Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki

SEX, DRUGS & CARAVAGGIO - HISTORIA JEDNEGO Z NAJLEPSZYCH FAŁSZERZY DZIEŁ SZTUKI

,,Wyobraź sobie Chłopców z ferajny w galerii sztuki".

,,Times of London"

Tony Tetro stał się znany na całym świecie, gdy okazało się, że to on - a nie Chagall, Picasso czy Monet - jest autorem obrazów z wartej dwieście milionów funtów kolekcji wiszącej w siedzibie fundacji księcia Karola. W tej niezwykłej książce Tetro odsłania kulisy rynku dzieł sztuki, który jest bardziej skorumpowany, niż można przypuszczać, a ekspertyzy autentyczności są pochodną presji kolekcjonerów i chciwości sprzedających. Wszystko to przedstawia na tle swojego barwnego życia, w którym fascynacja sztuką splata się z upodobaniem do dobrej zabawy, szemranego towarzystwa i szybkich samochodów.

,,Czyta się jak podręcznik dla fałszerstwa, w którym znajduje się mnóstwo wskazówek na ten temat wszystko jest opisane krok po kroku. Ale jedna rzecz w historii autora jest absolutnie autentyczna - jego pasja do sztuki".

,,The Wall Street Journal"

Tanie siedemnastowieczne płótno z toporną Matką Boską z dzieciątkiem, znacznie droższa zdobiona złota rama, własnoręcznie przygotowane pigmenty, dużo petów i piec do pizzy oraz prawdziwa pasja i wiedza - tak wygląda przepis Tetro na Caravaggia. Być jak Caravaggio daje nam możliwość poznania warsztatu fałszerza, a przy okazji dawkę zaskakującej wiedzy o malarstwie, jakiej nie znajdziemy w żadnym podręczniku historii sztuki.

,,Jeśli kochasz sztukę, nie możesz przegapić tej książki".

Jeffrey Archer

,,Wilk z Wall Street w świecie sztuki".

,,Publishers Weekly"

Informacje dodatkowe o Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-03-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: wspomnienia

Kup książkę Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki

Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki - opinie o książce

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-03-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Być jak Caravaggio" to reportaż, który z pewnością zaintryguje miłośników sztuki i tych, którzy cenią sobie historie o skomplikowanych, a czasem mrocznych aspektach ludzkiej kreatywności.

Tony Tetro, znany jako "książę fałszywek”, wraz z Giampiero Ambrosi zabiera nas w podróż po swoim życiu, który jest równie barwne i złożone jak fałszerstwa, które stworzył. Lecz to nie tylko opowieść o fałszerstwie , ale także o pasji do sztuki, która była napędem dla niego przez całe jego życie. Jego historia pokazuje nam, że w świecie pełnym oszustw prawdziwa miłość o sztuki może być najmocniejszą walutą.

Książka przedstawia nam unikalne spojrzenie na świat sztuki, gdzie granice między autentycznością a fałszerstwem są często rozmyte przez chciwość i korupcję. Tetro, z niezwykłą szczerością i ciekawymi detalami, opisuje swoje techniki i proces tworzenia dzieł, które wielokrotnie zwodziły ekspertów oraz kolekcjonerów dzieł sztuki.

„Być jak Caravaggio” to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć, kal cienka jest linia dzieląca prawdziwego artystę, malarza od fałszerza, oraz dla tych, który pragną zagłębić się w skomplikowany świat rynku sztuki. To książka, która skłania do zastanowienia się nad wartością i znaczeniem autentyczności w sztuce. Jeśli uwielbiacie sztukę i jesteście nią szczerze zainteresowani sięgnijcie koniecznie po tę książkę!

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @znak_literanova @wydawnictwoznakpl (współpraca reklamowa) 🩷.

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2024-04-08, Ocena: 5, Przeczytałem,

Caravaggio z wyboru

Jak ja uwielbiam takie historie! "Być jak Caravaggio" wciąga od pierwszej strony, więc jeżeli lubicie opowieści o sztuce oraz hochsztaplerach pełnych tupetu i fantazji, jest to książka, po którą koniecznie powinniście sięgnąć, zwłaszcza że jej główny bohater ma wiele wspólnego z tytułowym włoskim malarzem - i nie mam tu na myśli tylko talentu.

Tony Tetro opowiada historię życia i przybliża czytelnikom tajniki swojego fachu. Chociaż otwarcie trzeba przyznać - Tetro był oszustem, to jednak oszustem z ogromnym urokiem osobistym i - co tu dużo mówić - przede wszystkim niespotykanym talentem. Chociaż ciekawostek o historii konkretnych dzieł i artystów mogło być w tej pozycji znacznie więcej, to we wspomnieniach domorosłego Caravaggia nie brakuje tajemnic związanych podrabianiem i postarzaniem dzieł sztuki.

To, co nasuwa się w trakcie lektury "Być jak Caravaggio", to refleksja, czy dzieła sztuki kupuje się dlatego, że są dobre, czy tylko dlatego, że są podpisane konkretnym nazwiskiem. Gdyby obrazy namalowane przez Tetro były autentyczne, kosztowałyby setki tysięcy dolarów. Nawet znawcy malarstwa nie byli w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy jego obrazy to autentyczne dzieła sztuki, czy podróbki. Chociaż Tetro wykazywał się ogromną wiedzą, talentem i pomysłowością wiadomym było, że jeżeli doczeka się rozgłosu, to raczej w kronice kryminalnej.

"Być jak Caravaggio" to autobiografia z elementami powieści awanturniczej, w której główny bohater w brawurowy sposób łamie prawo, a jego czyny wcale nie wywołują tak negatywnych odczuć, jak można by się spodziewać. A nawet wręcz przeciwnie - zuchwałość i talent Tetro budzą podziw, a jego niesforność i pewna niedojrzałość, mogą wzbudzać sympatię. Żałuję, że ta pozycja nie jest choć trochę obszerniejsza (nie ukrywam, że ciekawostki z historii sztuki byłyby dla mnie zdecydowanie bardziej interesujące, niż kolejne modele samochodów Tetro), ale podtrzymuję, że naprawdę warto po nią sięgnąć.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska