Broad Peak. Niebo i Piekło

Kompendium wiedzy o polskim himalaizmie. Książka czytana w każdej wolnej chwili od 4 dni, czego efektem, po tygodniu dość ciężkiej pracy jest niemal zgon. Świetna, żywa, kompetentna relacja nie tylko z Broad Peak, ale w niezwykle finezyjny sposób łącząca ze sobą losy wielu wspinaczy i ich drogi na różne góry, nie tylko ośmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum. Broad Peak jest spoiwem, ale i soczewką, w której skupiają się minione i przyszłe historie, perspektywą, z której patrzymy na inne tragedie i sukcesy w górach wysokich. Są pytania o to co dalej i fantastyczne wspomnienia o tym, co już było i czego milczącym świadkiem stały się- jak jest napisane w zakończeniu książki- góry. Genialny rozdział "Rodzina góry przenosi", traktujący o najbardziej fascynujących mnie sprawach- pasji, ryzyku, poświęcaniu, przeciąganiu granicy pomiędzy posiadaniem rodziny, a narażaniem życia i zupełnym się z nią nie liczeniem. Książka, która pomimo to, że to prawie niemożliwe w dość skłóconym środowisku ludzi gór, naprawdę jest obiektywna. I genialna rozmowa autora- Przemysława Wilczyńskiego, z ojcem Ludwikiem- himalaistą. Zakończę dwoma cytatami, przy których warto się zatrzymać. "Są dwie wartości: wolność i bezpieczeństwo, tak do znudzenia powtarzam. Obie są absolutnie konieczne dla godnego czy choćby znośnego ludzkiego życia- mówi w wywiadzie udzielonym Justynie Dąbrowskiej Zygmunt Bauman. - Tu szkopuł kolejny: nie można ich pogodzić. Jeszcze nikt nie znalazł tego arystotelesowego złotego środka. Zawsze brakuje nam albo trochę wolności, albo trochę bezpieczeństwa. To Freud odkrył, że życie jest ustawicznym handlem wymiennym między wolnością a bezpieczeństwem. Coś za coś." "Człowiek wpadł w ten surowy, biały świat i będzie go pragnął do końca życia. Lecz w tym surowym świecie będzie też pragnął rodziny i bliskich. Kompromis nie istnieje." Aż grzech nie sięgnąć po taką książkę.

Informacje dodatkowe o Broad Peak. Niebo i Piekło:

Wydawnictwo: Poznańskie