Błyski w mroku

Dwie nominacje do GOODREADS CHOICE AWARDS 2022 -

Najlepszy thriller roku i Najlepszy debiut powieściowy

,,Działająca na wyobraźnię, ekscytująca lektura". A. J. Finn, autor ,,Kobiety w oknie"

,,Książka, której nie będziesz chciała/chciał odłożyć". Red Carpet Crash

,,Wyjątkowo inteligentna i rozrywkowa". ,,The Washington Post"

Potwory nie czają się w mroku. Prawdziwe potwory żyją wśród nas.

Gdy Chloe Davis miała dwanaście lat, w jej rodzinnym miasteczku na amerykańskim Głębokim Południu zaczęły znikać nastoletnie dziewczęta. Nim parne luizjańskie lato dobiegło końca, ojciec Chloe został zatrzymany w związku z zaginięciami, a cała ich dotąd szczęśliwa rodzina dosłownie rozpadła się na drobne kawałki.

Teraz, 20 lat później, Chloe pracuje jako psychoterapeutka i jest już prawie gotowa uznać, że jej życie wróciło na właściwe tory. Ale wystarczy jeden telefon od dziennikarza, który zadaje niewygodne pytania o przeszłość, aby koszmar ożył na nowo. Zbliża się 20 rocznica zaginięć, a Chloe będzie musiała zweryfikować, co wówczas było prawdą, a co jedynie wytworem dziecięcej wyobraźni. I jakie kształty tak naprawdę kryły się w mroku otaczającym jej rodzinny dom...

,,Błyski w mroku" to nastrojowy psychologiczny thriller, pełen kłamstw i rodzinnych sekretów. Prawa do jego ekranizacji jeszcze przed premierą kupiła nagrodzona Oscarem aktorka Emma Stone, a prace nad serialem rozpoczęła platforma HBO Max.

,,Willingham umiejętnie przeplata pierwszoosobową narrację tu i teraz z retrospekcjami Chloe z jej dzieciństwa. Nastrojowa proza, pełna fałszywych tropów, które potęgują napięcie opowieści. Warto śledzić tę pisarkę". ,,Weekly"

STACY WILLINGHAM zanim zadebiutowała jako pisarka, pracowała jako copywriterka i tworzyła strategie dla agencji marketingowych. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Georgii i magisterskie studia z literatury na College of Art and Design w Savannah. Mieszka w Charleston w Karolinie Południowej z mężem Brittem i psem Mako. ,, Błyski w mroku" to jej debiutancka powieść, która zachwyciła czytelników i krytyków.

Informacje dodatkowe o Błyski w mroku:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-07-12
Tytuł oryginału: A flicker in the dark

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Błyski w mroku

Błyski w mroku - opinie o książce

Wszyscy pieją z zachwytu, sprzedano prawa do ekranizacji, nominowano tę powieść do przeróżnych nagród, chyba tylko King się jeszcze nie zachwycił… Dla mnie to ogromne rozczarowanie. OGROMNE.

O ile sama historia nie jest zła, to już jej rozwiązanie jest tak naciągane jak nie powiem co; niewiarygodne i tak nieprawdopodobne, że nawet ja w to nie wierzę. Naprawdę rzadko się czepiam rozwiązań w thrillerach, choć często są nieprawdopodobne, ale tu nie umiem przymknąć oka. Nie będę Wam opowiadać fabuły, może zechcecie sprawdzić sami.

Gdyby tak skrócić opisy o połowę – nie wiem skąd ta potrzeba opisywania każdej czynności bohaterów, ale po kilku stronach staje się to irytujące, jaka to różnica, czy wypiła kawę z mlekiem, czy z ekspresu czy rozpuszczalną, jakie ma znaczenie, że podrapała się lewą ręką za prawym uchem, no litości! Strasznie mnie to wkurzało. Aż musiałam poczekać z napisaniem opinii, bo byłaby pełna niecenzuralnych słów… Ale skoro już okrzepłam i zapomniałam (jeden dzień wystarczył, pamięć mam dobrą, ale krótką!) to mogę Was ostrzec, co niniejszym czynię.

Nie polecam.

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Błyski w mroku" spełniają wszystkie kryteria thilleru psychologicznego, który wciąga i nie pozwala od siebie odejść. Wartka akcja, tajemnice, analiza złożonej psychiki ludzkiej, zagadką kryminalna, dobrze przemyślana fabuła i te emocje oraz napięcie, umiejętne potęgowanie od pierwszej strony. Autorka zawarła w tej historii dobrze skonstruowaną fabułę, którą im bardziej poznajemy, tym więcej zadajemy sobie pytań odnośnie tego co jest prawdziwe a tego, co jest wytworem wyobraźni.
Całą powieść poznajemy z perspektywy pierwszoosobowej narracji Chloe, co w pewnym sensie ogranicza nam pole widzenia i nie pozwala na nabranie dystansu do rozgrywających się wydarzeń. Nie mniej jednak, ma to też swoje plusy. Taki zabieg potęguje napięcie i rozbudza ciekawość czytelnika, zwłaszcza, że czas teraźniejszy przeplata się z wspomnieniami kobiety. Co jeszcze zasługuje na brawa, to wnikliwa i dokładna analiza psychiki ludzkiej, naznaczonej paraliżującym strachem i traumami z dzieciństwa. Im bardziej zagłębiamy się w powieść, tym więcej mnoży się nam pytań, a miarowo odkrywane sekrety i kłamstwa rodzinne sprawiają, że nasza ciekawość jest napięta do granic możliwości. Powieść dosyć nieprzewidywalna, choć z drugiej strony, znając książki tego typu można zakładać, że wina leży po stronie, po której czytelnik najmniej by się tego spodziewał, a człowieka, na którego pada najwięcej podejrzeń, w rzeczywistości może być niewinny. Autorka umiejętnie skontrowała fabułę w ten sposób, że czytelnik zostaje pozostawiony swoim domysłom co do prawdziwych wydarzeń i możliwych scenariuszy. Cała książka utrzymana jest w mroc

Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2024-03-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Entuzjastyczne opinie o tej książce na bookstagramie sprawiły, że bardzo chciałam ją przeczytać i w końcu się udało. To rzeczywiście dobry thriller, do tego z akcją osadzoną na Głębokim Południu USA (uwielbiam te klimaty). I chociaż kolejno następujące po sobie wydarzenia wydają się tworzyć spójną całość, to pod koniec powieści pojawia się kilka zwrotów akcji, które mnie zaskoczyły. Teraz mam nadzieję, że uda mi się przeczytać również kolejną powieść autorki.

Tyle groźnych miejsc
Stacy Willingham0
Okładka ksiązki - Tyle groźnych miejsc

W oczach społeczeństwa winna jest zawsze matka. 140 tysięcy ocen czytelniczek i czytelników na Goodreads.com Nominacja do tytułu Najlepszego thrillera...