Brakująca połowa dziejów

Historia Polski napisana z kobiecej perspektywy przez znaną dziennikarkę i blogerkę, wzbogacona rysunkami Marty Frej. Autorka opisuje fascynujące losy i dokonania Polek oraz cudzoziemek zamieszkujących ziemie polskie od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Opowiada o życiu codziennym, domowym, rodzinnym, dziejach emancypacji kobiet, warunkach życia oraz funkcjach społecznych, przywracając historii jej ważną, niekiedy pomijaną, część.

Informacje dodatkowe o Brakująca połowa dziejów:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-11-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Brakująca połowa dziejów

Brakująca połowa dziejów - opinie o książce

Nie jest to książka naukowa. Zebrane i wybrane fakty autorka komentowała często zwracając się bezpośrednio do czytelnika. Temat ważny, podziwiam włożoną w książkę pracę, lektura przyjemna i nienużąca.

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2020-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020, 52 książki 2020,

Anna Kowalczyk niczym Indiana Jones poszukujący zaginionej Arki, poszukuje faktów i artefaktów odkrywających życie kobiet na ziemiach polskich od czasów przedchrześcijańskich do współczesności. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ jest ich tak niewiele, że trudno jednoznacznie określić rolę naszych przodkiń w pradziejach. Autorka opisuje życie codzienne, rodzinne, religijne, zwyczaje, funkcje zajmowane w społeczeństwie, zmiany zachodzące w mentalności i hierarchii wartości - często obnażające również ich niechlubne uczynki. Opowiada o matkach, żonach i kochankach. Kobietach zniewolonych i wyzwolonych. Kobietach różnego pochodzenia, wykształcenia, i mających się różnych profesji, ale odcisnęły swe piętno na kartach historii, lecz ich zasługi są pomijane lubumniejszane, albo zapomniane. "Brakująca połowa dziejów" pokazuje, że my baby miałyśmy i mamy coś do powiedzenia i zaoferowania światu. Coś więcej niż kuchnia, kościół i kołyska! To nasze praprababki, prababki i babki, jednocząc się, pokonywały wszelkie granice i wywalczyły to, co dziś uznajemy za oczywiste i powszechne: prawo do edukacji, ubezpieczenia społecznego, pracy, udziału w wyborach, czy aborcji. To my baby potrafiłyśmy i potrafimy (ponieważ nadal musimy) walczyć o należne nam prawa, równe traktowanie, czy obalenie stereotypów, chociaż mamy XXI wiek. Książka przedstawia sylwetki kobiet, o których wiele z nas nigdy nie słyszało, o których nie ma słowa w podręcznikach, a które często zasłużyły na pomniki czy ulice swego imienia! O tym, dlaczego życie kobiet tak różniło się od życia mężczyzn i jakie zmiany zachodziły na przestrzeni wieków w tej kwestii. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak jest i pośrednio zmusza czytelnika do tego samego. Ogromna ilość informacji i przewijających się nazwisk nie przytłacza (chociaż można się pogubić w tym natłoku) dzięki ciekawej i luźnej narracji. Niewątplie jej ozdobą są ilustracje Marty Frej. Świetna robota i bardzo potrzebna książka. Ze świecą szukać podobnej. Warto ją podsunąć pod nos każdemu, a zwłaszcza tym, którzy wciąż uważają kobiety za gorszy sort!

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, FEMINIZM,

Książka ktorej od zawsze brakowało na naszym polskim rynku, a kyora de facto powinna być częścią podręczników historii. To krótkie ale treściwe opowieści o kobietach, które w swoich czasach odegrały znaczącą rolę dla nauki, kultury, obyczajowości. Książka zostawia z pytaniem dlaczego nie dowiedziałam się o tym w szkole? Warto przeczytać i warto wiedzieć

Avatar użytkownika - dorotbook
dorotbook
Przeczytane:2018-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, recenzenckie,

Kobiety – tak wiele im zawdzięczamy, jednak mówi się wciąż o nich niewiele. Czy na lekcjach historii, zamiast omawiać ważne w dziejach bitwy, rozmawiało się o losach kobiet? Na pewno pamiętamy, w którym roku była bitwa pod Grunwaldem, czasy rozbiorów czy wybuch Powstania Warszawskiego. Czy pamiętamy jednak jaka była rola kobiet podczas tamtych wydarzeń? Gospodynie domowe, matki, czarownice, poetki, sanitariuszki – czy tylko takie role miały kobiety? Gdzie się podziały te wszystkie kobiety, które żyły przed nami? Na szczęście powstała książka, która udowadnia, że mamy o czym mówić i zmieni myślenie o polskiej historii i jej nieznanych bohaterkach.

„Brakująca połowa dziejów” jest napisana przez dziennikarkę i blogerkę Annę Kowalczyk. Książkę wzbogacają przepiękne rysunki Marty Frej. W dziewięciu rozdziałach opisuje fascynujące historie życia prywatnego, społecznego i gospodarczego. Przedstawia losy polskich kobiet, począwszy od czasów przedchrześcijańskich, aż do współczesności. To historia tysiąca kobiet i ich brawurowych walkach, zdobywanych z trudem praw, zwycięstwach. To opis siły i determinacji nie tylko tych wyjątkowych jednostek (np. Anna Walentynowicz), ale i tych anonimowych – prostytutek, szlachcianek, pielęgniarek, artystek rewolucjonistek, gospodyń domowych czy studentek. Te kobiety istniały, dlaczego więc prawie nic o nich nie wiemy?

Nasz piękny język polski nie jest kobietą. Językoznawcy nazywają to zjawisko „niewidzialnością kobiet”. Nasz język (a także prawie każdy inny język świata posługujący się rodzajami) preferuje mężczyzn i męskość na każdym poziomie – leksyki, fleksji czy frazeologii. Dlaczego dominuje męskocentryczność języka – odpowiedź znajdziecie w książce. Czy wiecie, kim była zakonnica Magdalena Mortęska? Kto ocalił tysiące polskich kobiet przed śmiercią w połogu? Czyja córka została jedną z trzech pilotek służących podczas drugiej wojny światowej w brytyjskich Royal Air Force? W jaki sposób żona Józefa Piłsudskiego przemycała broń? Anna Kowalczyk w fascynujący sposób wydobywa zapomniane historie „superbohaterek” i obala do dziś funkcjonujące stereotypy. A jest o kim pisać!

Wydanie książki poprzedza ważną rocznicę – 28 listopada minie sto lat od otrzymania przez Polki praw wyborczych. Mamy im być, za co wdzięczne! „Brakująca połowa dziejów” jest dla mnie niczym vademecum, które opowiada o dziejach kobiet, ich emancypacji i życiu. Autorka odpowiada na bardzo ważne pytanie, dlaczego zabrakło miejsca na kartach historii. Co najważniejsze, książka nie przypomina nudnego podręcznika do historii, wprost przeciwnie – jest interesującą lekturą! Anna Kowalczyk uporządkowała ogromny materiał i zebrała w fascynującą całość i wykonała bardzo dobrą robotę. Mamy za co być wdzięczne opisanym „superbohaterkom” i mam nadzieję, że już nigdy więcej nie zabraknie Polek na kartach historii.

„Jest to więc książka zaproszenie. Do odkrywania historii własnych przodkiń – i tych złączonych z nami więzami krwi, i tych, z którymi łączy nas tylko i aż to miejsce na Ziemi, w którym przyszło nam żyć”.

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2020-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Mroczna przyszłość
Anna Kowalczyk0
Okładka ksiązki - Mroczna przyszłość

Nazywam się Karina Wilga, przyjaciele mówią mi Kara, i mam 27 lat. Jest rok 2052, a zmiany klimatyczne widać już gołym okiem. Dosłownie można je odczuć...

Uciekniemy przed światem
Anna Kowalczyk0
Okładka ksiązki - Uciekniemy przed światem

Co bylibyście w stanie zrobić dla swojego dziecka? Czy poświęcilibyście całe dotychczasowe życie, aby pociecha była szczęśliwa i bezpieczna? Rodzice sześciorga...