poprawić? Nic".
Jonas Ebeneser zbliża się do pięćdziesiątki, jest po rozwodzie, wyremontował już pięć kuchni, położył kafelki w siedmiu łazienkach, ale nie potrafi ułożyć sobie życia. Postanowił więc ułożyć sobie śmierć. Pakuje do walizki wiertarkę i wyjeżdża do niewielkiego hotelu Silence gdzieś w kraju jeszcze niedawno ogarniętym wojną.
Uhonorowana Nagrodą Rady Nordyckiej i Islandzką Nagrodą Literacką "Blizna" opowiada o życiu, które straciło cel. To porywający i pełen błyskotliwego humoru portret niezwykle wrażliwego mężczyzny w kryzysie.

"Cudownie oszczędna i wnikliwa opowieść o odkupieniu".
,,Booklist"

"Piękny tekst i cięty humor".
,,The New York Times"

Informacje dodatkowe o Blizna:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2020-05-06
Tytuł oryginału: Ör
Tłumaczenie: Jacek Godek

Kup książkę Blizna

Blizna - opinie o książce

Urzekająca opowieść o mężczyźnie, który postanawia zakończyć swoje życie. Porządkuje swoje sprawy i z wiertarką wyjeżdża do kraju, niedawno ogarniętego wojną. Zastaje tam całkiem inną rzeczywistość, wszystkiego brakuje, wiele rzeczy jest zniszczonych. Naprawia prysznic w swoim pokoju, aby z niego skorzystać i od tej pory wiele się zmienia. Polecam!

"(...) w niektórych miejscach na świecie blizny wywołują szacunek i ten, który ma wielką i okazało bliznę, to człowiek, który stanął oko w oko z dzikim zwierzęciem, rzucił wyzwanie własnym lękom i przeżył? "

Jonas ma już prawie 50 lat jest po rozwodzie ale ciągle nie potrafi ułożyć sobie życia. stracił sens swojego życia. Mężczyzna postanawia zaplanować z najmniejszymi szczegółami i popełnić samobójstwo. Kupuje bilet do kraju, w którym jeszcze niedawno była wojna. Do pakuję do walizki na narzędzia na wypadek gdyby były potrzebne, żeby osiągnąć swój cel i wyjeżdża do niewielkiego hotelu Silence.

"Blizna" to niezwykle prosta i piękna historia. Fabuła skłania do myślenia o sensie życia cierpieniu, samotności, celu i potrzebie bycia potrzebnym. Autor pokazuje nam że każda z osób spotkana w naszym życiu pozostawia  jakieś blizny - wspomnienia z nią związane.

"Każde cierpienie jest wyjątkowe i niepodobne - powiedziała kiedyś - i dlatego nie można go porównywać. Szczęścia natomiast bywają podobne "

Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998