Broad Peak. Niebo i Piekło

Pierwsza książka o tragedii na Broad Peak. Czy wraz z dramatycznymi wydarzeniami na Broad Peak w 2013 roku skończył się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy w 2013 roku. Przeprowadzają przejmujące rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

Informacje dodatkowe o Broad Peak. Niebo i Piekło:

Kup książkę Broad Peak. Niebo i Piekło

Broad Peak. Niebo i Piekło - opinie o książce

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017 , Ebook- mobi, Mam,
Kompendium wiedzy o polskim himalaizmie. Książka czytana w każdej wolnej chwili od 4 dni, czego efektem, po tygodniu dość ciężkiej pracy jest niemal zgon. Świetna, żywa, kompetentna relacja nie tylko z Broad Peak, ale w niezwykle finezyjny sposób łącząca ze sobą losy wielu wspinaczy i ich drogi na różne góry, nie tylko ośmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum. Broad Peak jest spoiwem, ale i soczewką, w której skupiają się minione i przyszłe historie, perspektywą, z której patrzymy na inne tragedie i sukcesy w górach wysokich. Są pytania o to co dalej i fantastyczne wspomnienia o tym, co już było i czego milczącym świadkiem stały się- jak jest napisane w zakończeniu książki- góry. Genialny rozdział "Rodzina góry przenosi", traktujący o najbardziej fascynujących mnie sprawach- pasji, ryzyku, poświęcaniu, przeciąganiu granicy pomiędzy posiadaniem rodziny, a narażaniem życia i zupełnym się z nią nie liczeniem. Książka, która pomimo to, że to prawie niemożliwe w dość skłóconym środowisku ludzi gór, naprawdę jest obiektywna. I genialna rozmowa autora- Przemysława Wilczyńskiego, z ojcem Ludwikiem- himalaistą. Zakończę dwoma cytatami, przy których warto się zatrzymać. "Są dwie wartości: wolność i bezpieczeństwo, tak do znudzenia powtarzam. Obie są absolutnie konieczne dla godnego czy choćby znośnego ludzkiego życia- mówi w wywiadzie udzielonym Justynie Dąbrowskiej Zygmunt Bauman. - Tu szkopuł kolejny: nie można ich pogodzić. Jeszcze nikt nie znalazł tego arystotelesowego złotego środka. Zawsze brakuje nam albo trochę wolności, albo trochę bezpieczeństwa. To Freud odkrył, że życie jest ustawicznym handlem wymiennym między wolnością a bezpieczeństwem. Coś za coś." "Człowiek wpadł w ten surowy, biały świat i będzie go pragnął do końca życia. Lecz w tym surowym świecie będzie też pragnął rodziny i bliskich. Kompromis nie istnieje." Aż grzech nie sięgnąć po taką książkę.
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Książka bardzo ciekawa, rzetelnie przedstawiająca sylwetki bohaterów górskiego dramatu, odsłaniająca ich motywacje, a jednocześnie nie oceniająca za takie, czy inne decyzje. Pozwala zrozumieć, że każdy ma prawo do szczęścia i realizacji własnych marzeń, aczkolwiek nieraz cierpią na tym najbliżsi. Autorzy dopuścili do głosu tu właśnie także rodziny wspinaczy, by można było spojrzeć na wszystko również z ich perspektywy. "Broad Peak. Niebo i Piekło" zapoznaje też z historią polskiego himalaizmu i podejmuje rozważania nad kwestią zasad etycznych, jakimi powinni kierować się lub nie ludzie gór. Uważam, że to jedna z lepszych pozycji z tego gatunku literackiego.

Bardzo dobra, wyważona książka. Autorzy przedstawiają tragedię na Broad Peaku z wielu perspektyw, starając się zachować oebiektywizm. Do tej pory, mimo mojego ogromnego zainteresowania tamatem himalaizmu, raczej nie zagłębiałam się w historię z 2013 roku, bo uważałam, że zbyt dużo tu skrajnych emocji. Autorom udało się im nie ulec i dlatego uważam książkę za udaną. Przedstawili sprawę z perspektywy różnych ludzi należących do tego bardzo podzielonego środowiska. Dodatkowy plus za opisanie roli mediów w tej historii, to też jest bardzo ciekawe zagadnienie. Zresztą  autorzy nie ograniczyli się do opisania tylko wypadku na Broad Peaku. Nawet mimo że mam na koncie pewnie już kilkadziesiąt książek o tematyce górskiej i wiele informacji nie było dla mnie nowością, dowiedziałam się kilku interesujących rzeczy.

“Kiedy należy ratować drugiego człowieka? Jakim kosztem? Kiedy, ratując, przekraczamy cienką linię, za którą jest już narażenie siebie i innych na niepotrzebne ryzyko? Wreszcie: kto ma prawo oceniać etyczną postawę tych, którzy zostali w górach wysokich postawieni wobec najbardziej dramatycznych wyborów?”

To bardzo wyważona książka o tragedii z 2013 roku. Autorzy starają się spojrzeć na sprawę z wielu perspektyw, nie ferują wyroków, nie potępiają. Nazywają fakty po imieniu: piszą o kryzysie więzi międzyludzkich (nie tylko w środowisku wspinaczy), medialnej i środowiskowej nagonce, o sensie wspinania oraz o ścierających się płaszczyznach wolności i egoizmu oraz wolności i bezpieczeństwa

W dostępnych opracowaniach przeczytamy, iż Broad Peak to dwunasta pod względem wielkości góra na świecie ( 8051 m.n.p.m), ośmiotysięcznik znajdujący się na granicach Chin i Pakistanu.

''Czy wraz z tragedią na Broad Peak kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas?".

Dramat rozegrał się 5 marca 2013 roku, kiedy to do obozu nr 4 nie powrócili Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski ( z ekipy pod przywództwem Krzysztofa Wielickiego). 7 marca Wielicki orzekł, iż szanse na odnalezienie obu mężczyzn są znikome.

Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński przybliżają życiorysy Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Książka w żaden sposób nie potępia, ani nie gloryfikuje uczestników tamtej wyprawy. Jest w miarę rzetelna i sprawiedliwa.

Autorzy ze zrozumieniem i bez oceniania podchodzą do pasji swoich bohaterów.

Avatar użytkownika - MaryAnn
MaryAnn
Przeczytane:2023-03-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Góry, Literatura faktu, reportaże.,